Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μυρωδιά νεροχύτη κουζίνας


Lamprini Karyda

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Εδώ και περίπου 5 μήνες υπάρχει μια μυρωδιά αποχέτευσης στον νεροχύτη της κουζίνας σαν παλιο νερό από σφουγγαριστρα. Ο υδραυλικος που ήρθε μας άλλαξε τους σωληνες κάτω από τον νεροχύτη γιατι είπε ότι δεν είχαν τη σωστή δομή, αλλά δεν είχαμε κάποιο αποτέλεσμα. Έπειτα φέραμε αποφρακτική και μας καθάρισε το σιφόνι της κουζίνας δεν είδαμε καμία βελτιωση. Καποιες φορές τη μυρωδια την αντιλαμβάνομαι στο σημείο της μπαλκονοπορτας ,που είναι ακριβώς δίπλα από τον νεροχυτη, και όχι στον νεροχύτη(ίσως τη φέρνει ο αέρας??). Έαν κλείσω τις γούρνες με τις τάπες τους τις περισσότερες φορές η κατάσταση βελτιώνεται κάποιες όμως όχι. Μένουμε στον 3ο όροφο και ούτε στον 4ο αλλά ούτε και στον 2ο μυρίζει κάτι. Τέλος, οι υδραυλικοί που κοίταξαν στην ταράτσα της πολυκατοικίας μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον εξαερισμό της αποχέτευσης, αν το λέω σωστά, που βγαίνει στην ταράτσα(χωρίς να έχει μπει καμερα). Τις τελευταίες μέρες βάλαμε βαλβίδα αντεπιστροφής κανένα αποτέλεσμα. Ξεκίνησα εδώ και 4 ημέρες να ρίχνω ένα υγρό και μία σκόνη απόσμησης με βακτήρια , μέχρι στιγμής δεν έχω δει καμία ιδιαίτερη βελτίωση. Κάποιοι υδραυλικοί αρνούνται να έρθουν καθώς λένε ότι έχουν γίνει όλα και δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο!!!! Έχει κάνεις κάποια ιδέα έχουμε αγανακτήσει!!!

thumbnail 1.jpg

thumbnail 2.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, astrah said:

Πιθανότατα είναι άλλη η αιτία των οσμών και όχι η αποχέτευση του νεροχύτη. 

Κυρίως όμως από το νεροχύτη έρχεται η μυρωδιά.  Αναρωτιέμαι τι άλλο θα μπορουσε να είναι;! Έλεγξα και τον απορροφητήρα, δεν μυρίζει κάτι από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, ppanag said:

Δείτε αν είναι καθαρή και η υπερχείλιση του νεροχύτη, οχι μόνο η βαλβίδα που ρίξατε τα καθαριστικά.

Το έχω ελέγξει κι αυτό, είναι καθαρη...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω κάποια ακομψη διάθεση ... μην παραξηγήσετε αυτό που θα γράψω ... έχετε αναζητήσει για τυχόν χαλασμένα τρόφιμα ... λαχανικά... φρούτα ... στο ψυγείο ή και στα ντουλάπια σας ? η μυρωδιά ίσως να έχει "ποτήσει" και τυχόν υφάσματα που  υπάρχουν στην κουζίνα ... κουρτίνες ... τραπεζομάντιλα ... 

Την μυρωδιά αυτή που αναφέρεται (και μην το παραξηγήσετε) την κατανοούν/μυρίζουν και άλλοι εκτός από εσάς που μένετε στο διαμέρισμα ... εννοώ κάποιος τρίτος ... ?
Επίσης μπορέι κάτι να έχει εγκλωβισθεί ... και να έχει ψοφήσει (ή σαπίσει) στο ντουλάπι ... στην πλάτη του ντουλαπιού  ... όπου που υπάρχει κενό μεταξύ του τοίχου και του νοβοπάν ... ή κάπου γενικότερα στο κενό που υπάρχει μεταξύ της πλάτης των ντουλαπιών και του τοίχου ... (και αυτά που είναι κάτω και αυτά που είναι πάνω από τον πάγκο) 

Πάντως οι περισσότερες αιτίες έχουν αναφερθεί ... οπότε πλέον πάμε σε άλλο επίπεδο ... x-files ... Ghostbusters .. κατάρες ... μάγια ... !!!!

Ελπίζω να βρείτε την πραγματική αιτία ... και αν δεν είναι κόπος ενημερώστε το forum. 

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  Lamprini Karyda  σας ρωταει η συζυγος μου....΄΄αυτό΄΄  ποτε ηταν η   τελευταια φορα που το κανατε? 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Lamprini Karyda said:

Το έχω ελέγξει κι αυτό, είναι καθαρη...

Βγάλτε την μπάζα κατω από τα ντουλάπια να δείτε μην έρχεται από εκεί η οσμή...

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

  Lamprini Karyda  σας ρωταει η συζυγος μου....΄΄αυτό΄΄  ποτε ηταν η   τελευταια φορα που το κανατε? 

Μέσα Ιουλίου και προχθές καθάρισα μόνο το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, ppanag said:

Βγάλτε την μπάζα κατω από τα ντουλάπια να δείτε μην έρχεται από εκεί η οσμή...

Το έχω κάνει...στο μεταξύ το ντουλάπι δεν μυρίζει, η μυρωδια έρχεται κυρίως μέσα από τον νεροχύτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.