Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά μονοκατοικίας (ερωτήματα/απορίες)


Meltemis

Recommended Posts

Γεια σας και ευχαριστώ για την φιλοξενία.

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να αγοράσω το επόμενο διάστημα μία μονοκατοικία 60τμ με 90τμ (σε μικρά οικόπεδα μέχρι 300τμ) στα παράλια της Αττικής στην οποία μετά από κάποια χρόνια θα γίνει η μόνιμή μου κατοικία. Φυσικά δεν θα μετακομίσω αμέσως, αλλά σιγά-σιγά θα την σουλουπώσω ώστε να την φτιάξω όπως ακριβώς θέλω. Δεν βιάζομαι να μετακομίσω.

Από περιοχές κοιτώ κυρίως προς Αρτέμιδα. Με το χώρο των ακινήτων (θέματα πολιτικών μηχανικών και ενεργειακά) δεν έχω γνώσεις. Έχω βρει αρκετές μονοκατοικίες ενδιαφέρουσες και σε καλές τιμές.

Και κάπου εδώ ξεκινούν οι πρώτες ερωτήσεις/απορίες:

- Αρκετές μονοκατοικίες είναι με ένα υπνοδωμάτιο. Υπάρχει άραγε κάποιος τρόπος να δημιουργηθεί και δεύτερο υπνοδωμάτιο εφόσον υπάρχει π.χ. ένα μεγάλο σαλόνι;

- Διαπιστώνω ότι πολλές μονοκατοικίες δεν έχουν εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης;  Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; 

- Πολλές μονοκατοικίες ενώ έχουν δυνατότητα (επάρκεια χώρου) για θέσεις στάθμευσης δεν έχουν γκαραζόπορτα. Οπότε το οικόπεδο είναι είτε με κάγκελα, είτε με συρματόπλεγμα και σε κάποια περιπτώσεις και με χαμηλό τοιχάκι. Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;

- Κάποιες μονοκατοικίες είναι λέει "κτιστές χωρίς κολώνες". Τι είναι αυτό ρε παιδιά; Εντάξει ξέρω ότι αρκετά είναι προκάτ ή λυόμενα (τα οποία τα αποκλείω), αλλά το "κτιστό χωρίς κολώνες" θεωρείται κανονικό ακίνητο;

Αυτά για αρχή.

Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε άποψη/βοήθεια.

Edited by Meltemis
Link to comment
Share on other sites

Αν αγοράζατε μεταχειρισμένο αυτοκίνητο από ιδιώτη δεν θα το πηγαίνατε για έλεγχο σε γνωστό σας συνεργείο; 

Τώρα που αγοράζετε ακίνητο (σίγουρα μεγαλύτερη αξία απο αυτοκίνητο) θα βρείτε μηχανικό (κατά προτίμηση πολιτικό μηχανικό ή αρχιτέκτονα) της εμπιστοσύνης σας και θα ελέγξει το ακίνητο πολεοδομικά για να σας συμβουλέψει ενα η αγορά του είναι συμφέρουσα και μπορεί να προχωρήσει. Έχετε υπόψιν ότι οι περισσότερες παραθεριστικές μονοκατοικίες έχουν αυθαιρεσίες και χρήζουν ειδικότερης ανάλυσης. Καλή συνέχεια και εύχομαι να βρείτε το ακίνητο που επιθυμείτε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω απευθυνθεί σε δύο τεχνικά γραφεία της περιοχής μου και έφαγα πόρτα.  Δεν διαπίστωσα και ιδιαίτερη διάθεση να μου απαντήσουν στα ερωτήματά μου.  Βασικά ούτε από την καρέκλα δεν ήθελαν να σηκωθούν.

Τέλος πάντων. Τα ερωτήματα παραμένουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω οτι κάποιος μηχανικός αφού συμφωνηθεί η αμοιβή θα αρνηθεί να κάνει έλεγχο.  Δωρεάν συμβουλές δύσκολο να δοθούν και είναι και επικίνδυνες 

Link to comment
Share on other sites

Και όμως εγώ έφαγα πόρτα. Και δεν είναι πρώτη φορά.

