Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά μονοκατοικίας (ερωτήματα/απορίες)


Meltemis

Recommended Posts

14 ώρες πριν, tetris said:

αφού

1. Δεν βιάζεσαι ιδιαίτερα να εγκατασταθείς

2. Πληρώνεις (ούτως ή άλλως) το οικόπεδο

Γιατί να πάρεις γουρούνι στο σακί, και δεν βρίσκεις ένα ωραίο οικοπεδάκι ώστε να φτιάξεις σωστά αυτό που επιθυμείς?

εδιτ

εκτός κι αν αυτά που έχεις βρει είναι τακτοποιημένα αυθαίρετα, οπότε αλάργα

Θα ήταν και αυτό μία λύση αν είχα άπλετο χρόνο ελεύθερο για να "επιτηρώ" όλο αυτό το project.  Και οικονομικά δεν μπορώ να το στηρίξω.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Arche said:

δεν συμφωνώ καθόλου ότι "αν αυτά που έχει βρει είναι τακτοποιημένα αυθαίρετα αλάργα" και επίσης το κόστος να κτίσει τώρα πια, δεν συγκρίνεται με το κόστος να πάρει κάτι ας πούμε 15 χρονών.
Οσον αφορά τα ερωτήματα, αυτά που λες όλα αντιμετωπίζονται. Δεν θίχτηκε το οτι αν δεν έχει μόνωση θα πρέπει να φτιαχτεί κάτι.
Με σιγουριά ξέρω να σου πω ότι στα 60τμ βγαινει δευτερο δωμάτιο αλλά θα είναι μικρό το σαλόνι ή το δωμάτιο. Πιο συνήθη εμβαδά για δεύτερο υπνοδωμάτιο είναι τα 70-80τμ.
Ολα γινονται, μην τα φοβάσαι, το γραφείο μου έκανε εντύπωση πως σου αρνήθηκε το να ασχοληθεί, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να τους έπαιρνες κάθε εβδομάδα να πάτε να δείτε ένα σπίτι κάπου και να τους είπες, θα πληρώσω μια φορά την δουλειά βέβαια, ελπίζω να κάνεις κατανοητό ότι όποιος δουλεύει πρέπει να πληρώνεται και η κίνηση να δει ένα ακίνητο για ένα μηχανικό είναι δουλειά, οπότε ένα ούτε πολλά πρέπει να λες και ούτε πολλά να ρωτάς, δεν παίρνεις τον μηχανικό να σου μάθει την επιστήμη του, τον καλείς να σε συμβουλέψει όσο αφορά ένα ακίνητο αν αξίζει η αγορά του, τα θετικά και τα αρνητικά ώστε να κρίνεις λαμβάνοντας επίσης υπόψη την τιμή αγοράς, τα έξοδα μεταβίβασης, την αμοιβή μεσιτικού γραφείου αν υπάρχει, τα έξοδα επισκευής, τα έξοδα τοποθέτησης θερμομόνωσης, υγρομόνωσης, επισκευών που θα σου στοιχίσει, αν η αγορά είναι μια καλή αγορά για εσένα.

Βασικά κοιτάω στα 70τμ με 80τμ για να υπάρχει και λίγη άπλα μέσα στο σπίτι. Αλλά και στο 60άρι βολεύομαι. Αυτά θα τα δω όταν καταλήξω σε τι περίπου πρέπει να κοιτάω. Γιατί τώρα έχω φθάσει στο σημείο να έχω μία λίστα από δεκάδες μονοκατοικίες στα χρήματα που θα διαθέσω. Κάπως πρέπει να περιορίσω τη λίστα.

Για τους μηχανικούς δεν έχω να γράψω κάτι παραπάνω. Όταν θα είμαι έτοιμος για το επόμενο βήμα θα απευθυνθώ σε μεσιτικά γραφεία ώστε να δω ακίνητα. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει. Αν κάποιο από αυτά τα ακίνητα με καλύπτει (μου κάνει κλικ, μου αρέσει) τότε θα απευθυνθώ σε ειδικούς τους χώρου π.χ. κάποιο τεχνικό γραφείο. Και φυσικά θα αμειφθούν για όποια εργασία ή υπηρεσία μου παρέχουν.

