Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

προσθήκη στηθαίου σε βεράντες ισογείου διαμερίσματος (ερώτηση ιδιώτη)


Marinabd

Recommended Posts

Έχω ένα κτίσμα, ισόγειο που μου ανήκει και πρώτος όροφος που ανηκει σε συγγενή. Έχει γίνει οριζόντια σύσταση με κοινή είσοδο χωρίς όμως να προσδιορίζεται τι γίνεται με τα μπαλκόνια.  Όπως είναι τα μπαλκόνια του α ορόφου , είναι αντίστοιχα από κατω βεράντες στο ισόγειο, στα οποία θα μπορούσα να υψώσω ένα μικρό τοιχειο ώστε να τα κλείσω; Υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία επί του θέματος; Ευχαριστώ πολύ. 

Edited by Pavlos33
έγινε τροποποίηση τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος
Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς

 δεν εχεις καμμιά συσταση καθετης.

[να διορθωθει ο τιτλος του ερωτήματος...]

Εχεις μια απλη  συσταση ΟΙ σε οικοδομη, αποτελούμενη απο

 ενα ισογειο διαμερισμα  και ενα στον όροφο, με συγκεκριμενο εμβαδον, τα οποια  που εχουν κοινη  εισοδο και σκαλα για να ανεβαινει στον οροφο.

Τα μπαλκονια ειναι ανοιχτοί χωροι, εκ του νομου.

Δεν μπορεις -  νόμιμα -  να χτισεις τπτ  απο την "βεραντα " σου μεχρι το μπαλκονι του οροφου,...

 και να αυξησεις την δομηση...

[ούτε και "μικρο" μπορεις να ονομασεις ενα τοιχειο που  θα εχει υψος  3 μ....]

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μάλλον δεν διατύπωσα σωστά το ερώτημα μου. Όπως είναι τα μπαλκόνια του ορόφου, επιτρεπεται εγώ αντιστοίχως να υψώσω ένα τοιχίο στο 1 μέτρο ώστε να δημιουργήσω αντίστοιχα μπαλκόνια; ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς συμβαίνει. Λες ότι έχεις ισόγειο διαμέρισμα οριζόντια ιδιοκτησία και θέλεις να βάλεις στηθαίο  για να κάνεις τι ακριβώς;

Μήπως εννοείς ότι υπάρχουν μπαζωμένες βεράντες (δηλαδή βεράντες επι εδάφους των οποίων τα δάπεδα υπέρκεινται του γύρω διαμορφωμένου ακάλυπτου χώρου, διαθέτουν κιγκλιδώματα και εσύ θες να τα αντικαταστήσεις με κατασκευή συμπαγούς στηθαίου από τούβλα ή οπλισμένο σκυρόδεμα;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να χτίσω στηθαία, όπως αναφέρατε, ακριβώς στα ίδια τετραγωνικά και ύψος, όπως είναι τα μπαλκόνια του ορόφου, προκειμένου να διαχωρίσω το δικό μου μέρος. επιτρέπεται αυτό; Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Marinabd said:

Θα ήθελα να χτίσω στηθαία, όπως αναφέρατε, ακριβώς στα ίδια τετραγωνικά και ύψος, όπως είναι τα μπαλκόνια του ορόφου, προκειμένου να διαχωρίσω το δικό μου μέρος. επιτρέπεται αυτό; Ευχαριστώ. 

Ναι μπορείς, βγάζοντας την κατάλληλη άδεια.... Γρήγορα σε μηχανικό της περιοχής σου....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.