Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γήπεδο εν μέρη εντός ζώνης οικισμού και εν μέρη εκτός σχεδίου και ζώνης


Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω μια περίπτωση ενός γηπέδου που εν μέρη 5000μ2 είναι εκτός σχεδίου και ζώνης οικισμού και εν μέρη 2500μ2 εντός ζώνης οικισμού....

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση όσον αφορά την οικοδομησιμότητα?

Όταν είναι εν μέρη εκτός οικισμού και εν μέρη εντός είναι γνωστό.... αλλά σε αυτή την περίπτωση μου τι γίνεται? Χτίζω 200μ2(για το εντός ζώνης) και 220μ2(για το εκτός ζώνης) δηλαδή σύνολο 440μ2?

ή χτίζω όσο αναλογεί συνολικά για τα 7.50 στρεμ. δηλαδή 260 μ2?

Μήπως επειδή για τα εντός ζώνης πρόκειται για παρέκκλιση του νόμου άρα πάω μόνο για τα 7.50 στρεμ συνολικά εφόσον πληρώ την προυπόθεση των 4στρεμ για εκτός σχεδίου?

Link to comment
Share on other sites

Το όριο της ζώνης δν κατατμεί την ιδιοκτησία, άρα σε καμία περίπτωση δεν χτίζεις 200+220μ2.

Η ιδιοκτησία είναι ενιαία άρα χτίζεις όσα αναλογούν στο σύνολο...δηλ 270τμ

 

Δεν γνωρίζω αν τοποθετήσεις το κτίσμα στο εντός ζώνης τμήμα μπορείς (αν χρειάζεσαι) να έχεις τις ευνοϊκές για τα εντός αποστάσεις από τα όρια.

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστά επισημαίνει ο grtopo

δεν υπάρχει καμμιά ουσιαστική διαφορά

υπενθυμίζω ότι η ΖΟΕ υπερισχύει της ζώνης πόλης-οικισμού σε θέματα κατάτμησης κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γεια σας! Είμαι νέος μηχανικός και θέλω τα φώτα σας!

Ενιαίο γήπεδο με εμβαδό Ε(ολικό)=5000τμ αποτελείται από το τμήμα εντός οικισμού με εμβαδό Ε(εντός οικισμού) = 3000τμ που στερείται προσώπου σε κοινόχρηστο (δημοτικό) χώρο,Π=0, και το τμήμα εκτός σχεδίου με εμβαδό

Ε(εκτός σχεδίου)= 2000τμ., που στερείται επίσης προσώπου.

Το τμήμα που βρίσκεται εντός οικισμού είναι κατά κανόνα άρτιο και ΜΗ οικοδομήσιμο.

Το τμήμα που βρίσκεται εκτός σχεδίου μπορεί να δανειστεί 2000τμ από το τμήμα εντός οικισμού και να "πάρει" την κατά παρέκκλιση αρτιότητα ως προϋφιστάμενο του 2004; 'Η είναι ΜΗ άρτιο και ΜΗ οικοδομήσιμο;

Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γιά τα εκτός σχεδίου ή εκτός ορίων αλλά εντός ζώνης οικισμών γεωτεμάχια με Ε>2000 τ.μ δεν απαιτείται πρόσωπο με τις επιφυλάξεις βέβαια τελευταίων αποφάσεων του ΣτΕ

προσοχή στον χρόνο δημιουργίας του γεωτεμαχίου

το εντός τμήμα απαιτεί πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο πλάτους >4μ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει συμβόλαια από το 1977 και πριν. Έχει συμβόλαια του 2000.

Το εντός οικισμού τμήμα μπορεί να δανειστεί από το εκτός σχεδίου τμήμα για να γίνει άρτιο. Το αντίστροφο γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.