Link to comment
Share on other sites

αναφέρεις ήδη ότι έχεις μια μεγάλη λίστα, οπότε θα πρότεινα να την μειώσεις. Δεν ξέρω πως σκέφτεσαι και αν ζεις μόνος, καθώς όμως στο μέλλον μπορεί να αποκτήσεις 2 παιδιά ή να αυξηθούν οι ανάγκες, πχ να ζητάς κάποιο χώρο στο σαλόνι και να έχεις ένα παιδί, θα έλεγα πως τα 70τμ θα είναι το μίνιμουμ όριο σου, αν ζεις περίπου όπως περιγράφω, εγώ γενικά λέω μείωσε την λίστα, κάνε διαλογή από αγγελίες τι σου αρέσει. Γενικά προσανατολίσου να έχεις λιγότερα ακίνητα που θα δεις και μην πας σε άλλο γραφείο να ψάχνεις άλλα όταν κάτι θα σου αρέσει. Μείωσε το χρόνο που ασχολείσαι διότι να ψάχνεις πολύ δεν πρέπει, εμπιστεύσου έναν ειδικό, κάποιον που ξέρει πιο καλά να σε βοηθήσει.
Υπόψη ότι, σε αυτό που είπες πριν αν "κοιτάς οικόπεδα με περίφραξη που σήμερα δεν μπαίνει μέσα αυτοκίνητο," ναι να τα βλέπεις, η διαδικασία για να φτιαχτεί η πόρτα και να παρκάρει το αυτοκίνητο είναι απλή, αρκεί να μπορεί να δημιουργηθεί θέση στάθμευσης στο οικόπεδο, αυτό είναι δουλειά ειδικού και κράτα υπόψη ότι και αρχιτέκτονας την κάνει αυτήν την δουλειά, όχι μόνο πολ. μηχ. μάλιστα οι οικοδομικές άδειες, η σχεδίαση, η έκδοση άδειας μπορώ να πω ότι κατά κύριο λόγο δουλειά του αρχιτέκτονα μηχανικού είναι ως επί το πλείστον.
Βρες κάτι να σου αρέσει, σαν μέτρα θα έλεγα να στραφείς στο 80 "+" ή "-"  3 - 5 ανάλογα με το πως πιστεύεις ότι θα είναι οι ανάγκες σου μακροπρόθεσμα.
Σκέψου και την περίπτωση να κάνεις δίδυμα, πολλοί λέγαν "εγώ, ένα παιδί θα κάνω" και χτύπησαν δίδυμο με την πρώτη :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Περί εσωτερικής διαρρύθμισης χώρου απαιτείται έγκριση από την πολεοδομία και για την χρήση γυψοσανίδας; 

3. Περί γκαραζόπορτας. Αναφέρθηκα σε ανοιχτό χώρο στάθμευσης εντός του οικοπέδου. Η εγκατάσταση γκαραζόπορτας (συρόμμενη) απαιτεί σίγουρα το αποξήλωση κάποιων κάγκελων ή κάποιου χαμηλού τοίχου με κάγκελο ή και συρματοπλεγμάτων. Σίγουρα θα χρειαστεί και στρώσιμο σε ένα σημείο με πλάκες ή τσιμέντο. Σίγουρα και κάποιο στέγαστρο. Αυτές οι εργασίες απαιτούν πολεοδομική άδεια ή γίνονται άμεσα π.χ. από κάποιο εγκαταστάτη; Αυτά τα ρωτάω για να δω αν θα πρέπει να κοιτάζω και μονοκατοικίες που δεν έχουν γκαραζόπορτα. 

------------------------------------------------

1. Ναι απαιτείται.

3. Χρειάζεται άδεια δόμησης ή άδεια μικρής κλίμακας ανάλογα με το είδος της κατασκευής.

Edited by dim10
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, σε ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις. Μόλις με βοήθησες να ρίξω το βάρος της αναζήτησης σε ακίνητα που πληρούν κάποιες minimum προδιαγραφές π.χ. να έχει ήδη πρόσβαση για στάθμευση, δύο υπνοδωμάτια και κάποια καλά τετραγωνικά ώστε να υπάρχει και λίγη άπλα μέσα στο σπίτι.

Σε άλλο θέμα του φόρουμ πάντως υπάρχουν διάφορες απόψεις για τις γυψοσανίδες μεταξύ των μηχανικών https://www.michanikos.gr/forums/topic/1680-%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%AC%CE%B6%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B3%CF%85%CF%88%CE%BF%CF%83%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82/

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ και γράφω μόνο και μόνο για να επιβεβαιώσω τον συνάδελφο, τόσο η α) όσο και η β) περίπτωση που αναφέρεις θέλουνε άδεια, όμως δεν συμφωνώ με το να αποκλείσεις τις περιπτώσεις που ορισμένα οικόπεδα θέλουν άδεια, πάντα το θέμα είναι σχετικό ανάλογα με το τι βρίσκεις..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Αν το οικοπεδάκι της μονοκατοικίας έχει χώρο για θέση στάθμευσης δεν βρίσκω το λόγο γιατί να το αποκλείσω. Θα αναλάβει ο μηχανικός την μελέτη και ότι απαιτείται και θα τα φτιάξουμε.