Όπως μου είπαν και στα δύο τεχνικά γραφεία πρακτικά είναι αδύνατο να τους τρέχω σε διάφορα σπίτια αγγελιών στην Ανατολική Αττική μόνο και μόνο για να βλέπουν  μονοκατοικίες. Ούτε επί πληρωμή δεν το κάνουν αυτό. Με παρέπεμψαν στα μεσιτικά γραφεία ώστε να εντοπισθεί το ακίνητο που με ενδιαφέρει και μετά μπορούν να κάνουν έναν τεχνικό έλεγχο (με αμοιβή φυσικά) για τα θέματα της μεταβίβασης.

Αλλά για να εντοπισθεί κάποια μονοκατοικία θα πρέπει να έχω και εγώ κάποιες απαντήσεις σε ερωτήματα που έχω.

Τέλος πάντων. Θα απευθυνθώ σε μεσιτικά γραφεία.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Τα μεσιτικά γραφεία ΔΕΝ γνωρίζουν!!! Ν' απευθυνθείτε σε άλλους μηχανικούς - τεχνικά γραφεία.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Meltemis said:
  1.  Αρκετές μονοκατοικίες είναι με ένα υπνοδωμάτιο. Υπάρχει άραγε κάποιος τρόπος να δημιουργηθεί και δεύτερο υπνοδωμάτιο εφόσον υπάρχει π.χ. ένα μεγάλο σαλόνι;
  2. - Διαπιστώνω ότι πολλές μονοκατοικίες δεν έχουν εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης;  Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; 
  3.  Πολλές μονοκατοικίες ενώ έχουν δυνατότητα (επάρκεια χώρου) για θέσεις στάθμευσης δεν έχουν γκαραζόπορτα. Οπότε το οικόπεδο είναι είτε με κάγκελα, είτε με συρματόπλεγμα και σε κάποια περιπτώσεις και με χαμηλό τοιχάκι. Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;
  4. - Κάποιες μονοκατοικίες είναι λέει "κτιστές χωρίς κολώνες". Τι είναι αυτό ρε παιδιά; Εντάξει ξέρω ότι αρκετά είναι προκάτ ή λυόμενα (τα οποία τα αποκλείω), αλλά το "κτιστό χωρίς κολώνες" θεωρείται κανονικό ακίνητο;

1. Μπορείς να τροποποίησεις την  εσωτερική διαρρυθμιση  αφού ο μηχανικός πάρει έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας από την πολεοδομία.
2. Μπορείς να τοποθετήσεις  εγκατάσταση θέρμανσης - τοποθετείται είτε με ζεστό νερό και λέβητα (χρειάζεται λεβητοστάσιο για την αποθήκευση καυσίμου) είτε με αντλία θερμότητας, Οι σωληνώσεςι τοποθετούνται ορατές εκτός αν γίνει αποξήλωση δαπέδου και τοποθετηθούν εντός του δαπέδου. Επίσης χρειάζεται έγκριση άδειας μικρής κλίμακας από την πολεοδομία

3.  Δεν το κατάλαβα. Αν δεν έχουν γκαραζόπορτα μπορείς να βάλες. Αν δεν έχουν κλειστό χώρο στάθμευσης,  χρειάζεται άδεια δόμησης από την πολεοδομία εφόσον υπάρχει υπόλοιπο συντελεστών.

4. Κτιστό χωρίς κολώνες μπορεί να είναι μια κατασκευή από φέρουσα τοιχοποιεία δηλαδή μόνον με τούβλα πχ ytong.  Αν εννοεί χωρίς μπετόν, θα μπορούσε να είναι με μεταλλικές κολώνες ή θα μπορύσε να είναι κτίσμα προκάτ. Όλα είναι νόμιμα με τις προδιαγράφες τους εφόσον έχουν κτιστεί με άδεια δόμησης που έχει εφαρμοστεί

Γενικά όπως βλέπεις η αγορά κατοικίας θέλει πολύ ψάξιμο, όχι μόνον για να βρεις το κατάλληλο κτίσμα αλλά και για να το ελέγξεις

Πρέπει λοιπόν όταν δεις κάτι ενδιαφέρον, να προσπαθήσεις να αποκτήσεις περισσότερες πληροφορίες (μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις τον μεσίτη) να αποκτήσεις το αντίγραφο της αδείας και τα σχέδια (οι μεσίτες έχουν και τα δύο)

Επίσης στα εξοχικά γίνεται της κακομοίρας με τις αυθαιρεσίες, τις κακοτεχνίες,   (προβληματική αποχέτευση λυμάτων, ομβρίων, χωρίς μόνωση κλπ) και ακόμη και τα ιδιοκτησιακά τους δεν είναι ξεκαθαρισμένα  πχ  πουλάνε κάτι και είναι σε οικόπεδο εξ'αδιαιρέτου.

