Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΥΠΕΝ: Δεν θα δοθεί νέα παράταση για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

6 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Εγώ πάντως ντρέπομαι, που προσπαθώ να ζήσω την οικογένειά μου, εργαζόμενος σε ένα τέτοιας ποιότητας περιβάλλον και κυρίως με τέτοιας ποιότητας νόμιμους εκπροσώπους του κλάδου μου!!!

 

Ξαναπέστο.Στην σχολή σου μάθανε να τακτοποιείς ή να κατασκευάζεις ?Βασικό μάθημα στα ελληνικά πανεπιστήμια  μηχανικων θα πρέπει να γίνει το αστικο και  πολεοδομικό δίκαιο . Και η λογιστικη μη σου πω .

Δεν παμε καθόλου καλά μα καθόλου......

Link to comment
Share on other sites

On 16/9/2020 at 4:51 ΜΜ, zazeng said:

Εμένα αυτό με την απλή υπαγωγή μου άρεσε, που θέλει δύο-τρεις μέρες δουλειά αν είναι να το κάνεις σωστά...

 

Όντως τόσο θέλει, θεωρητικά.

Υπό την προϋπόθεση ότι:

- έχει ήδη πάρει αντίγραφα των πράξεων και των σχεδίων από το υποθηκοφυλάκειο ή τον συμβολαιογράφο

- έχει ήδη πάρει αντίγραφα από την πολεοδομία (+2 εβδομάδες;)

- το σύστημα δεν κολλάει

- οι συνθήκες επιτρέπουν την αυτοψία (βλέπε τυφώνας Ιανός, πλυμήρες, φωτιές)

- ο πελάτης μπορεί να είναι στο ακίνητο την ώρα που θα πάει ο μηχανικός (βλέπε πελάτες που μένουν σε άλλη πόλη ή έχουν πολλή δουλειά).

- δεν θα τον διακόπτουν 100 φορές την μέρα υποψήφιοι πελάτες για κάθε λογής απορίες ή για εξυπηρετήσεις.

 

Στην πράξη οι 2 μέρες είναι ανέφικτες.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sdim said:

- δεν θα τον διακόπτουν 100 φορές την μέρα υποψήφιοι πελάτες για κάθε λογής απορίες ή για εξυπηρετήσεις.

Στην πράξη οι 2 μέρες είναι ανέφικτες.

Ναι υπό ιδανικές συνθήκες και με το χρόνο μονομπλόκ. Άντε να κάνεις 2 ακίνητα έτσι το πολύ, άντε και οι νεότεροι να προλάβουν να στριμώξουν 3. Τώρα που γίνεται της Πόπης  ούτε μισό δεν προλαβαίνεις να βγάλεις.

Το γμτο δεν είναι ότι έχουν απορίες που δεν προλαβαίνουμε να τους απαντήσουμε, είναι ότι έχουν κάθε λογής φαηνές ιδέες για να μειωθεί το πρόστιμο και πρέπει να τους εξηγήσουμε κ γιατί δεν γίνεται...

Τεσπά τελειώνω κάτι στατικά, νταξει 13μ2 μη ζηλεύετε 😂😂😂 και μπαίνω κ γω χορό του ddos attack στο σύστημα του ΤΕΕ. Θέλω να πιστεύω ότι μέχρι Τετάρτη ούτε οι πολεοδομίες δεν θα μπορούν να κάνουν login. 

 

 

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

@katrmp

Πάντως  πρόσφατα  έπεσε  στα  χέρια μου  υπαγωγή συναδέλφου  στον 4495

με  παραβάσεις  κατηγ  3  και  αλλαγή  διαστάσεων  του  κτίσματος εως  5 %  χωρίς  καν  να  αναφέρονται 

οι  τελικές  διαστάσεις  του ακινήτου  ,  μαζί  με  μερικές  ακόμα  ΥΔΚΧ .  Αυτό  θεωρώ  θα  γίνει  με  την

ταυτότητα  κτιρίου.  Αρα  κάποια  χρησιμότητα  θα  έχει  και  αυτή .

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Elounda said:

(...)Βασικό μάθημα στα ελληνικά πανεπιστήμια  μηχανικών θα πρέπει να γίνει το αστικό και  πολεοδομικό δίκαιο . Και η λογιστικη μη σου πω .

Το επάγγελμα έφαγε την χαριστική σφαλιάρα μετά το 2009-2010 με την οικονομική κρίση. 10 χρόνια τώρα η ενασχόληση αφορά διεκπεραιώσεις, πρόστιμα, αυθαίρετα κλπ. Καμία δηλαδή σχέση με το υποτιθέμενο επαγγελματικό μας αντικείμενο. Παρεμπιπτόντως σκαλίζοντας στο παλαιό φοιτητικό παρελθόν υπήρχε μάθημα "στοιχεία δικαίου και τεχνικής νομοθεσίας" πλην όμως αυτό δεν αναιρεί σε καμία περίπτωση την ορθότητα της σκέψης σου.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Pavlos33 said:

Το επάγγελμα έφαγε την χαριστική σφαλιάρα μετά το 2009-2010 με την οικονομική κρίση. 10 χρόνια τώρα η ενασχόληση αφορά διεκπεραιώσεις, πρόστιμα, αυθαίρετα κλπ. Καμία δηλαδή σχέση με το υποτιθέμενο επαγγελματικό μας αντικείμενο. 

Το μόνο αισιόδοξο που βρήκα, είναι ότι τουλάχιστον κάνουμε ιστορική αναδρομή της πολεοδομικής διαδικασίας του περασμένου αιώνα.

Βέβαια αυτό γίνεται "παλιό" για όποιον το κάνει πάνω από 2-3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

όταν λες ότι "κάνουμε ιστορική αναδρομή της Πολεοδομικής διαδικασίας του περασμένου αιώνα" θες να το εξηγήσεις τι ενοείς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.