Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποδοχή ΥΔΕ από ΔΕΔΔΗΕ


ΜΕΜΑΣ

Recommended Posts

Είμαι ψιλός κύριος σε ποσοστό 50% εξ αδιαιρέτου σε οικία που κτίστηκε το 1987 σε εκτός σχεδίου οικόπεδο από το μπαμπά σε νησί του Ιονίου. Το υπόλοιπο 50% ανήκει στην αδελφή ενώ η επικαρπία στη μαμά γιατί ο μπαμπάς "ταξίδεψε". Το σπίτι αποτελείται από όροφο 25 τμ ισόγειο 75 τμ και υπόγειο. Λίγο πριν φύγει ο μπαμπάς είπε ότι στο υπόγειο υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή. Η μαμά και η αδερφή δεν ήθελαν να προχωρήσουν στην υπαγωγή του νόμου περί αυθαιρέτων. Προχώρησαν μάλιστα και στην ενοικίαση του ακινήτου σε  Εγγλέζο.... Εγώ διαφώνησα με την ενοικίαση πριν τακτοποιηθούν οι όποιες εκκρεμότητες κυρίως γιατί ο λογαριασμός ρεύματος ερχόταν στο όνομα του μπαμπά γιατί η μαμά δεν ήθελε αλλαγή. Για το λόγο αυτό ανέθεσα σε μηχανικό την παραλαβή των σχεδίων του ακινήτου από την πολεοδομία προκειμένου να δώ τι έχω να αντιμετωπίσω..... Από τον έλεγχο μεταξύ των διαφόρων αυθαιρεσιών (όχι μόνο το υπόγειο αλλά και άλλα) διαπιστώθηκε ότι  για το ακίνητο υπάρχει θεωρημένη άδεια ηλεκτροδότησης μόνο των 25 τμ του ορόφου αν και ο λογαριασμός της ΔΕΗ ανέγραφε 101 τμ .  Αυτό το διαπίστωσα και από τον ΔΕΔΔΗΕ από τον οποίο ζήτησα την διακοπή ηλεκτροδότησης ώστε αναγκαστικά να προχωρήσουμε σε υπαγωγή και τακτοποίηση των αυθαιρεσιών. Ο ΔΕΔΔΗΕ με ενημέρωσε ότι για την Εσωτερική Ηλεκτρολογική Εγκατάσταση δεν είναι αρμόδιος αλλά μπορώ να απευθυνθώ στην Περιφέρεια για το θέμα.  Λόγω άρνησης μαμάς και αδελφής να ακολουθήσουν τα δέοντα έστειλα ληξιαρχική πράξη θανάτου στη ΔΕΗ και λύθηκε η σύμβαση... Ο ενοικιαστής του ακινήτου και η μαμά ως επικαρπώτρια αναγκάσθηκαν να προχωρήσουν σε νέα σύμβαση παροχής και υπέβαλλαν και νέα ΥΔΕ (Η παλιά είχε λήξει) στον ΔΕΔΔΗΕ.  Ενώ περίμενα ότι ο ΔΕΔΔΗΕ θα τους έλεγε ότι πρέπει να θεωρηθεί η άδεια για το σύνολο των τμ και για να γίνει αυτό θα έπρεπε να ξεκινήσει η διαδικασία τακτοποίησης των αυθαιρεσιών, διαπίστωσα ότι η υποβληθείσα ΥΔΕ εγκρίθηκε.  Παράλληλα έκανα αίτηση ελέγχου ηλεκτρολογικής εγκατάστασης στην Περιφέρεια η οποία όμως ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί .... Ο ΔΕΔΔΗΕ που του ζήτησα εγγράφως να με ενημερώσει τι αφορά η ΥΔΕ που ενέκρινε δεν μου απαντά. Το ΤΕΕ κατόπιν αιτήματος με ενημέρωσε ότι ακόμη δεν έχει υποβληθεί αίτημα υπαγωγής του ακινήτου στο νόμο. Επομένως ο ΔΕΔΔΗΕ προχώρησε σε αποδοχή της ΥΔΕ (στην οποία φαίνεται πόσα τμ ηλεκτροδοτούνται) ενώ στο αρχείο του έχει θεωρημένη άδεια οικοδομής για όροφο 25 τμ. 