Το θέμα όμως των υπνοδωματίων είναι διαφορετική περίπτωση. Καλύτερα εξαρχής να έχει δύο υπνοδωμάτια για να μειώνονται τα μπλεξίματα.

Για την ώρα πρέπει να μάθω περισσότερες πληροφορίες για τις περιοχές που κοιτάω. Ξεκίνησα με Αρτέμιδα και τώρα διαπιστώνω ότι και στην ευρύτερη περιοχή του Ωρωπού έχει καλές ευκαρείες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο μακριά ο Ωρωπός;  Η Άρτεμις θεωρείται πλέον Αθήνα. Εκτός αν η τωρινή κατοικία / δουλειά σου είναι προς τα 'κει. Δες και προς Ανάβυσσο μεριά...

όσο για το λόγο ότι οι μηχανικοί που απευθύνθηκες δε θα σηκώνταν από την καρέκλα ακόμα κι αν τους έκοβες μισθό για 2 - 3 μήνες είναι επειδή αυτός ο μισθός θα ήταν πολύ προσωρινός και στο μεταξύ το γραφείο θα έμενε πίσω. πρέπει να βρεις μηχανικό που να εξειδικεύεται στις εκτιμήσεις για να στα κάνει αυτά. στο κανονικό γραφείο για κάθε αγγελία που θα εξετάζουν θα πρέπει να σε χρεώνουν σα να είναι το ακίνητο που θα μεταβιβαστεί. διότι τα πράγματα που θα πρέπει να ελέγξουν θα είναι τα ίδια (συμβόλαια, τοπογραφικό, άδεια, αυθαιρεσίες, κατάσταση της οικοδομής από υγρασίες και φθορές, μια αξιολόγηση της διαρρύθμισης, του περιβάλλοντος χώρου, της προσβασιμότητας και ότι άλλο χρειάζεται για μια προσεγγιστική κοστολόγηση και αν τελικά αξίζει να παραμείνει στη λίστα ή να απορριφθεί).

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, georgios_m said:

Δεν είναι λίγο μακριά ο Ωρωπός;  Η Άρτεμις θεωρείται πλέον Αθήνα. Εκτός αν η τωρινή κατοικία / δουλειά σου είναι προς τα 'κει. Δες και προς Ανάβυσσο μεριά...

όσο για το λόγο ότι οι μηχανικοί που απευθύνθηκες δε θα σηκώνταν από την καρέκλα ακόμα κι αν τους έκοβες μισθό για 2 - 3 μήνες είναι επειδή αυτός ο μισθός θα ήταν πολύ προσωρινός και στο μεταξύ το γραφείο θα έμενε πίσω. πρέπει να βρεις μηχανικό που να εξειδικεύεται στις εκτιμήσεις για να στα κάνει αυτά. στο κανονικό γραφείο για κάθε αγγελία που θα εξετάζουν θα πρέπει να σε χρεώνουν σα να είναι το ακίνητο που θα μεταβιβαστεί. διότι τα πράγματα που θα πρέπει να ελέγξουν θα είναι τα ίδια (συμβόλαια, τοπογραφικό, άδεια, αυθαιρεσίες, κατάσταση της οικοδομής από υγρασίες και φθορές, μια αξιολόγηση της διαρρύθμισης, του περιβάλλοντος χώρου, της προσβασιμότητας και ότι άλλο χρειάζεται για μια προσεγγιστική κοστολόγηση και αν τελικά αξίζει να παραμείνει στη λίστα ή να απορριφθεί).

 

 

Η ευρύτερη περιοχή του Ωρωπού είναι πράγματι ποιο μακρυά και ποιο πολύ αφορά εξοχική κατοικία. Η Αρτέμιδα μου αρέσει ποιο πολύ γιατί έχει περισσότερο αστικό περιβάλλον και δεν είναι εντελώς ερημιά. Μπορεί άνετα να παίξει το ρόλο και εξοχικού και μόνιμης κατοικίας για κάποια χρόνια μέχρι την συνταξιοδότηση. Από την άλλη η εργασία μου είναι στην στάση της Αττικής οδού στην Νερατζιώτισσα, οπότε και αυτό παίζει ρόλο.

Για τους μηχανικούς εκτιμήσεων μήπως ξέρεις πως και που τους εντοπίζω; Παλιότερα είχα γνωρίσει ένα πολιτικό μηχανικό που δούλευε στη REMAX και έκανε τέτοιες εργασίες, αλλά το παλικάρι δεν αναλάμβανε ιδιωτικές εργασίες εκτός γραφείου. Ήταν πολιτική της REMAX.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.