Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομιμότητα κατάτμησης


Recommended Posts

οικόπεδο 1600 μ2 με τμήμα του 20 μ2 εντός ορίων οικισμού και το υπόλοιπο εκτός οικισμού (οριοθετημένος το 1986). κατατμήθηκε το 1992 σε δύο γήπεδα 800 μ2, το ένα με το τμήμα των 20 μ2 εντός οικισμού και το άλλο εξ ολοκλήρου εκτός οικισμού. είναι η κατάτμηση νόμιμη και αν ναι πως περιγράφονται τα τμήματα;

Link to comment
Share on other sites

Τα 20μ2 δεν μου κάθονται καλά. Τέτοιες ακρίβειες εμβαδού από οριοθετήσεις αυτού του είδους δεν νομίζω ότι είναι εφικτές.

 

Η οριοθέτηση οικισμού αν τέμνει ιδιοκτησία τότε θεωρείται ότι εντός του οικισμού βρίσκεται τμήμα εμβαδού τουλάχιστον ίσο με την αρτιότητα που ισχύει για την εντός περιοχή.

 

Αν βρίσκεσαι εντός ζώνης τότε το όριο κατάτμησης ορίζεται στα 1000τμ

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε bang

τι οικισμός είναι? (βλ.εκτενείς συζητήσεις στο φόρουμ για <2000 κατ και 690/48 )

ενδεχομένως να μπορεί να γίνει κατάτμηση περί οικοδομησιμότητας όμως το βλέπω χλωμό!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το θέμα δεν είναι τα 20 μ2 αλλάαν μπορεί να κατατμηθεί το όλο με τις παραπάνω παραδοχές.

 

ο οικισμός είναι οριοθετημένος το 1986 σύμφωνα με το π.δ. 181δ' των οικισμών και δεν ισχύει ζώνη

Link to comment
Share on other sites

Αν ο οικισμός έχει παλιό πυρήνα (συνεκτικό) τότε ισχύει ζώνη 500μ από το όριο αυτό, άσχετα αν οριοθετήθηκε με το ΠΔ1986. Επίσης το ίδιο ισχύει για σχέδια διανομής Υ.Γ. αν αυτά κυρώθηκαν πριν 1983. Αν επομένως είσαι εντός ζώνης τότε η κατάτμηση είναι άκυρη γιατί πρέπει το εκτός οικισμού τμήμα να είναι 1000τμ. Οπότε δεν χρειάζεται να εξετάσουμε το εντός οικισμού τμήμα αφού το συμβόλαιο ακυρώνεται.

Αν δεν ισχύει η ζώνη των 500μ, τότε μπλέκεται ακόμη περισσότερο η κατάσταση. Για το εκτός οικισμού τμήμα δεν ενδιαφέρει αν είναι άρτιο ή όχι (που με την κατάτμηση δεν είναι). Για το τμήμα που θεωρείται εντός οικισμού (αν η αρτιότητα είναι 800τμ) έχω κάποιες επιφυλάξεις για το αν είναι άρτιο. Το ΠΔ λεει "για ιδιοκτησία που εμπίπτει εν μέρει εντός οικισμού". Εμένα αυτό μου ακούγεται ότι αφορά οικόπεδα που είναι σε αυτή την κατάσταση όταν έγινε η οριοθέτηση και όχι για οικόπεδα που δημιουργούνται μετά αυτής. Για αυτό και χρησιμοποιεί παρόντα χρόνο.

Έτσι κατα την εκτίμηση μου η κατάτμηση είναι άκυρη. Αλλά ότι πει ο υπάλληλος της πολεοδομίας.

Δεν καταλαβαίνω όμως για ποιο λόγο κάνανε κατάτμηση , μήπως τους είπε κανείς ότι βρίσκεται όλο εντός οικισμού?

Link to comment
Share on other sites

Η κατάτμηση ΔΕΝ είναι άκυρη. Ισχύει .... μόνο που τώρα έχουν εντελώς... μη άρτια οικόπεδα.

Θα συμφωνήσω με τον chris_anst ότι το εδάφιο που λέει για οικόπεδα που τέμνονται από το όριο του οικισμού και δεν έχουν το κατά κανόνα ή παρέκκλιση εμβαδό, τότε συνυπολογίζεται τμήμα από το εκτός τόσο ώστε να καλύπτεται η αρτίότητα, αναφέρεται σε οικόπεδα που τα ΒΡΗΚΕ η οριοθέτηση του οικισμού ΕΤΣΙ και όχι σε μεταγενέστερα δημιουργηθέντα. !!!

Πρίν ήταν οικοδομήσιμο το εννιαίο.... Τώρα πες του να φυτέψουν μαρουλάκια να σου δίνουν και σένα....:):)

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε grtopo

είπαμε όλα αλλάζουν στην πατρίδα μας

προτείνω ακύρωση του συμβολαίου για πλάνη περι τα πράγματα!!!!!!

και επαναφορά στην προγενέστερη κατάταση αν επιμένετε ότι δεν γίνεται σας πληροφορώ

και ομως ΓΙΝΕΤΑΙ

Link to comment
Share on other sites

στο π.δ. του 1985 (181δ') στην παρ. 1 του άρθρου 7 δεν λέγεται η λέξη παρέκκλιση, για την αρτιότητα των οικοπέδων, με τμήμα τους εντός των ορίων οικισμού. μήπως θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε το τμήμα με το κομάτι εντός ορίων άρτιο και οικοδομήσιμο ανεξαρτήτως έτους δημιουργίας; πάντως νομίζω ότι συμφωνούμε ότι δεν τίθεται θέμα νομιμότητας της κατάτμησης, έστω και αν "καταστρέφεται" το ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε bang

μιλα με τον συμβολαιογράφο σε ανάγκη ακύρωσε τα συμβόλαια η κάνε εκ νέου συνένωση

μπάς και σώσεις την κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.