Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΥΠΕΝ: Δεν θα δοθεί νέα παράταση για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

Γιατί σου λέγανε μεν δεν χρειάζεται να τις μεταφέρεις υποχρεωτικά αλλά αν θες βεβαίωση πρέπει να τις μεταφέρεις υποχρεωτικά αλλιώς δεν μπορείς να εκδόσεις βεβαίωση. Τι θα γίνει λοιπόν όταν θα χρειάζεσαι βεβαίωση μετά τη λήξη των νόμων;

Εδώ η άποψή μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Lydia GrammenouGrammenou

Έχω κ εγώ τέτοιες.

Νομίζω η εγκύκλιος 3 του 4178 έλεγε ότι δεν είναι υποχρεωτική η μετάβαση, παρά μόνο αν γινόταν μεταβίβαση. Αλλά αυτός ο νόμος έληξε, και η εγκύκλιος δεν είναι νόμος. Δεν έχω βρει επίσημα γραμμένο κάπου σε σώμα νόμου να μιλάει για υποχρεωτική μετάβαση από τότε. Το μοναδικό που έχω βρει είναι ο ενημερωμένος 4495 που στο άρθρο 81 ή 82 λέει με σαφήνεια ότι όσοι έχουν ολοκληρώσει υπαγωγή στον 4014 με πληρωμενο τουλάχιστον το 30% εξαιρούνται της διαδικασίας ρύθμισης.

Από κει κ πέρα πιθανόν να υπάρχουν εγκύκλιοι συμβολαιογραφων που να υποχρεώνουν μετάβαση σε συνταγματικό νόμο προκειμένου να γίνει μεταβίβαση, δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, danaikaterina said:

Γιατί σου λέγανε μεν δεν χρειάζεται να τις μεταφέρεις υποχρεωτικά αλλά αν θες βεβαίωση πρέπει να τις μεταφέρεις υποχρεωτικά αλλιώς δεν μπορείς να εκδόσεις βεβαίωση. Τι θα γίνει λοιπόν όταν θα χρειάζεσαι βεβαίωση μετά τη λήξη των νόμων;

Εδώ η άποψή μου.

 

 

Επειδή δεν το εχω βρει πουθενά γνωρίζεις που το λέει ότι οι δηλώσεις πρέπει υποχρεωτικά να μεταφερθούν για να γίνουν συμβόλαια?

Και μετά από 15/10 γιατί να μην μπορούν να μεταφερθούν  στον 4178για να γίνουν συμβόλαια? προκύπτει από κάπου?

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις γνώμες

επίσης αν υπάρχουν συνάδελφοι με δηλώσεις στον 4014 πως το έχουν χειριστεί? ελπίζω να μην είμαι η μοναδική που δεν εχω κάνει την μεταπήδηση σε όλες τις δηλώσεις !!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει κ αναπολώ την εποχή που δεν έκανα ακόμη αυθαίρετα...

4014 είχα μόνο 2 και τις έχω μεταφέρει, αλλά φαντάζομαι όπως πολύ σωστά λέει κ ο προλαλήσαντας, αφού τις εξαιρεί ο 4495 εκδίδεις κανονικά βεβαίωση με αναφορά στην προηγούμενη δήλωση. Με αυτό στο νομό κ η εγκ3 του 4178 κ οποιαδήποτε συμβολαιογράφων αν υπάρχει δεν παίζει ρόλο.

Αν είσαι σίγουρη για τη δουλειά που έχεις κάνει δεν νομίζω να έχεις θέμα.

Για μεταφορά από οτι είδα στις οδηγίες λέει μόνο για μεταφορά 4178>4495 για κατ5 μέχρι 15/10, δεν είδα να αναφέρεται σε οριστική υπαγωγή στον 4178, οπότε αν είναι να μεταφέρεις θα πρέπει να πας 4495? Θα πάρουν κ ΜΣΕ; Θα δεχτουνε; Δεν είμαι πολύ σίγουρος για αυτό το τελευταίο, δες πάλι τις οδηγιες, αλλιώς mail+τηλ στο ΤΕΕ.

Κ επειδή αν είδα καλά μιλάς για 15 δηλώσεις, είναι αρκετή δουλειά για 10 μερες (αν το σύστημα ξανααχρηστευτεί).

Τέλος σε κάθε δήλωση που θα μεταφέρεις υπολόγισε 15-25 € τέλος ανταπόδοσης, που δεν είχε στον 4014, το οποίο θα πρέπει να πληρωθεί και να φανεί στο σύστημα για να κάνεις μεταφορά στο 4495 ή οριστική στον 4178, οπότε πρακτικά η προθεσμία για σένα είναι 13/10, αν σου αρέσουνε τα θριλερ. (Πρώτα πάνε στον 4178 κ μετά με νέο αίτημα στον 4495, χωρίς νέο τέλος ανταπόδοσης).

Αυτά, may the Force be with you!

