Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΥΠΕΝ: Λήγει η τελευταία παράταση για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

9 λεπτά πριν, steve aris said:

...............

σίγουρα μου έχει τύχει να κάνω αλλαγή από οριστική υπαγωγή με εφάπαξ πληρωμή και να μου βγάζει το εξτραδάκι πάλι εφάπαξ με -20%

το λογικό είναι να το παίρνει και να λέει και ένα τραγούδι από τη στιγμή που και μετά την υπαγωγή αλλάζεις ότι θες, άντε να βγάζει νέο παράβολο και να κρατάει την ημερομηνία από το πρώτο

Link to comment
Share on other sites

https://ecopress.gr/syriza-se-defterolepta-aporrifthike-tropologia-gia-paratasi-afthaireton/

έχω 2 λέξεις έχω στο μυαλό μου αλλά δε θέλω να βρίσω εδώ μέσα 😇

Πιστεύω πάντως θα δώσουν παράταση την Τρίτη έτσι τελευταία μέρα να μας ψήσουν 

Link to comment
Share on other sites

@steve aris @zazeng @katrmp

Στην παρούσα φάση, αν είχα να δηλώσω 99 τ.μ., τοτε θα δήλωνα 101 εκ του ασφαλούς. Στη συνέχεια αν χρειαζόταν, θα διόρθωνα με κινήσεις ακριβείας την επιφάνεια και το πλεονάζον παράβολο θα συμψηφιζόταν με το τελικό πρόστιμο...

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, AsiM said:

"σε δευτερόλεπτα απορρίφθηκε τροπολογία για παράταση"

όσο δηλαδή μας παίρνει για να κάνουμε μια δήλωση υπαγωγής

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

6-7 σήμερα έβαλα 3 δηλώσεις, τώρα πάγωσε το σύμπαν. Με chrome στην αρχή πετούσε, μετά κόλλησε. Την ίδια ακριβώς στιγμή με firefox έτρεχε... Νιώθω ότι είμαι σε λαϊκή αγορά στη Βομβάη ή είμαι σε συγκέντρωση τύπου Μέκκας και απλά με σπρώχνει ο κόσμος μακριά από εκεί που θέλω να πάω. Σαν να μπαίνεις σε ένα γραφείο και να λες "καλημέρα θέλω τον κο Charlie για μια βεβαίωση περί μη αυθαιρέτων γιατί όλα έγιναν όπως έλεγε η άδεια" (εδώ γελάμε δυνατά), και να σου λένε: "πολύ καλά κύριε, βγείτε και ξαναμπείτε για να αλλάξετε γραφείο...", εν τω μεταξύ να έχει 500 άτομα που περιμένουν απ' έξω σε στυλ: όποιος πρόλαβε τον κύριο Charlie είδε ή σαν καυγά στο γνωστό γαλατικό χωριό... (μα να μου πει ότι δεν είναι φρέσκα τα ψάρια μου!!??)

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

εντάξει η κατάσταση είναι τραγική, ούτε τα ξημερώματα δεν δουλεύει το σύστημα, υπάρχουν συνάδελφοι που χάνουν κ πελάτες με αυτή την κατάσταση,

μήπως λέω μήπως πρέπει να κάνουμε τίποτα πιο δραστικό? να στείλουμε κάποιο ομαδικό email στο υπουργείο κλπ? να κάνουμε καμια απεργία? κάποτε θυμάμαι το ΤΕΕ όταν ήθελε κάτι έκλεινε απο μόνο του το σύστημα ...........

Link to comment
Share on other sites

https://www.b2green.gr/el/post/84064/eetem-anagkaia-i-paratasi-taktopoiisis-afthaireton-exaitias-ton-efthynon-tou-ypen-kai-tou-diacheiristi-tee

Χθεσινη ανακοίνωση του ΕΕΤΕΜ:


“... είμαστε μάρτυρες μιας πρωτοφανούς κατάστασης όπου οι Μηχανικοί δεν μπορούν πρακτικά να υποβάλλουν καμία αίτηση τακτοποίησης στο πληροφοριακό σύστημα -του οποίου την συνολική ευθύνη έχει το Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας  -λόγω των  απίστευτων καθυστερήσεων και των λοιπών λειτουργικών προβλημάτων που παρουσιάζει, κάνοντας ανέφικτη κάθε προσπάθεια ολοκλήρωσης της υποβολής των αιτήσεων.“

[...]

“...επιβάλει την παράταση της σχετικής προθεσμίας, διότι οι πολίτες,  παρότι το επιθυμούν, δεν είναι σε θέση να προβούν εγκαίρως σε τακτοποιήσεις με αποκλειστική ευθύνη του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας   και του διαχειριστή (ΤΕΕ).

Σε αντίθετη περίπτωση η αξίωση αποζημιώσεων, για την ζημία που θα υποστούν οι πολίτες και οι επαγγελματίες Μηχανικοί από τον Διαχειριστή και το Υπουργείο, είναι εύλογη.”

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.