Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα εσωτερικού δικτύου μετά απο αλλαγή εξωτερικού δικτύου


Vivi++

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα, σε διαμέρισμα αλλάξαμε το εξωτερικό δίκτυο νερού. Εχει νερό η βρύση στην κουζίνα αλλά όχι στο μπάνιο. Τι μπορεί να έχει συμβεί? Αν απλά έχει βουλώσει ο σωλήνας πως μπορεί να επισκευαστεί χωρίς να αλλάξει το εσωτερικό δίκτυο? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας. Λέει οτι βούλωσαν οι σωλήνες γιατί έπεσε μέσα ενα κομματάκι (σκουριάς ή άλλο) όταν άλλαζε την γενική βάνα επειδή ήταν σκουριασμένοι οι παλιοί σωλήνες. Προτείνει αλλαγή όλων των εσωτερικών σωληνώσεων. Είναι δυνατόν? Και ετσι όπως τα λέει να είναι δεν θα ξεβούλωνε με την πίεση του νερού? Δεν υπάρχει άλλος τρόπος ξεβουλώματος?

Link to comment
Share on other sites

Ας δοκιμάσει να συνδέσει πρόχειρα την παροχή νερού (ή πεπιεσμένου αέρα) ανάποδα. (από το μπάνιο)!

Πάντως, από ότι κατάλαβα το δίκτυο είναι κατασκευασμένο από σιδηροσωλήνες, και αν έχει σκουριάσει και θρυματίζεται...αυτό συμβαίνει παντού σε όλο το μήκος του.

Αν αποφύγετε την εγκατάσταση νέου δικτύου τώρα, μάλλον θα είναι για λίγο χρόνο....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

και μία τελευταία ερώτηση τώρα που βρήκα τον ειδικό :)

Στις εξωτερικές σωλήνες που βάλαμε, (πλαστικές, άσπρες πολυστρωματικές νομίζω λέγονται) δεν βάλαμε μόνωση γιατί δεν χρειάζεται στην Αθήνα (νότια προάστια) μας είπαν. Συμφωνείτε εσείς με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ!

Χρειάζεται και για τις παγωνιές του χειμώνα (που είναι λίγες αλλά υπαρκτές) αλλά και για τον ήλιο του καλοκαιριού και του χειμώνα (που έχουμε μπόλικο!)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

αυτό σκέφτηκα οτι ισως δεν ειναι αργά υπάρχουν αυτες που αγκαλιάζουν τον σωλήνα και κλείνουν κατα μήκος με αυτοκόλλητο έτσι μου το περιέγραψαν. Βέβαια εχω πάρει στον λαιμό μου 12 διαμερίσματα γιατί είμαι η διαχειρίστρια αλλά θα το προτείνω και ελπίζω αν επιζήσω :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να μπούν και τα απλά μονωτικά κοχύλια (χωρίς ραφή), λύνοντας κάποιο εξάρτημα (αν έχουν χρησιμοποιηθεί εξαρτήματα βιδωτά) ή κόβωντας τη σωλήνα σε κάποια σημεία και μετά το πέρασμα της μόνωσης επανένωση με ειδικό εξάρτημα.

Ζητήστε μόνωση με πάχος τουλάχιστον 13 χιλ. και να έχει αντοχή στην ηλιακή ακτινοβολία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.