Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρακτική άσκηση


ΝΙΚΟΣ 182005

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Έχω μια απορία και θα θελα την βοήθεια σας! Όταν κάποιος κάνει πρακτική άσκηση αλλά ταυτόχρονα είναι και εργαζόμενος δημόσιος υπάλληλος και κάνει την πρακτική του στην εργασία του παίρνει και τα χρήματα της πρακτικής?? 

Και δεύτερο υπάρχει περίπτωση να απαλλαγή από την πρακτική του λόγο ότι είναι είδη σε συναφή αντικείμενο? 

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς πρέπει να δούμε αν είναι συναφή: με ποιό πτυχίο έγινε ο διορισμός και για τη λήψη ποιού πτυχίου γίνεται τώρα η πρακτική;

 

Link to comment
Share on other sites

Εξ ορισμού λοιπόν δεν υπάρχει συνάφεια στο αντικείμενο μιας και η μια θέση είναι ΔΕ και η άλλη ΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπάλληλος ΔΕΗ και όσα παιδιά έρχονται για πρακτική από το ΤΕΙ κάνουν την ίδια δουλειά με εμάς που είμαστε μηχανιτεχνιτες κανονικά λοιπόν για να υπάρχει συνάφεια δεν έπρεπε να τους παίρνει κάποιος μηχανολόγος μαζί του και όχι να κάνουν δουλειά συνεργείου?? 

Link to comment
Share on other sites

Οκ, δεν αλλάζει κάτι. Και πάλι είναι διαφορετική βαθμίδα.

Καταχρηστικά τα παιδιά αυτά εκπαιδεύονται ως μηχανοτεχνίτες και όχι ως μηχανικοί ΤΕ.

Τα χρήματα θεωρητικά τα δικαιούσαι. Άλλη δουλειά η μία, άλλη η άλλη. Φορολογικά όμως δεν ξέρω αν συμφέρει ή αν υπάρχει ειδικά για ΔΥ κανένας νόμος να μη βγάζουν λεφτά από αλλού ή αν υπάρχει πλαφόν στις εργάσιμες ώρες. Αρκετά παιδιά που εργάζονται (στον ιδιωτικό τομέα), αποποιούνται τα χρήματα της πρακτικής για να μη μπλέξουν. Και υπάρχουν και πολλοί που μπλέκουν. Πχ εργαζόμενοι με μπλοκάκια είναι μια κατηγορία που μπλέκει σίγουρα..

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

KΕγώ είμαι υπάλληλος ΔΕΗ και όσα παιδιά έρχονται για πρακτική από το ΤΕΙ κάνουν την ίδια δουλειά με εμάς που είμαστε μηχανιτεχνιτες κανονικά λοιπόν για να υπάρχει συνάφεια δεν έπρεπε να τους παίρνει κάποιος μηχανολόγος μαζί του και όχι να κάνουν δουλειά συνεργείου?? 

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! 

Εχω πολύυυ δροοομοοο ακόμα μέχρι την πρακτική!! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.