Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΥΠΕΝ: Λήγει η τελευταία παράταση για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

1 hour ago, pipakos said:

Δεν έχει αλλάξει κάτι στο σύστημα. Ούτε προσαυξήσεις βλέπω ούτε κλείδωμα κατηγορίας 5.

Κανείς δεν έπρεπε να το περιμένει αυτό. Οι προθεσμίες ποτέ δε θυμάμαι να τις σέβεται η πλατφόρμα.

Δε θα εκπλαγώ αν μείνει έτσι για τουλάχιστον όλο το 20.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που πήγα σήμερα να προχωρήσω σε υπαγωγή δήλωση με πληρωμένο παράβολο στις 28/9, μου δείχνει την λοιπή παράβαση 300 και σε κ.χ. και β.χ. αύξηση 20% του προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ κακό αυτό. Εγώ δεν το προχώρησα σε υπαγωγή απλά πάτησα το κουμπί του € που υπολογίζει το πρόστιμο σε φάση επεξεργασίας, και δεν είχε διαφορά με χθες. Και αυτό στις 7 το πρωί. Θα το δοκιμάσω τώρα που το λες.

edit

Ναι ισχύει πλέον η προσαύηξηση 20%. Την βγάζει και με έναν απλό υπολογισμό του προστίμου σε νέα δήλωση. Δυστυχώς. Ας ελπίσουμε να το μαζέψουν...

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, CivRun said:

Εγώ πάντως που πήγα σήμερα να προχωρήσω σε υπαγωγή δήλωση με πληρωμένο παράβολο στις 28/9, μου δείχνει την λοιπή παράβαση 300 και σε κ.χ. και β.χ. αύξηση 20% του προστίμου.

Έχουμε να δούμε πολλά τέτοια.. Το είχαμε ξαναδεί και από τη μετάβαση της έκπτωσης έγκαιρης υπαγωγής από 20% στο 10%... μετά διορθώθηκε.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Άρα αυξήσανε τα πρόστιμα 20% όχι μόνο σε αυτούς που ξεκινάνε τη δήλωση σήμερα 1/10 δηλ. μετά τις 30/9, αλλά και σε αυτούς που είχαν προλάβει να πληρώσουν παράβολο πριν τις 30/9;

Link to comment
Share on other sites

99,9% είναι τεχνικό πρόβλημα. Το έχομε ξαναδεί. Ως ημερομηνία υπαγωγής νοείται η ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου, τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω. Εγώ έκανα τεστ σε δήλωση που δημιουργήθηκε σήμερα. Λογικά από τους χθεσινούς κινδυνεύουν μόνο αυτοί που πλήρωσαν το παράβολο με ebanking απογευματινές ώρες, γιατί μπορεί η πληρωμή τους να ενημερωθεί την επόμενη μέρα.

edit Στο μήνυμα yo4 είναι αυτή η απάντηση

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

"Λύθηκε" το πρόβλημα μόνο του. Και πάλι πεσμένο είναι το σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.