Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράθυρο εκπρόθεσμων δηλώσεων για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

22 ώρες πριν, pao.ang said:

Έλεος!!!!! Ειρωνικά το λέω!!!!! Αυτά είναι λόγια του υφυπουργού μας του συνάδελφού μας του κυρίου Οικονόμου του αρχιτεκτΩνάραααα

Γεια σου, 28 χρόνια εμπειρία σε σε τι ; ιδιώτης δηλώνεις στο προφίλ σου !

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, pao.ang said:

Έλεος!!!!! Ειρωνικά το λέω!!!!! Αυτά είναι λόγια του υφυπουργού μας του συνάδελφού μας του κυρίου Οικονόμου του αρχιτεκτΩνάραααα

Γεια σου, 28 χρόνια εμπειρία σε σε τι ; ιδιώτης δηλώνεις στο προφίλ σου ! εννοείται ότι απευθύνομαι στον initr.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, mironas said:

Αγαπητοί συνάδελφοι , παρότι ισχύει το" οι νομικοί του υπουργείου υποστήριξαν ότι ημερομηνία υπαγωγής βάσει του νόμου είναι η ημερομηνία κατάθεσης παραβόλου ", σήμερα που μπήκα για μετάβαση από αρχική υποβολή σε υπαγωγή, η έκπτωση δεν έχει γίνει.

ξαναπατάς υποβολή 2 φορές και βγαίνει η έκπτωση

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφος μου ανέφερε χτες , οτι συνεχίζοντας την υποβολή της δήλωσης σε υπαγωγή(με πληρωμένο παράβολο μέχρι τι1 30-09-2020 εννοείται) , το πρόστιμο εμφανίζεται προσαυξημένο κατά 20%.Ισχύει αυτό?Όπως επίσης ισχύει η επανυποβολή που αναφέρεται παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, billaskastoria said:

Συνάδελφος μου ανέφερε χτες , οτι συνεχίζοντας την υποβολή της δήλωσης σε υπαγωγή(με πληρωμένο παράβολο μέχρι τι1 30-09-2020 εννοείται) , το πρόστιμο εμφανίζεται προσαυξημένο κατά 20%.Ισχύει αυτό?Όπως επίσης ισχύει η επανυποβολή που αναφέρεται παραπάνω?

 

54 λεπτά πριν, zazeng said:

ΙΣΧΎΕΙ

+20% στον τιμοκατάλογο

για πληρωμές μέχρι 30/9 (και αποτι φαίνεται και ως 15/10) , χρειάζεται να πατήσετε 2 φορές το κουμπί της υπαγωγής για να υπολογιστεί σωστά

(την επόμενη φορά που θα ξαναρωτήσει κάποιος θα μου συγχωρήσετε τα κεφαλαία 😁)

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2020 at 6:28 ΜΜ, Largy said:

 

για πληρωμές μέχρι 30/9 (και αποτι φαίνεται και ως 15/10) , χρειάζεται να πατήσετε 2 φορές το κουμπί της υπαγωγής για να υπολογιστεί σωστά

(την επόμενη φορά που θα ξαναρωτήσει κάποιος θα μου συγχωρήσετε τα κεφαλαία 😁)

Πατάω ξανά το κουμπί της Υπαγωγής σε μία δήλωση που υπολόγισε προσαύξηση κατά την μετάβαση από Αρχική σε Υπαγωγή με Εφάπαξ εξόφληση και μου βγάζει το σφάλμα:

Η δήλωση δεν πληροί τα παρακάτω κριτήρια: Το πρόστιμο ή το παράβολο δεν έχει μεταβληθεί από την τελευταία υποβολή. Για την οριστικοποίηση της δήλωσης απαιτείται να έχει εξοφληθεί το 30% του προστίμου -

Έχει κανείς υπόψη του κάτι; Δεν κάνει επανυπολογισμό (ημν/ια πληρωμής παραβόλου 28/9 και εισαγωγής του στην δήλωση 29/9).

