Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eπιλογή φοίτησης σεAρχιτεκτονική Βόλου ή Aρχιτεκτονική Ξάνθης


Recommended Posts

ΕΠΕΙΓΟΝ! Θα παρακαλούσα να με βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει, στο εξής δίλημμα: Πέρασα με το 10/100 στην αρχιτεκτονική Βόλου, ενώ ήθελα στην Ξάνθη (ήμουν σε άλλη σχολή κι έχω ενοικιαζόμενο σπίτι) κι έτσι σκέφτομαι και τη μετεγγραφή. Συγκριτικά με τα προγράμματα σπουδών, έχω διαβάσει ότι το τμήμα στο ΔΠΘ έχει ένα πιο συμβατικό και ελληνοκεντρικό προσανατολισμό, δεν ακολουθεί πολύ τις σύγχρονες τάσεις, ωστόσο εγώ  παρατηρώ ότι έχει πιο πολλά μαθήματα με μαθηματικό υπόβαθρο (π.χ. στατικά) άρα μια ισορροπία στα αντικείμενα και έχω την εντύπωση ότι προσιδιάζει περισσότερο με το πρόγραμμα του ΕΜΠ. Το τμήμα στο Βόλο διαφέρει από τα άλλα, έχει πιο ιδιαίτερο, καινοτόμο και καλλιτεχνικό προσανατολισμό με έμφαση στις ψηφιακές τεχνολογίες, όμως παρατηρώ ότι δεν έχει πολλά μαθήματα στατικής και οι ετερόκλητες θεματικές δε βοηθούν στο συνδυασμό των γνώσεων. Άλλοι εκθειάζουν τη σχολή του Βόλου και άλλοι τη θεωρούν πολύ light.. έχει και λιγότερα μαθήματα νομίζω. Θα ήθελα να παραμείνω στο Βόλο, μόνο αν η σχολή και γενικά το πανεπιστήμιο  Θεσσαλίας έχει κάποιο <<συγκριτικό πλεονέκτημα >>, υπερτερεί σε κάτι. Αν όχι να παραμείνω στην Ξάνθη. Θέλω να διαλέξω το καλύτερο, αλλά είναι τόσο υποκειμενικό και βρίσκομαι σε μεγάλο δίλημμα...

Αναρωτιέμαι και  για το status των σχολών Πάτρας και Κρήτης....

Επίσης αναρωτιέμαι αν στον εργασιακό χώρο ή στην αναζήτηση ενός μεταπτυχιακού, παίζει σημαντικό ρόλο η σχολή προέλευσης.

 Ευχαριστώ!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, MARYBARB said:

... Θέλω να διαλέξω το καλύτερο, αλλά είναι τόσο υποκειμενικό και βρίσκομαι σε μεγάλο δίλημμα...

...

Είναι τόσο υποκειμενικό που απάντηση από την δική σου οπτική σκοπιά θα την έχεις μερικά χρόνια μετά την ολοκλήρωση των σπουδών σου στη σχολή που θα επιλέξεις….

Ότι και να διαβάσεις τώρα θα είναι η υποκειμενική ματιά του καθένα…..

Στην θέση σου (καθαρά υποκειμενικά φυσικά) θα επέλεγα όπου είναι πιο βολικά για εσένα τώρα

 

Τα μεταπτυχιακά είναι άλλου πάτερ Ευαγγέλιο…. Ανάλογο ποιο και με ποιον ….

Στην ουσία της γνώσης όμως αν εσύ επενδύσεις από τώρα στις γνώσεις σου και αξιοποιήσεις την σχολή ως το βασικό ΑΒ σου και αναπτύξεις εμπειρίες με συνεργασίες και εφαρμογές στην πράξη από τα πρώτα έτη θα έχεις τεράστιο όφελος που κανένα μεταπτυχιακό δεν σου το δίνει ….

 

Link to comment
Share on other sites

Ευελπιστούσα, ότι θα είχα μία  απάντηση από εσάς, καθώς έχω διαβάσει πολλές εύστοχες απαντήσεις σας. Είναι πασιφανές ότι διαθέτετε γνώσεις και εμπειρία.

Ευχαριστώ πολύ!

 

1 ώρα πριν, Didonis said:

Είναι τόσο υποκειμενικό που απάντηση από την δική σου οπτική σκοπιά θα την έχεις μερικά χρόνια μετά την ολοκλήρωση των σπουδών σου στη σχολή που θα επιλέξεις….

Ότι και να διαβάσεις τώρα θα είναι η υποκειμενική ματιά του καθένα…..

Στην θέση σου (καθαρά υποκειμενικά φυσικά) θα επέλεγα όπου είναι πιο βολικά για εσένα τώρα

 

Τα μεταπτυχιακά είναι άλλου πάτερ Ευαγγέλιο…. Ανάλογο ποιο και με ποιον ….

Στην ουσία της γνώσης όμως αν εσύ επενδύσεις από τώρα στις γνώσεις σου και αξιοποιήσεις την σχολή ως το βασικό ΑΒ σου και αναπτύξεις εμπειρίες με συνεργασίες και εφαρμογές στην πράξη από τα πρώτα έτη θα έχεις τεράστιο όφελος που κανένα μεταπτυχιακό δεν σου το δίνει ….

 

Ευελπιστούσα, ότι θα είχα μία  απάντηση από εσάς, καθώς έχω διαβάσει πολλές εύστοχες απαντήσεις σας. Είναι πασιφανές ότι διαθέτετε γνώσεις και εμπειρία.

Ευχαριστώ πολύ!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, MARYBARB said:

Ευελπιστούσα, ότι θα είχα μία  απάντηση από εσάς, ....

Χαρά μου να βλέπω την νέα φουρνιά αρχιτεκτόνων να έρχεται ….

χαρά σου κι εσένα όταν θα μπορείς να βοηθάς και άλλους και να σου πουν τόσο τιμητικά λόγια όπως τα δικά σου προς εμένα ….

 

Μη περιμένεις ότι θα τελειώσεις την σχολή ακριβώς στα 5 χρόνια…. Μη περιμένεις ότι δεν θα έχεις ξενύχτια πολλά …. και μη περιμένεις μόνο η σχολή σου να σε κάνει αρχιτέκτονα….

Είναι η βάση… όσα πιο πολλά μαθαίνεις εκεί όσο πιο μπελάδες σου βάζουν τόσο όφελος θα έχεις μετά….. διότι οτιδήποτε μάθεις μετά θα το πληρώνεις σε χρόνο και χρήμα

οπότε ρούφα όσο μπορείς…..

Είναι η βάση πάνω στην οποία θα πατάς για να εμβαθύνεις σε εφαρμογές με άλλους περισσότερο….

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σοφά λόγια.... Μακάρι να φτάσουμε κι εμείς στο δικό σας επίπεδο, με τη διαρκή προσπάθεια και με σεβασμό προς την επιστήμη και τους μεγαλύτερους καταξιωμένους  αρχιτέκτονες και να γίνουμε άξιοι συνεχιστές σας. Είναι όντως ένα συναρπαστικό αντικείμενο που προϋποθέτει ακούραστο και συνεργατικό πνεύμα, καθώς και αποκλίνουσα νόηση, δημιουργικότητα.... Το ενδιαφέρον και η όρεξη υπάρχει. Φαίνεται άλλωστε από το πόσο προβληματίζομαι και το ψάχνω....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.