Στην ουσία τα 75 τμ χρησιμοποιούνται χωρίς να υπάρχει άδεια. Θεωρώ ότι έχω κάνει ότι είναι ανθρωπίνως δυνατόν ώστε σε περίπτωση ατυχήματος και σωματικής βλάβης να αθωωθώ σε δικαστήριο..... Όμως θεωρώ ότι ο ΔΕΔΔΗΕ έχει κάνει κάτι που αντίκειται στη νομοθεσία ...... Μπορεί κάποιος να μου πεί αν έχει γίνει κάτι παράνομο και αν ναι με βάση ποιο νόμο ?? 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο ΔΕΔΔΗΕ δεν είναι αρμόδιος για τον έλεγχο της νομιμότητας-εμβαδού του κτιρίου.

Ελέγχει (?) μόνο όσα αναφέρονται εδώ https://www.deddie.gr/media/1704/έλεγχοι-που-διενεργεί-η-δεδδηε-αε-επί-της-υδε-επί-των-συνοδών-αυτής-εγγράφων.pdf

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, astrah said:

Ο ΔΕΔΔΗΕ δεν είναι αρμόδιος για τον έλεγχο της νομιμότητας-εμβαδού του κτιρίου.

Ελέγχει (?) μόνο όσα αναφέρονται εδώ https://www.deddie.gr/media/1704/έλεγχοι-που-διενεργεί-η-δεδδηε-αε-επί-της-υδε-επί-των-συνοδών-αυτής-εγγράφων.pdf

Ναι το έχω διαβάσει αυτό. Από τα συνοδευτικά έγγραφα που λέει ο δεδδηε βλέπει πόσα τμ ηλεκτροδοτούνται όπως τα αποτυπώνει ο ηλεκτρολόγος. Ο ηλεκτρολόγος δεν γνωρίζει τι λέει η άδεια αλλά αποτυπώνει και ελέγχει και βεβαιώνει αυτό που βλέπει στη περίπτωσή μας 120 τμ (μονογραμμικό εγκατάστασης και πινακα - ων κλπ). Ο ΔΕΔΔΗΕ που το παραλαμβάνει συγκρίνει τι έχει στο αρχείο του (στη περίπτωση εδώ έχει θεωρημένη άδεια για 25 τμ). Αφού δεν συμφωνούν αυτά θα έπρεπε εκτιμώ να πεί στον ιδιοκτήτη τακτοποίησέ το και φέρτο .....  Δεν έγινε όμως έτσι γιατί (εκτιμώ ) ότι θα έπρεπε να ξεκινήσει διαδικασία υπαγωγής του ακινήτου στο νόμο αυθαιρέτων και μετά να θεωρηθεί η άδεια από το μηχανικό κλπ (δεν ξέρω ακριβώς τη διαδικασία) ......... Ο μηχανικός από μόνος του πως θα θεωρήσει την άδεια ?? 

Μάλιστα ρώτησα και το μηχανικό ο οποίος μου είπε ότι δεν γνωρίζει πως μπορεί να βοηθήσει......... Επίσης η επιτροπή της περιφέρειας ενώ έχει συγκροτηθεί από αρχές ιούνη στις 20 σεπ ξεκίνησε με τον έλεγχο της υδε ...... ... Ο δεδδηε δε δεν μου απαντάει στο ερώτημα εάν η ΥΔΕ αφορά τα 25 τμ για τα οποία υπάρχει άδεια ή ολόκληρο το ακίνητο που έχει μισθωθεί. ...............................(Προσωπικά έχω την αίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά  ....... στη διαδικασία )

Αν αύριο για οποιοδήποτε λόγο τραυματισθεί άνθρωπος από την ηλεκτρολογική εγκατάσταση οι ιδιοκτήτες και ο επικαρπωτής έχουν αστικές και ποινικές ευθύνες ... 

Γιαυτό και ψάχνομαι για το θέμα ...... ευχαριστώ όπως και να έχει ..... 

 

Link to comment
Share on other sites

ο εγκατάστατης δεν αναφέρει κάπου στα έγγραφα που συνοδεύουν την ΥΔΕ το εμβαδό της εγκατάστασης. Άπλα αποτυπώνει την κάτοψη της εγκατάστασης, δεν εμβαδομετρεί ούτε ξέρει ούτε πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

ο ΑΡΤΕΜΗΣ ΜΑΤΣΑΣ  σε συγχρονη εκδοχη .........μετα απο αυτο το ''καρφωμα'' πως κοιτας την μανα σου στα ματια? 

