Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΥΠΕΝ: Λήγει η τελευταία παράταση για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

Πέρα από όσα βρήκαμε και τα διορθώσαμε, έχετε συνειδητοποιήσει ότι η πλατφόρμα του ΤΕΕ έχει κάνει λάθη στις δηλώσεις μας τα οποία ενδεχομένως να μην τα έχουμε ήδη αντιληφθεί;

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι η πιο σωστή παρατήρηση!!! Παλιότερα δε, μου είχε τύχει περίπτωση να μου αλλάξει στοιχεία σε οριστική δήλωση του 4014!!! Η δήλωση αφορούσε αδόμητο χωράφι, ευτυχώς έχω αποθηκευμένο το pdf. Άλλαξε τεχνική έκθεση και διάφορα άλλα στοιχεία, και επαναλαμβάνω η δήλωση ήταν οριστική.

Τώρα, αυτές τις μέρες, όσο μπόρεσα να μπω, μου αλλάζει συνέχεια το εντός εκτός σχεδίου. Μεγάλη προσοχή συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να μπω στη διαδικασία να ελέγξω τις οριστικές και τις περαιωμένες υπαγωγές γιατί δεν ξέρω τι θα ανακαλύψω με αυτό το !@#$%^&*^*(&( σύστημα του ΤΕΕ. Κάνουν καλή δουλειά οι καρεκλοκένταυροι, πιάνουν τόπο και τα ανταποδοτικά τέλη του ΤΕΕ, όπως φυσικά και οι εισφορές μας...

Edited by yo4
Link to comment
Share on other sites

αυτό που δεν ξέρουμε, και δεν ξέρω αν μάθουμε ποτέ, είναι που οφείλετε το κόλλημα του συστήματος.

σε τερτίπια του ΤΕΕ έτσι ώστε να δώσουν παράταση (κλείσιμο σέρβερ) ή σε πραγματικό φόρτο εργασίας.

 

σε κάθε περίπτωση οι ευθύνες του ΤΕΕ είναι τεράστιες.

αλήθεια έχει βγει ποτέ μια ανακοίνωση πόσα έσοδα έχει το ΤΕΕ από τα τέλη ανταπόδοσης και από τις συνδρομές μηχανικών???

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, antnatal said:

αυτό που δεν ξέρουμε, και δεν ξέρω αν μάθουμε ποτέ, είναι που οφείλετε το κόλλημα του συστήματος.

σε τερτίπια του ΤΕΕ έτσι ώστε να δώσουν παράταση (κλείσιμο σέρβερ) ή σε πραγματικό φόρτο εργασίας.

 

σε κάθε περίπτωση οι ευθύνες του ΤΕΕ είναι τεράστιες.

αλήθεια έχει βγει ποτέ μια ανακοίνωση πόσα έσοδα έχει το ΤΕΕ από τα τέλη ανταπόδοσης και από τις συνδρομές μηχανικών???

το κόλλημα οφείλεται στο ότι ο έλληνας φορολογούμενος χρεώνεται και πληρώνει πλατφόρμα και συστήματα προδιαγραφών φεράρι και το ΤΕΕ παραδίδει πλατφόρμα και συστήματα προδιαγραφών LADA. Και καμαρώνουν κιόλας για την ψηφιακή εποχή που μας έχουν εισάγει

Link to comment
Share on other sites

Ο κ Χατζηδάκης το πήγε μέχρι τελος με πείσμα .  Δωρο ενα Γλυφιντζουρι !
  (Τον εγκλώβισε με την πρόταση παράτασης κ ο κ Φάμελλος ο οποίος εκανε 3χρόνια να ψηφίσει το νόμο κ αλλα
 3 χρόνια απο τοτε να έχουμε συνέχεια διευκρινίσεις . Πάνω απο 2000 αν δεν κάνω λάθος  )
Link to comment
Share on other sites

ο αγοραστής  ενός  διαμερίσματος  μπορεί  να  ισχυριστεί στο δικαστήριο  ότι δεν θα αγόραζε το διαμέρισμα εάν ήξερε εξαρχής ότι απαιτείτο ΜΣΕ και ότι το διαμέρισμα για το  οποίο αυτός δαπάνησε για  την αγορά του πχ 150.000 έυρώ  έχει στατικό  και  νομικό ελάττωμα κατόπιν ψευδής και ανακριβής δηλώσης μηχανικού περί απαλλαγής  από  την ΜΣΕ και  γιαυτό  ζητεί  από το  σεβαστό  δικαστήριο  την ηθική  και  υλική  αποζημίωση του  με  το ανάλογο  χρηματικό  τίμημα κατόπιν του απαραίτητου  ανατοκισμού .

Πως  το  βλέπεται  είναι  δίκαιο  και  θα  γίνει  πράξη ;;,  τι  θα  πεις  στο  δικαστήριο ο  άτυχος  ότι  ο  τάδε  καρεκλοκένταυρος  δημόσιος  υπάλληλος  του ΤΕΕ  μου  είπε  σε  ερωτοαπάντηση 1072  του  έτους  2018  ότι  εμείς  το  βλέπουμε  έτσι η αλλιώς  ;;;

Ο νομοθέτης ο  οποίος εχέι ορίσει  τον μηχανικό ως μοναδικό υπεύθυνο  για  την  τήρηση των διαδικασιών του  νόμου  που αφορά   τις  μεταβιβάσεις  και την ένταξη των αυθαίρετων  κατασκευών εντός αυτού , έχει  φροντίσει  να περιγράψει με ακρίβεια  και  τις  ποινές  που  θα  επιβληθούν  στον  άτυχο  μηχανικό που  θα  τολμήσει  να παραφράσει , τις  διατάξεις του  νόμου ας τις  διαβάσουμε  όλοι . Εκτός από  την ποινή  που θα  σου απόδωσει  ο  υπουργός  με  απόφαση  του,  έρχεται  και  η  αποζημίωση  στον  νέο    ιδιοκτήτη , αλλά ίσως  και  ο  παλιός να  μπει  και  αυτός  στον  πειρασμό .

Γιαυτο    απαιτείται  αλλαγη  νομου  ξεκάθαρες  διαδικασίες  και  όχι  αυτό  το  συνονθύλευμα διατάξεων   που  κανένας  δεν ξέρει  πως  θα  τις  ερμηνεύσει  ένας  μελλοντικός  κριτής

Αυτό  περί αλλαγή  νόμου  είναι  δική  μας  ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, yo4 said:

Πέρα από όσα βρήκαμε και τα διορθώσαμε, έχετε συνειδητοποιήσει ότι η πλατφόρμα του ΤΕΕ έχει κάνει λάθη στις δηλώσεις μας τα οποία ενδεχομένως να μην τα έχουμε ήδη αντιληφθεί;

Εγώ ναι. Και φοβάμαι να κοιτάξω κατάματα το μέλλον..............

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.