Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παρελθόν ο Μεγάλος Περίπατος – Μπακογιάννης: Το έργο ήταν προσωρινό και πιλοτικό


Engineer

Recommended Posts

Ο Δήμος Αθηναίων ζήτησε μια μελέτη για το κέντρο . ή η μελέτη ήταν καλή αρα και το αποτέλεσμα αυτής ήταν θετικό ή ήταν για πέταμα άρα πρέπει να επιστρέψει τα λεφτά που πήρε στο Δήμο.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, stayros said:

.... άρα πρέπει να επιστρέψει τα λεφτά που πήρε στο Δήμο.

οκ στείλε την πρόταση σου στον Δήμαρχο.

 

Τώρα ποιος πήρε λεφτά και τι και πόσα μη το σκαλίσεις πολύ ..... 

και το ποιος ζήτησε σε ποιον και τι και γιατί .... πάλι άστο στην ησυχία του το ρημάδι ...... 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Τι να αφήσω; δεν έχω παρτίδες με κανέναν κ ούτε φοβάμαι μην εκθέσω κάποιον φίλο. Στο κάτω κάτω αν ο Δήμαρχος έφαγε λεφτά , όπως λένε εδώ μερικοί, τα έφαγε με τη βοήθεια του ΕΜΠ. Οπότε είτε για κακή μελέτη είτε για κατάχρηση, το ΕΜΠ έχει σοβαρές ευθύνες κ πρέπει να λογοδοτησει.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, stayros said:

...τα έφαγε με τη βοήθεια του ΕΜΠ. ...

ok το κακό ΕΜΠ. Θα περίμενα να έλεγες και το ΤΕΕ.....

 

αλλά γιατί η "ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ" της Ομόνοιας (κεντρική πλατεία Πρωτεύουσας της Ελλάδος αν το ξεχνάς) ..... σε ένα μήνα μετά την τοποθέτηση γκαζόν κλπ το γκαζόν είναι σήμερα έτσι??

Το ΕΜΠ? Πεινασμένες κάπμπιες που ήθελαν ζαμπόν??

omonoia_1.jpg.67c0aeefb616cf5affd21579187f3f8b.jpg

 

όπως σου πρότεινα..... μη τα σκαλίζεις πολύ.... μυρίζουν μετά

κι αφου δεν είναι φίλος σου δεν είναι αναγκαίο να κάνεις τον συνήγορο.... στην τελική έχει τεράστια οικονομική δυνατότητα να το φροντίσει .... 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, stayros said:

....Να πούμε κ για ...

Πες για ότι θες..... έτσι κι αλλιώς εγώ κατεβάζω καντήλια εδω και ώρες με το ΤΕΕ και την πλατφόρμα υπαγωγής.....

 

μετάφραση πλς τι ειναι αυτό το γουαταμπουτισμ

και οι μαμακίες ή και οι μίζες ή ανικανότητες του ενός (ό οποιοσδήποτε ένας φυσικά) δεν είναι δικαίωμα να το κάνει και ο όποιος άλλος και να τους λιβανίζουμε κι απο πάνω.....

Δηλαδή θέλω να πω ότι αν λέω και όλοι οι άλλοι έκλεψαν ας κλέψω και εγω..... Δεν σημαίνει ότι δεν είμαι κλέφτης..... (αυτό λέει η δική μου ηθική φυσικά, δεν γνωρίζω τι σου είπε η δικιά σου)

 

καλό βράδυ ..... 

έχω μερικά καντήλια να ανάψω ακόμα και μετά νάνι ....... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Whataboutism είναι μια κατακριταια προσπάθεια να βγει εκτός θέματος μια συζήτηση από κάποιον που δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει επιχειρήματα επί του θέματος.

Εν κατακλείδι δύο περιπτώσεις υπαρχουν, ή το ΕΜΠ ξέρει τη δουλειά του άρα η μελετη είναι σωστή, ή δεν την ξέρει, παρέδωσε μελέτη κακής ποιότητας και πρέπει να υποστεί κυρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι υπήρξε μελέτη κατά παραγγελία ώστε να τίθεται τέτοιο θέμα. Όπως βρήκαμε πληροφορίες για τις γλάστρες, θα πρέπει να βρούμε και τη σύμβαση της μελέτης και φυσικά την ίδια τη μελέτη.

Εάν η μελέτη είναι σωστή, τότε ο δήμος έχει και ευθύνη αν τελικά δε την εφαρμόσει.

Γενικά πάντως τέτοιου είδους αναπλάσεις χρησιμοποιούν το "ξεβόλεμα" του κόσμου σαν εργαλείο για την αποφυγή του κέντρου. Δεν είναι δηλαδή λάθος της μελέτης αν γίνεται στο κέντρο χαμός. Στην πραγματικότητα αυτό θέλανε. Το άκουγα δηλαδή από καθηγητές που βγαίνανε τότε στα ραδιόφωνα.

Link to comment
Share on other sites

"Ο Δήμος της Αθήνας έδωσε στη δημοσιότητα την  παρουσίαση των κυκλοφοριακών ρυθμίσεων για τον Μεγάλο Περίπατο της Αθήνας,  όπως έγινε στο Δημοτικό Συμβούλιο από τον Συγκοινωνιολόγο Καθηγητή του ΕΜΠ Γιώργο Γιαννή."

https://ecopress.gr/ta-epomena-vimata-gia-ton-megalo-perip/

Δείτε την οι ειδήμονες του michanikos.gr που μιλάτε χωρίς να έχετε κάνει μισό google search για να ενημερωθείτε...

 

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

για να αποδώσουμε τα του Καίσαρος Καίσαρι...

Η κάθε μελέτη, μπορεί να λέει ό,τι θέλει (ανεξαρτήτως κύρους μελετητή), ακόμη και θάλασσα στο Μέτσοβο

Οι εγκρίνοντες αυτήν, πόση σχέση έχουν με το αντικείμενο?

Η κάθε (τέτοιου είδους) μελέτη, είναι μια άσκηση επί χάρτου. Δεν προτείνει χρήση συγκεκριμένων υλικών, αλλά γενικές λύσεις. Στην περίπτωση που επιβάλλει και τρόπο κατασκευής (με συγκεκριμένα υλικά), τότε κάτι βρωμάει, και το όποιο κύρος του μελετητή πάει περίπατο...

Συνεπώς, η ευθύνη του τρόπου υλοποίησης βαρύνει την (εκάστοτε) εκτελεστική αρχή. Όταν μάλιστα το έργο είναι πιλοτικό, εφαρμόζεις την οικονομικότερη λύση.

Όμως, ο κάθε Δήμαρχος κλπ, δεν είναι παντογνώστης. Γιαυτό έχει συμβούλους και συνεργάτες, ειδικούς για κάθε θέμα. Κι από εκεί θα πρέπει (ο συγκεκριμένος) να ξεκινήσει τις καρατομήσεις. Και να προσλάβει στη θέση τους, έμπειρα και ικανά άτομα. Ανθρώπους που έχουν πολλά ένσημα στην πραγματική οικονομία, και όχι τεμπελόσημα στους κομματικούς μηχανισμούς. Όσο πιο νωρίς το καταλάβει, τόσο λιγότερο θα εκτίθεται.

Και παρότι δεν είμαι δημότης Αθηναίων (ούτε καν Αττικής), θλίβομαι όταν βλέπω τέτοια πράγματα. Από τη μια να ξοδεύεται δημόσιο χρήμα άσκοπα, κι από την άλλη να επαφιέμεθα στη φιλανθρωπία του κάθε έχοντος, για να φτιάξουμε θέσεις στις ΜΕΘ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.