Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύστημα θέρμανσης με την κυκλοφορία ζεστού νερού και αξονικά αερόθερμα


kostgeor

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

Το σύστημα εγκαταστάθηκε πριν 2 χρονιά από ένα παλιό μηχανολόγο της εταιρείας. Το όλο σύστημα αποτελείται από 12 αερόθερμα και 2 λέβητες υγραερίου, και την λογική την ξέρετε.

Το θέμα μου είναι ότι ο πελάτης θέλει με το ήδη υφιστάμενο σύστημα να δουλέψει και ψύξη.

Οπότε αφού υπάρχει το υγραέριο σκέφτηκα να εγκατασταθεί μια αντλία θερμότητας υγραερίου για την παραγωγή ψύξης.

Η συλλογή των συμπυκνωμάτων θα γίνει ειδική κατασκευή απλά το θέμα μου ήταν αν γίνετε όλο αυτό και πως, λόγω του ότι δεν έχω καθόλου εμπειρία σε τέτοιου είδους συστήματα

Αλλά όπως απάντησε ο συνάδελφο  antloukidis γίνετε με κάποιες τροποποιήσεις

Link to comment
Share on other sites

Για αερόθερμα που λειτουργούν με Δθ νερού 60-80, η πιθανή ψυκτική τους απόδοση, για το δεδομένο στοιχείο νερού και ανεμιστήρα, θα είναι χοντρικά το 1/3 της θερμικής. Δες τι μπορούν να καλύψουν από τις ανάγκες του χώρου σου και πράξε ανάλογα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2020 at 2:22 ΜΜ, kostgeor said:

Αλλά όπως απάντησε ο συνάδελφο  antloukidis γίνετε με κάποιες τροποποιήσεις

Στην αρχική μου απάντηση, έχω γράψει ότι χρειάζεται, πρώτα από όλα, υπολογισμός ψυκτικών φορτίων του χώρου και έλεγχος του υπάρχοντος δικτύου (τι μπορεί να αποδόσει)

Αν αυτά δεν γίνουν είναι πολύ πιθανόν (μέχρι βέβαιο), ότι θα κάνετε κάποιες τροποποιήσεις και εγκατάσταση μιάς Α.Θ., μάλλον τυχαίας απόδοσης για να διαπιστώσετε τελικά ότι η απόδοση της ψύξης είναι μη ικανοποιητική.

Έτσι το επόμενο βήμα είναι να κάνετε και άλλες τροποποιήσεις - προσθήκες με αποτέλεσμα το οικονομικό όφελος, (που από ότι κατάλαβα είναι το ζητούμενο) να πάει "περίπατο" ή να συμβιβαστεί ο πελάτης σας σε "μη αποδεκτή" ψύξη.

Υ.Γ. Έχετε κάνει σύγκριση κόστους αγοράς Α.Θ. υγραερίου και ηλεκτρικής Α.Θ. ίσης απόδοσης ??? (ερωτώ χωρίς να ξέρω την απάντηση, αλλά την υποψιάζομαι!)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.