Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας, σωστή ή λάθος εγκατάσταση;


george_gr

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Έχω βάλει αντλία θερμότητας με δοχείο αδρανείας και κυκλοφορητή.

Ενώ είμαι ευχαριστημένος από την δουλειά του εγκαταστάτη, έτυχε και ήρθε στο σπίτι μου γνωστός μου μηχανικός(που τυχαίνει να είναι και εγκαταστάτης αντλιών θερμότητας) και βλέποντας την αντλία μου είπε ότι έχουν κάνει λάθος στην εγκατάσταση και πως ο σωλήνας που έχει πάνω τον κυκλοφορητή και έρχεται από το collecter με τους μπλε διακόπτες, θα έπρεπε να συνδέεται στο κάτω μέρος του δοχείου αδρανείας και ότι στο πάνω μέρος του δοχείου αδρανείας πρέπει να πάει ο άλλος σωλήνας που έρχεται από το collecter με τους κόκκινους διακόπτες.

Επειδή έχω και τους δύο ανθρώπους σε εκτίμηση θα ήθελα όποιος γνωρίζει σίγουρα και υπεύθυνα, να μου πει ποιος είναι ο σωστός τρόπος.

Ανεβάζω και μία φωτογραφία με το πως είναι η σύνδεση τώρα.

αντλια.jpg

Edited by george_gr
Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο συνάδελφος Μηχανικός, ο σωλήνας με τον κυκλοφορητή, που είναι οι επιστροφές από τα κολλεκτέρ, θα έπρεπε να είναι στο κάτω μέρος και στο πάνω να είναι το θερμό νερό που προσάγεται προς το διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, george_gr said:

Καλημέρα σε όλους.

Έχω βάλει αντλία θερμότητας με δοχείο αδρανείας και κυκλοφορητή.

Ενώ είμαι ευχαριστημένος από την δουλειά του εγκαταστάτη, έτυχε και ήρθε στο σπίτι μου γνωστός μου μηχανικός(που τυχαίνει να είναι και εγκαταστάτης αντλιών θερμότητας) και βλέποντας την αντλία μου είπε ότι έχουν κάνει λάθος στην εγκατάσταση και πως ο σωλήνας που έχει πάνω τον κυκλοφορητή και έρχεται από το collecter με τους μπλε διακόπτες, θα έπρεπε να συνδέεται στο κάτω μέρος του δοχείου αδρανείας και ότι στο πάνω μέρος του δοχείου αδρανείας πρέπει να πάει ο άλλος σωλήνας που έρχεται από το collecter με τους κόκκινους διακόπτες.

Επειδή έχω και τους δύο ανθρώπους σε εκτίμηση θα ήθελα όποιος γνωρίζει σίγουρα και υπεύθυνα, να μου πει ποιος είναι ο σωστός τρόπος.

Ανεβάζω και μία φωτογραφία με το πως είναι η σύνδεση τώρα.

αντλια.jpg

Καλημέρα

Μήπως τον εγκαταστάτη τον λένε Σωτήρη;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kcher said:

Έχει δίκιο ο συνάδελφος Μηχανικός, ο σωλήνας με τον κυκλοφορητή, που είναι οι επιστροφές από τα κολλεκτέρ, θα έπρεπε να είναι στο κάτω μέρος και στο πάνω να είναι το θερμό νερό που προσάγεται προς το διαμέρισμα.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Βάζω και μία φωτογραφία με το collecter να μου πείτε μήπως απλά έχουν βάλει ανάποδα τα χρώματα στο collecter χωρίς να έχει γίνει κάτι λάθος, γιατί στα αριστερά που συνδέεται στους σωλήνες του καλοριφέρ, οι μπλε διακόπτες συνδέονται με έναν κόκκινο διακόπτη και οι κόκκινοι με τον μπλε.

20200923_134053(1).jpg

Edited by george_gr
Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω ένα σχέδιο που μου είχε φτιάξει υδραυλικός με το collecter και τα σώματα. Με βάση αυτό το σχέδιο είναι τοποθετημένοι σωστά οι σωλήνες στο δοχείο αδρανειας αλλά σε λάθος θέση ο κυκλοφορητής;

Screenshot_20200924-031555(1)~2.png

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας το σχέδιο του υδραυλικού, θεωρώ οτι οι σωλήνες προσαγωγής και επιστροφής είναι σωστά συνδεδεμένες, με μόνο λάθος το χρωματισμό των κυκλωμάτων που έπρεπε να είναι ανάποδα.

Πιστεύω οτι αν είχες δείξεις το σχέδιο του υδραυλικού στο συνάδελφο μηχανικό (και εγκαταστάτη Α/Θ), θα συμφωνούσε και αυτος οτι οι σωλήνες είναι σωστά συνδεδεμένες στο δοχείο αδράνειας.

Όσο αφορά τη θέση του κυκλοφορητή, αυτή δεν παίζει ρόλο σε κλειστά κυκλώματα, μπορεί να τοποθετηθεί είτε στη προσαγωγή είτε στην επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.