@Lydia Grammenou

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Από υπολογισμούς που έκανα από τις 15 δηλώσεις οι 6 προκύπτουν κατ. 5 αν μεταφερθούν αρα από ότι φαντάζομαι αυτές είναι που επείγει να μεταφερθούν γιατί ενδέχεται να μην μπορούν να μεταφερθούν στον 4178 μετα τις 15/10 σωστα?

οι υπόλοιπες που ειναι κατ. 4 φαντάζομαι θα μπορούν να μεταφερθούν σε περίπτωση συμβολαίων και αφού παρέλθει η ημερομηνία, σωστα?

υ.γ. προσωπική εξομολόγηση

τον Ιούλιο σταμάτησα προσωρινά την δουλειά(καθώς ήμουν έγκυος) και είχα κλείσει όλες τις δηλώσεις μου σε Ν4178 και Ν4495 και δεν έπαιρνα νέες δουλειές και ήμουνα ήσυχη ότι είμαι εντάξει και μπορώ να σταματήσω.

και  μόλις είδα τυχαία ότι πρέπει να μεταφερθούν και οι δηλώσεις του 4014 φρίκαρα (ενας λόγος ακομα ότι έχω και ενα μωρό που  μόλις 40ντησε και ο χρόνος μου είναι περιορισμένος|

Link to comment
Share on other sites

Α να σου ζήσει!

Εγώ κ στις δύο ανακοινώσεις (ΤΕΕ κ υπεν) μόνο αυτή την αναφορά βλέπω στο 4014:

Δηλώσεις των Ν. 4014/2011 και Ν. 4178/2013, δύνανται να ενταχθούν στις μέχρι 30/09 διατάξεις του Ν. 4495/2017 (κατηγορία 5, ύψος προστίμου), εφόσον το αίτημα μεταφοράς υλοποιηθεί μέχρι και 15/10/2020.

Νταξει αυτό με τα ίχνη το θεωρώ αστείο (να έπρεπε ήδη να έχεις μεταφέρει στον 4178 για να υπάρχουν ίχνη), αλλά δεν βλέπω πουθενά για οριστικοποίηση δηλώσεων κ5 στον 4178 ως 15/10. Δεν έχω κ καμμία ανοιχτή να της άλλαζα κατηγορία και να δοκίμαζα, (όχι ότι μας λέει κάτι αν το επιτρέπει το σύστημα).

Εγώ θα τις άφηνα εκεί που είναι πάντως.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Lydia Grammenou said:

Συμβόλαια μπορούν να γίνουν σε υπαγωγη στον Ν.4014?

Σύμφωνα με το άρθρ82§2ζ μπορούν να γίνουν.

image.png.a93ad820655126d6adc5fc0acefc6127.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, με βοηθήσατε πολύ!

Μια τελευταία ερώτηση, σε περίπτωση που περαστούν οι δηλώσεις στον Ν4178 θα πρεπεί να είναι σε οριστική υπαγωγή μέχρι τις 15/10 ή αρκεί και απλή υπαγωγή για να μπορώ να τις επεξεργαστώ αργοτερα και να κάνω διορθώσεις όπου χρειαστεί?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί θυμάμαι ότι επειδή ο 4014 κρίθηκε αντισυνταγματικός έπρεπε να τις μεταφέρουμε όλες 4178 κ να πληρώσουμε το παράβολο του ΤΕΕ;; Δε νομίζω ότι είναι δόκιμο να κλείσεις 4014 κ να τα αφήσεις έτσι, ψαξτο λίγο ακόμα 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, zazeng said:

Εγώ θα τις άφηνα εκεί που είναι πάντως.

Κ εγώ έτσι αποφάσισα, δεδομένου ότι ποιος ξέρει τι φίδια μπορεί να κρύβουν μετά από επανέλεγχο σε άλλες διατάξεις. Πχ στατική επάρκεια, που και ο 4178 απαιτούσε υπό κάποιες προϋποθέσεις... Και δεν νομίζω ότι οι ιδιοκτήτες είναι διατεθειμένοι να καταλάβουν από αντισυνταγματικοτητες κλπ σε θέματα που έχουν κλείσει προ δεκαετίας.

@Lydia Grammenou στο άρθρο 82 του επικαιροποιημενου 4495 αναφέρει αυτό που παρέθεσε η Melissa. Επίσης αν εν τέλει αποφασίσεις να τις μεταφερεις θα χρειαστείς επικοινωνία με τους ιδιοκτήτες για νέες εξουσιοδοτήσεις κ υπεύθυνες δηλώσεις των νέων διατάξεων. Τις δικές μου αποφάσισα να μην τις πειράξω. Μιλάμε για ολοκληρωμένες υπαγωγες με πλήρως εξοφλημενα πρόστιμα κ όλα τα αρχεία ανεβασμένα, κλειστές υποθέσεις χωρίς εκκρεμότητες μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.