Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΥΠΕΝ: Δεν θα δοθεί νέα παράταση για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

9 ώρες πριν, Lydia Grammenou said:

είναι σε υπαγωγή αλλά όταν έκανα κάποια διόρθωση που ήθελα και πάτησα για επαναυπολογισμό του προστίμου δεν το δέχεται και λέει σφαλμα γιατι εχει παρέλθει η ημερομηνία.

Επίσης το πρόστιμο μου το βγάζει προσαυξημενο

Αυτό που έχω καταλάβει είναι το εξής: Μέχρι 15/10 μπορούν να γίνονται δηλώσεις κατ. 5 γιατί οι φωστήρες του ΤΕΕ λένε ότι μπορούν να δουν τα ίχνη όσων προσπάθησαν μέχρι 30/9 και δεν πρόλαβαν. Η ιχνηλάτηση επειδή δεν μπορεί να γίνει, όσες δηλώσεις του 4495 ήταν σε επεξεργασία θα τους επιτραπεί η δήλωση της κατ. 5 όταν πάνε σε αρχική υποβολή (παράβολο), γιατί μου έχει ήδη συμβεί. Το πρόστιμο όμως θα είναι αυξημένο κατά 20%, δηλ. σου λέει: Σε αφήνω να κάνεις δήλωση κατ. 5 αφού προσπάθησες και το σύστημα δεν σε άφηνε, αλλά την προσαύξηση θα την φας... Για τον 4014 πελάτης μου πλήρωσε το αναποδοτικό για τη μεταφορά σήμερα 13/10 το πρωί, οπότε θεωρώ ότι αύριο ή το αργότερο 15/10 θα δω αν θα με αφήσει να δηλώσω την κατ.5 ή θα μου βγάλει το ίδιο μήνυμα με εσένα. Πάντως αν δεν έχεις ανεβάσει όλα τα αρχεία στον 4014, δεν έχεις κανένα λόγο να την αφήσεις εκεί. Αν τα έχεις ανεβάσει όλα, είτε τη μεταφέρεις, είτε την αφήνεις στον 4014 και περιμένεις την ώρα που θα έρθει η ηλεκτρονική ταυτότητα και τότε θα ασχοληθούν με τις συγκεκριμένες δηλώσεις με ό,τι προβλήματα προκύψουν εκείνη τη στιγμή, που φυσικά δεν τα γνωρίζουμε από τώρα.

Edited by yo4
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Lydia Grammenou said:

είναι σε υπαγωγή

Κάτσε ήρθε σε αρχική υποβολή, έκανες την πρώτη υπαγωγή και μετά σου γκρίνιαξε στη δεύτερη;

Εντάξει είσαι τότε, θα λυθεί εν καιρώ, δεν έχεις θέμα με 15/10 (ήδη από την αρχική υποβολή).

Αν πρέπει να μεταφερθεί και η άλλη να τη μεταφέρεις, αν είναι ακόμα 4014, οριακά προλαβαίνεις να φανεί αύριο η πληρωμή του ανταποδοτικού τέλους στον 4178 για να ανοίξει το αίτημα για μτφ 4495. Αν πληρωθεί μετά τις 22.00 σήμερα το διακινδυνεύεις πολύ. Θα έλεγα και πριν τις 14.00 καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Τις άλλη την έχω ήδη περάσει στον Ν4178 και έχω πληρώσει το παράβολο, απλά περιμένω να μου απαντήσουν από το ΤΕΕ για να την πάω στον 4495

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Lydia Grammenou said:

είναι σε υπαγωγή αλλά όταν έκανα κάποια διόρθωση που ήθελα και πάτησα για επαναυπολογισμό του προστίμου δεν το δέχεται και λέει σφαλμα γιατι εχει παρέλθει η ημερομηνία.

Επίσης το πρόστιμο μου το βγάζει προσαυξημενο

Κατά τη γνώμη μου, ορθώς έπραξε το σύστημα.... Με βάση το νόμο όφειλαν οι δηλώσεις αυτές να έχουν ολοκληρωθεί έως 30/9. Επανυπολογισμός κ.λπ. είναι μετά την ημερομηνία αυτή, εκπρόθεσμος. Πρόσεχε, το ΤΕΕ δεν νομοθετεί.... Και να σου φτιάξουν τη δήλωση όπως θέλεις, αυτή συνεχίζει και είναι εκπρόθεσμη....

8 ώρες πριν, Lydia Grammenou said:

και το ερώτημα είναι το εξής, την άλλη δήλωση που περιμένω να μεταφέρω στον 4495 να την προχωρήσω ή όχι?φοβάμαι μήπως έχω θέμα και με αυτήν

Όχι, να την ολοκληρώσεις εκεί που είναι... Χωρίς να αλλάξεις κ.λπ. οτιδήποτε!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Lydia Grammenou said:

Τις άλλη την έχω ήδη περάσει στον Ν4178 και έχω πληρώσει το παράβολο, απλά περιμένω να μου απαντήσουν από το ΤΕΕ για να την πάω στον 4495

Παράβολο ή ανταποδοτικό τέλος ΤΕΕ εννοείς; Δεν είχες ήδη πληρώσει παράβολο στον 4014; Σε τι κατάσταση ήταν οι δηλώσεις σου στον 4014;