Πριν την αγορά γίνεται έλεγχος από μηχανικό και νομικό αλλά καλό είναι να έχουμε όλες τις πληροφορίες πριν φτάσεις στον συμβολαιογραφο, για να μη χάσεις το χρόνο σου.  Επίσης πράγματι κανένα γραφείο δεν θα τρέχει για να ελέγξει τις πιθανές αγορές γι'αυτό πρέπει να αφιερώσεις χρόνο για να μπορεις να ελέγξεις τα βασικά πριν απευθυνθείς σε γραφείο (ιδανικά σε κάποιον γνωστό) για να κάνει τον τελικό έλεγχο.

Αυτά.

Edited by dim10
Link to comment
Share on other sites

αφού

1. Δεν βιάζεσαι ιδιαίτερα να εγκατασταθείς

2. Πληρώνεις (ούτως ή άλλως) το οικόπεδο

Γιατί να πάρεις γουρούνι στο σακί, και δεν βρίσκεις ένα ωραίο οικοπεδάκι ώστε να φτιάξεις σωστά αυτό που επιθυμείς?

εδιτ

εκτός κι αν αυτά που έχεις βρει είναι τακτοποιημένα αυθαίρετα, οπότε αλάργα

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

δεν συμφωνώ καθόλου ότι "αν αυτά που έχει βρει είναι τακτοποιημένα αυθαίρετα αλάργα" και επίσης το κόστος να κτίσει τώρα πια, δεν συγκρίνεται με το κόστος να πάρει κάτι ας πούμε 15 χρονών.
Οσον αφορά τα ερωτήματα, αυτά που λες όλα αντιμετωπίζονται. Δεν θίχτηκε το οτι αν δεν έχει μόνωση θα πρέπει να φτιαχτεί κάτι.
Με σιγουριά ξέρω να σου πω ότι στα 60τμ βγαινει δευτερο δωμάτιο αλλά θα είναι μικρό το σαλόνι ή το δωμάτιο. Πιο συνήθη εμβαδά για δεύτερο υπνοδωμάτιο είναι τα 70-80τμ.
Ολα γινονται, μην τα φοβάσαι, το γραφείο μου έκανε εντύπωση πως σου αρνήθηκε το να ασχοληθεί, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να τους έπαιρνες κάθε εβδομάδα να πάτε να δείτε ένα σπίτι κάπου και να τους είπες, θα πληρώσω μια φορά την δουλειά βέβαια, ελπίζω να κάνεις κατανοητό ότι όποιος δουλεύει πρέπει να πληρώνεται και η κίνηση να δει ένα ακίνητο για ένα μηχανικό είναι δουλειά, οπότε ένα ούτε πολλά πρέπει να λες και ούτε πολλά να ρωτάς, δεν παίρνεις τον μηχανικό να σου μάθει την επιστήμη του, τον καλείς να σε συμβουλέψει όσο αφορά ένα ακίνητο αν αξίζει η αγορά του, τα θετικά και τα αρνητικά ώστε να κρίνεις λαμβάνοντας επίσης υπόψη την τιμή αγοράς, τα έξοδα μεταβίβασης, την αμοιβή μεσιτικού γραφείου αν υπάρχει, τα έξοδα επισκευής, τα έξοδα τοποθέτησης θερμομόνωσης, υγρομόνωσης, επισκευών που θα σου στοιχίσει, αν η αγορά είναι μια καλή αγορά για εσένα.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, dim10 said:

1. Μπορείς να τροποποίησεις την  εσωτερική διαρρυθμιση  αφού ο μηχανικός πάρει έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας από την πολεοδομία.
2. Μπορείς να τοποθετήσεις  εγκατάσταση θέρμανσης - τοποθετείται είτε με ζεστό νερό και λέβητα (χρειάζεται λεβητοστάσιο για την αποθήκευση καυσίμου) είτε με αντλία θερμότητας, Οι σωληνώσεςι τοποθετούνται ορατές εκτός αν γίνει αποξήλωση δαπέδου και τοποθετηθούν εντός του δαπέδου. Επίσης χρειάζεται έγκριση άδειας μικρής κλίμακας από την πολεοδομία

3.  Δεν το κατάλαβα. Αν δεν έχουν γκαραζόπορτα μπορείς να βάλες. Αν δεν έχουν κλειστό χώρο στάθμευσης,  χρειάζεται άδεια δόμησης από την πολεοδομία εφόσον υπάρχει υπόλοιπο συντελεστών.