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

ο ΑΡΤΕΜΗΣ ΜΑΤΣΑΣ  σε συγχρονη εκδοχη .........μετα απο αυτο το ''καρφωμα'' πως κοιτας την μανα σου στα ματια? 

όπως με κοιτάει και αυτή μετά από μήνυση που μου έκανε για φθορά δικής μου περιουσίας φίλε μου....... 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, nvel said:

ο εγκατάστατης δεν αναφέρει κάπου στα έγγραφα που συνοδεύουν την ΥΔΕ το εμβαδό της εγκατάστασης. Άπλα αποτυπώνει την κάτοψη της εγκατάστασης, δεν εμβαδομετρεί ούτε ξέρει ούτε πρέπει.

δεν εμβαδομετρεί αλλά αποτυπώνει το δίκτυο της εγκατάστασης .... όταν αποτυπώσει ισόγειο και όροφο και υπόγειο είναι δυνατόν ο ΔΕΔΔΗΕ όλα αυτά αν τα υπολογίζει 25 τμ ?? που την ίδια στιγμή ο λογαριασμός γράφει 101 τμ ? 

Link to comment
Share on other sites

Σταματα να το ψαχνεις γιατι οτι προστιμο βγει στο δικο σου κεφαλι θα πεσει....κ οχι στου επικαρπωτη ..... τα παιδια ποιο πανω σου εδωσαν την απαντηση σχετικα με την δεδδδηε, οταν κανουμε ΥΔΕ  δεν αναφερουμε πουθενα τα τμ της προς ηλεκτροδοτησης Ο Α . Ο λογαριασμος γραφει 101 γιατι τοσα ειναι δηλωμενα στο ΔΗΜΟ.... το οτι μπερδεψες την περιφερεια δεν λεει τιποτα , αυτοι θα ερθουν κ θα ελενξουν την ηλεκ εγκαταστ εαν ειναι συμφωνη με την υδε  που υπεγραψε  ο  συναδελφος, η επιτροπη θα αποτελειτε απο  τεχνικους της  δεδδηε ,  κ ισως εναν απο το τεε , της ετεεμ , κ του συνδεσμου που ανηκει ο συναδελφος .....

Συμβουλη  ,  βρεστα με την οικογενεια σου. 

Κ στο κατω  κατω μανα σου ειναι  ρε φιλε , σε βαζει κατω  σε σαπιζει στο ξυλο κ δεν βγαζεις αχνα... 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΜΕΜΑΣ το ψάχνεις λάθος. Το πρόβλημα με τις αυθαιρεσίες δεν αφορά το ΔΕΔΔΗΕ. Ειδικά αφού είναι δηλωμένα τα σωστά τετραγωνικά δεν τους ενδιαφέρει καθόλου.

Το πρόβλημα αφορά την άδεια του κτιρίου και την Πολεοδομία. Συμβουλέψου έναν μηχανικό (πολιτικό ή αρχιτέκτονα) τι μπορείς να κάνεις ως ιδιοκτήτης με ποσοστό και με μη σύμφωνη γνώμη των άλλων μερών. Μετά δικηγόρο για το πως μπορείς να είσαι καλυμμένος νομικά.

 

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

Σταματα να το ψαχνεις γιατι οτι προστιμο βγει στο δικο σου κεφαλι θα πεσει....κ οχι στου επικαρπωτη ..... τα παιδια ποιο πανω σου εδωσαν την απαντηση σχετικα με την δεδδδηε, οταν κανουμε ΥΔΕ  δεν αναφερουμε πουθενα τα τμ της προς ηλεκτροδοτησης Ο Α . Ο λογαριασμος γραφει 101 γιατι τοσα ειναι δηλωμενα στο ΔΗΜΟ.... το οτι μπερδεψες την περιφερεια δεν λεει τιποτα , αυτοι θα ερθουν κ θα ελενξουν την ηλεκ εγκαταστ εαν ειναι συμφωνη με την υδε  που υπεγραψε  ο  συναδελφος, η επιτροπη θα αποτελειτε απο  τεχνικους της  δεδδηε ,  κ ισως εναν απο το τεε , της ετεεμ , κ του συνδεσμου που ανηκει ο συναδελφος .....

Συμβουλη  ,  βρεστα με την οικογενεια σου. 

Κ στο κατω  κατω μανα σου ειναι  ρε φιλε , σε βαζει κατω  σε σαπιζει στο ξυλο κ δεν βγαζεις αχνα... 

Ευχαριστώ για την άποψη και για την συμμετοχή ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.