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, ΝΙΚΟΛΑΣΧΡΥΣ said:

Πατάω ξανά το κουμπί της Υπαγωγής σε μία δήλωση που υπολόγισε προσαύξηση κατά την μετάβαση από Αρχική σε Υπαγωγή με Εφάπαξ εξόφληση και μου βγάζει το σφάλμα:

Η δήλωση δεν πληροί τα παρακάτω κριτήρια: Το πρόστιμο ή το παράβολο δεν έχει μεταβληθεί από την τελευταία υποβολή. Για την οριστικοποίηση της δήλωσης απαιτείται να έχει εξοφληθεί το 30% του προστίμου -

Έχει κανείς υπόψη του κάτι; Δεν κάνει επανυπολογισμό (ημν/ια πληρωμής παραβόλου 28/9 και εισαγωγής του στην δήλωση 29/9).

Άκυρο.

Είχε αλλάξει απλά τον συντελεστή Εντός-Εκτός σχεδίου. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Η προθεσμία για τα κατηγορίας 5 του 4178 ήταν η   ολοκλήρωση της διαδικασίας υπαγωγής στις 30 Σεπτέμβρη...φυσικά λίγες μέρες πριν σύμφωνα με το γνωστό δελτίο τύπου η προθεσμία αυτή δεν αφορούσε στην υπαγωγή των δικαιολογητικών... αυτό πιθανότατα σημαίνει ότι αίρεται η προθεσμία για την υποβολή των δικαιολογητικών, παραμένει όμως η προθεσμία για την οριστική υπαγωγή... τι θα συμβεί αν κάποιος που ήταν σε οριστική υπαγωγή στις 30 Σεπτέμβρη κάνει τώρα άρση της οριστικής υπαγωγής για να κάνει μια τελευταία διόρθωση στο πρόστιμο-Ε9 και την ίδια μέρα κάνει και πάλι οριστική υπαγωγή;...είναι εκπρόθεσμος;...ο υπάλληλος του ΤΕΕ για τα αυθαίρετα (όχι το helpdesk) στο 2103291333 μου απάντησε ότι κατά τη γνώμη του και η προθεσμία για οριστική υπαγωγή συμπαρασύρεται από την προθεσμία για τα δικαιολογητικά...ο προϊστάμενός του με τον οποίο μίλησα μου είπε ότι το ΄σύστημα είναι ανοικτό, ό,τι θέλω  κάνω και πως κατά τη γνώμη του δε θα έχω πρόβλημα μελλοντικά, διότι σίγουρα κάποιοι θα βρεθούν την τελευταία στιγμή να έχουν κάποιο πρόβλημα σαν και εμένα, αλλά με συμβούλεψε ό,τι κάνω να το κάνω μέχρι τις 15 Οκτώβρη καλού κακού....να τους πιστέψω....;;΄...ποιον να ρωτήσω...την Πυθία;

 

Link to comment
Share on other sites

@kondylw@

Ο υπάλληλος του τεε μιλάει λογικά, ο νομοθέτης από την άλλη...

Ο προϊστάμενος είναι πιο προχώ ακόμα, αλλά βασίζεται στη λογική του σοφού γιαπωνέζικου ρητού "κόκκινο φανάρι πολύς κόσμος περνάει, δεν έχεις τπτ να φοβάσαι" (το ξέρα και στα ιαπωνικά κάποτε αλλά το ξέχασα).

Εγώ θα το βάσιζα στο ότι εφόσον επιτρέπεται η υπαγωγή στην κ5 του 4495 είναι άδικο να μην μπορεί να γίνει μια τέτοια διόρθωση. Τώρα γιατί δεν το έγραψαν ξεκάθαρα στις οδηγίες δεν ξέρω. Ελπίζω να μη μας το σερβίρουν ξεκάθαρα όχι σε κανένα φεκ τα χριστούγεννα.

Προσωπικά αν πετύχαινα μπροστά μου μια τέτοια δήλωση θα το παρέβλεπα (αν το πρόσεχα), αν δεν είχε άλλα σοβαρότερα προβλήματα. Κάποιος άλλος μπορεί όχι (και να την πάθαινα κ εγώ μαζί σου που θα το είχα παραβλέψει και θα είχα δώσει πχ βεβαίωση).

Δεν ξέρω ζύγισε το, αν δεν απαιτείται μσε και δεν αυξάνεται το πρόστιμο (το τελευταίο από δοκιμές που έχω κάνει ακόμα και με το +20% που έχει πάρει τώρα ο 4495, δεν συμβαίνει με τις τιμές ζώνης του 2016) ίσως είναι προτιμότερη η μεταφορά.

Η αλήθεια είναι ότι θα το περάσει πολύς κόσμος αυτό το κόκκινο...

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.