4. Κτιστό χωρίς κολώνες μπορεί να είναι μια κατασκευή από φέρουσα τοιχοποιεία δηλαδή μόνον με τούβλα πχ ytong.  Αν εννοεί χωρίς μπετόν, θα μπορούσε να είναι με μεταλλικές κολώνες ή θα μπορύσε να είναι κτίσμα προκάτ. Όλα είναι νόμιμα με τις προδιαγράφες τους εφόσον έχουν κτιστεί με άδεια δόμησης που έχει εφαρμοστεί

Γενικά όπως βλέπεις η αγορά κατοικίας θέλει πολύ ψάξιμο, όχι μόνον για να βρεις το κατάλληλο κτίσμα αλλά και για να το ελέγξεις

Πρέπει λοιπόν όταν δεις κάτι ενδιαφέρον, να προσπαθήσεις να αποκτήσεις περισσότερες πληροφορίες (μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις τον μεσίτη) να αποκτήσεις το αντίγραφο της αδείας και τα σχέδια (οι μεσίτες έχουν και τα δύο)

Επίσης στα εξοχικά γίνεται της κακομοίρας με τις αυθαιρεσίες, τις κακοτεχνίες,   (προβληματική αποχέτευση λυμάτων, ομβρίων, χωρίς μόνωση κλπ) και ακόμη και τα ιδιοκτησιακά τους δεν είναι ξεκαθαρισμένα  πχ  πουλάνε κάτι και είναι σε οικόπεδο εξ'αδιαιρέτου.

Πριν την αγορά γίνεται έλεγχος από μηχανικό και νομικό αλλά καλό είναι να έχουμε όλες τις πληροφορίες πριν φτάσεις στον συμβολαιογραφο, για να μη χάσεις το χρόνο σου.  Επίσης πράγματι κανένα γραφείο δεν θα τρέχει για να ελέγξει τις πιθανές αγορές γι'αυτό πρέπει να αφιερώσεις χρόνο για να μπορεις να ελέγξεις τα βασικά πριν απευθυνθείς σε γραφείο (ιδανικά σε κάποιον γνωστό) για να κάνει τον τελικό έλεγχο.

Αυτά.

Σε ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες. Οι απαντήσεις σου ήταν ιδιαίτερα κατατοπιστικές ώστε να καταλάβω τι περίπου ισχύει.

Μερικές απορίες

1. Περί εσωτερικής διαρρύθμισης χώρου απαιτείται έγκριση από την πολεοδομία και για την χρήση γυψοσανίδας; 

2. Περί θέρμανσης καμιά απορία. Θα επιλεχθεί η κατάλληλη λύση ανάλογα το ακίνητο.

3. Περί γκαραζόπορτας. Αναφέρθηκα σε ανοιχτό χώρο στάθμευσης εντός του οικοπέδου. Η εγκατάσταση γκαραζόπορτας (συρόμμενη) απαιτεί σίγουρα το αποξήλωση κάποιων κάγκελων ή κάποιου χαμηλού τοίχου με κάγκελο ή και συρματοπλεγμάτων. Σίγουρα θα χρειαστεί και στρώσιμο σε ένα σημείο με πλάκες ή τσιμέντο. Σίγουρα και κάποιο στέγαστρο. Αυτές οι εργασίες απαιτούν πολεοδομική άδεια ή γίνονται άμεσα π.χ. από κάποιο εγκαταστάτη; Αυτά τα ρωτάω για να δω αν θα πρέπει να κοιτάζω και μονοκατοικίες που δεν έχουν γκαραζόπορτα. 

4. Περί κτισίματος καμιά απορία επίσης. Θα αναζητήσω κανονικό κτίσμα και μετά θα αναλάβει ο πολιτικός μηχανικός. Προκάτ, λυόμενα και περίεργα κτίσματα τα αποκλείω.

Δικηγόρο έχω ήδη.  Πολιτικό μηχανικό θα αναζητήσω όταν έχω κατασταλάξει σε συγκεκριμένες μονοκατοικίες.

Για αυτό κάνω αυτές τις ερωτήσεις για φιλτράρω τις αναζητήσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.