Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοποθέτηση 1 μ3 ξύλων σε εξώστη


Rim Ag

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 Θέλω την βοήθεια σας για να αποφύγω ζημίες…

Έχω μια βεράντα/ μπαλκόνι με πλάτος 3,80m και μήκος 3,70m. Έλεγα να βάλω στην αρχή του μπαλκονιού (από τη μεριά του σπιτιού) ένα κυβικό ξύλα. Ρώτησα ποσό είναι ένα κυβικό ξύλα (ελιά) σε κιλά και οι απαντήσεις που πήρα ήταν γύρω στα 700 κιλά (πάνω κάτω).

Το σπίτι είναι καινούργιο (2005) και είναι στον 2ο όροφο. Από κάτω έχει άλλο σπίτι και ακριβώς κάτω από το μπαλκόνι είναι δωμάτιο.

Έχω φτιάξει μια κατασκευή από παλέτες, ένα κουτί δηλαδή για να τα φυλάξω αλλά μετά σκέφτηκα είναι ασφαλές να βάλω τόσο βάρος στο μπαλκόνι…?

Θα με ενδιέφερε πολύ η άποψη σας.

 

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Οι διαστασεις του κουτιου ειναι 1,40mX0,8mX1,20m(υψος). Ειναι 3 παλετες δηλαδη εχουν και αυτες αρκετο βαρος.

Σ ευχαριστω!

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενό σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Τα μπαλκόνια σχεδιάζονται για 500κιλά ανά τετραγωνικό. Εσύ θα βάλεις 700 σε 1,12μ2, δηλαδή 625κιλά/μ2 > 500

Τυπικά δεν είναι σχεδιασμένο για αυτό το φορτίο! Πρακτικά υπάρχουν μεγάλοι συντελεστές ασφαλείας που μπορεί να ανεβάσουν αρκετά την ικανότητα του μπαλκονιού (50% ή και παραπάνω).

Αυτά είναι τα δεδομένα, είναι στο χέρι σου αν θα το ρισκάρεις. (Εγώ στο σπίτι μου δεν το έκανα...)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι μετά απο έρευνα ολοι λέγανε για το μαγικό αριθμό 500κιλά ανα τετραγωνικό και εκει άρχισαν να μου μπαίνουν ιδέες και σκέψεις.

Το να μπει λιγότερο απο 500 κιλά (ας πούμε να πάρω μισο κυβικό (350-400 κιλα) και να το αποθηκεύσω στην κατασκευή μου), πιστεύετε οτι είναι πιο ασφαλές?

Υπάρχει ρίσκο και σε αυτα τα νούμερα?

Σας ευχαριστώ

 

Edited by Rim Ag
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, είναι ασφαλές με 500 κιλα αν έχει κατασκευαστεί βάσει μελέτης (εκτός πιά αν έχουν γίνει κακοτεχνίες, κάτι που δεν μπορώ να το ξέρω)

όπως είπα ο σχεδιασμός γίνεται για 500Χσυντελεστές ασφαλείας:

50% για επιπλέον απρόβλεπτη φόρτιση,

50% θεωρείται μειωμένη η αντοχή του σκυροδέματος (μην το ρισκάρεις, ξέρουν αυτοί γιατί μειώνουν έτσι την αντοχή)

15% θεωρείται μειωμένη η αντοχή των χαλύβων

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Rim Ag said:

και ακριβώς κάτω από το μπαλκόνι είναι δωμάτιο.

Όλα καλά, εκτός κι αν το ''μαγικό'' νούμερο της μελέτης είναι 200kg/m2 και όχι 500 (δεν είναι εξώστης επειδή τον λες εσύ εξώστη)

Οπότε δες και την μελέτη καλού κακού.

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, Rim Ag said:

Η αληθεια ειναι οτι μετα απο ερευμα ολοι λεγανε για το μαγικο αριθμο 500κιλα ανα τετραγωνικο και εκει αρχισαν να μου μπαινουν ιδεες και σκεψεις.

Το να μπει λιγοτερο απο 500 κιλα (ας πουμε να παρω μισο κυβικο (350-400 κιλα) και να το αποθηκευσω στην κατασκευη μου), πιστευετε οτι ειναι πιο ασφαλες?

Υπαρχει ρισκο και σε αυτα τα νουμερα?

Σας ευχαριστω

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενό σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

H απάντηση μπορεί να δωθεί μόνο κατόπιν αυτοψίας πολιτικού μηχανικού. Η ερώτηση μέσω φόρουμ δεν μπορεί με ασφάλεια να απαντηθεί χωρίς αυτοψία. Υποθέσεις κάνουμε, πλην όμως η δομική ασφάλεια δεν πρέπει να βασιστεί μόνο στις παραδοχές. Να προσθέσω στη συζήτηση ότι πρέπει να διαβάσεις τον κανονισμό της πολυκατοικίας, καθώς σε πολλούς κανονισμούς υπάρχει απαγόρευση για εναπόθεση φορτίων σε εξώστες, ακόμη και για πολύ μεγάλες γλάστρες (ειδικά στα άκρα τους).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.