Edited by yo4
Link to comment
Share on other sites

Lydia Grammenou: Παρόλο που σωστά λέει ο ΙΑΣΟΝΑΣ ότι το ΤΕΕ δε νομοθετεί, θεωρώ ότι εφόσον στη σελίδα των αυθαιρέτων στο site του έχει την ανακοίνωση:

"Σε συνέχεια των ανακοινώσεων της 1ης/10/2020 και με βάση τις οδηγίες – κατευθύνσεις του ΥΠΕΝ, αποσαφηνίζονται τα εξής:

  • Δηλώσεις του Ν. 4495/2017, οι οποίες, στις 30/9/2020, βρίσκονταν «Σε επεξεργασία» ή «Αρχική υποβολή», αλλά δεν κατέστη εφικτή η εκτύπωση της εντολής πληρωμής του Τέλους υπαγωγής, δύνανται να ενταχθούν στις μέχρι 30/09 διατάξεις του Ν. 4495/2017 (κατηγορία 5, ύψος προστίμου), εφόσον το παράβολο καταβληθεί μέχρι και 15/10/2020.
  • Δηλώσεις των Ν. 4014/2011 και Ν. 4178/2013, δύνανται να ενταχθούν στις μέχρι 30/09 διατάξεις του Ν. 4495/2017 (κατηγορία 5, ύψος προστίμου), εφόσον το αίτημα μεταφοράς υλοποιηθεί μέχρι και 15/10/2020."

ότι οι μεταφορόμενες δηλώσεις απο 4014 στον 4495 εφόσον η μεταφορά γίνει μέχρι 15/10 θα μπορούν να πάρουν την κατηγορία 5. Λυδία, έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση, περιμένω να φανεί η πληρωμή του ανταποδοτικού τέλους που πληρώθηκε χθες 13/10 για να δω τι γίνεται. Βέβαια, με αυτή τη λογική πέρα από την κατηγορία 5, θα πρέπει να μας αφήνει να πληρώσουμε και τα χαμηλά πρόστιμα (-20%) που για την ώρα δεν γίνεται

 

Edited by yo4
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, yo4 said:

Lydia Grammenou: Παρόλο που σωστά λέει ο ΙΑΣΟΝΑΣ ότι το ΤΕΕ δε νομοθετεί, θεωρώ ότι εφόσον στην αρχική σελίδα του έχει την ανακοίνωση:

"Σε συνέχεια των ανακοινώσεων της 1ης/10/2020 και με βάση τις οδηγίες – κατευθύνσεις του ΥΠΕΝ, αποσαφηνίζονται τα εξής:

  • Δηλώσεις του Ν. 4495/2017, οι οποίες, στις 30/9/2020, βρίσκονταν «Σε επεξεργασία» ή «Αρχική υποβολή», αλλά δεν κατέστη εφικτή η εκτύπωση της εντολής πληρωμής του Τέλους υπαγωγής, δύνανται να ενταχθούν στις μέχρι 30/09 διατάξεις του Ν. 4495/2017 (κατηγορία 5, ύψος προστίμου), εφόσον το παράβολο καταβληθεί μέχρι και 15/10/2020.
  • Δηλώσεις των Ν. 4014/2011 και Ν. 4178/2013, δύνανται να ενταχθούν στις μέχρι 30/09 διατάξεις του Ν. 4495/2017 (κατηγορία 5, ύψος προστίμου), εφόσον το αίτημα μεταφοράς υλοποιηθεί μέχρι και 15/10/2020."

ότι οι μεταφορόμενες δηλώσεις απο 4014 στον 4495 εφόσον η μεταφορά γίνει μέχρι 15/10 θα μπορούν να πάρουν την κατηγορία 5. Λυδία, έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση, περιμένω να φανεί η πληρωμή του ανταποδοτικού τέλους που πληρώθηκε χθες 13/10 για να δω τι γίνεται. Βέβαια, με αυτή τη λογική πέρα από την κατηγορία 5, θα πρέπει να μας αφήνει να πληρώσουμε και τα χαμηλά πρόστιμα (-20%) που για την ώρα δεν γίνεται

 

ευελπιστώ ότι είναι θέμα του συστήματος και θα τ διορθώσουν, γιατί εχτές που μίλησα με το ΤΕΕ με κάποιον υπάλληλο παραξενεύτηκε που μου βγάζει αυτό το μήνυμα  και μου είπε να στείλω mail, δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Όχι, να την ολοκληρώσεις εκεί που είναι... Χωρίς να αλλάξεις κ.λπ. οτιδήποτε!!!

Ιάσωνα αν θυμάμαι καλά τις έφερε και τις δύο πρόσφατα από 4014, οπότε μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

57 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Κατά τη γνώμη μου, ορθώς έπραξε το σύστημα....

  Έπαθε θεσμική τάξη κι αυτό....

Δείτε όμως

119382ΧΧ 30/9 ντάξει δεν θυμάμαι τι ώρα...

119575ΧΧ μόλις τώρα

19300 δηλώσεις (με βεβαιώσεις και λοιπά μέσα φυσικά), 1200 περίπου δηλώσεις τη μέρα, σαφώς πάνω από το μέσο όρο που έλεγε ο Στάσι στα στατιστικά (400-500 νομίζω).

LOL

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, zazeng said:

Ιάσωνα αν θυμάμαι καλά τις έφερε και τις δύο πρόσφατα από 4014, οπότε μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

 

 

Ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.