Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τμήμα Αγροτεμαχίου ως δασικό


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έχω ένα αγροτεμάχιο 5,5 στρέμματα στο οποίο με τελεσίδικη πράξη ένα τμήμα του ( 2 στρέμματα )έχει χαρακτηριστεί ως δημόσιο δασικό, 1,5 στρέμμα ιδιωτικό δασικό και 2 στρέμματα αγρολιβαδικο. Το δημόσιο δασικό είναι το μόνο τμήμα του που εφάπτεται σε δρόμο. Το ερώτημα μου είναι αν το αγροτεμάχιο διατηρεί την αρτιότητα του και κατ’ επέκταση αν μπορεί να οικοδομηθεί.

ευχαριστω εκ των προτέρων 

Αν είστε μηχανικός συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας. Σε αντίθετη περίπτωση το θέμα σας θα μεταφερθεί στην ενότητα ιδιωτών. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω απευθυνθεί ήδη σε τρεις μηχανικούς και έχω λάβει τρία διαφορετικά πορίσματα, είπα να κάνω την ερώτηση στο forum μήπως και......

οπως και να’χει ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Η καθαρή (ιδιοκτησιακά) επιφάνεια είναι <4 στρεμ. Συνεπώς, αν δεν εμπίπτει στην παρέκκλιση της ζώνης, δεν έχει αρτιότητα. Συν το ότι η οικοδομησιμότητα εφαρμόζεται επί της αγροτικής έκτασης. 

Ακόμη και αν είχες την απαιτούμενη επιφάνεια (για αρτιότητα) θα έπρεπε (για την οικοδομησιμότητα) να έχεις πρόσβαση σε κοινόχρηστο χώρο (δρόμο), έστω μέσω δουλείας.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση ! Ο μηχανικός υποστηρίζει ότι χτίζει κατά παρέκκλιση επειδή εφάπτεται με δημοτικό - επαρχιακό δρόμο ασχέτως αν το τμήμα που εφάπτεται είναι το δημόσιο δασικό ( αυτό είναι που μου ακούγεται παράλογο ). 'Οσον αφορά την πρόσβαση είναι δυνατή και από το ιδιωτικό δασικό και από το αγρολιβαδικό ( γωνιακό αγροτεμάχιο ) από ιδιωτικό δρόμο.

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου και του τίτλου θέματος. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Lefteris Karapatis
Link to comment
Share on other sites

- ειναι κατω απο 4 στρ.

- δεν εχει προσωπο σε δρομο

- αρα δεν ισχυει καμμια παρέκλιση

- αρα: δεν χτιζει

όποιος ισχυριζεται το αντιθετο, ας υπογραψει σχετικη δηλωση του ν 651.

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, Lefteris Karapatis said:

Καταρχήν σας ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση ! Ο μηχανικός υποστηρίζει ότι χτίζει κατά παρέκκλιση επειδή εφάπτεται με δημοτικό - επαρχιακό δρόμο ασχέτως αν το τμήμα που εφάπτεται είναι το δημόσιο δασικό ( αυτό είναι που μου ακούγεται παράλογο ). 'Οσον αφορά την πρόσβαση είναι δυνατή και από το ιδιωτικό δασικό και από το αγρολιβαδικό ( γωνιακό αγροτεμάχιο ) από ιδιωτικό δρόμο.

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου και του τίτλου θέματος. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Όπως πολύ σωστά σου απάντησαν παραπάνω και συμφωνώ απολύτως, έχεις ένα γεωτεμάχιο μέρος του οποίο είναι δημόσια δασική έκταση και πλέον δεν σου ανήκει. Αυτό το τμήμα όπως αναφέρεις εφάπτεται σε δρόμο, άρα το απομένον (ιδιωτικό δάσος προσμετρά στην αρτιότητα όταν έχεις λάβει πράξη χαρακτηρισμού για ιδιωτική δασική έκταση) δεν έχει πρόσωπο στην επαρχιακή /δημοτική οδό και συνεπώς δεν υφίσταται πλέον καμία παρέκκλιση αρτιότητας. Απορώ για το γεγονός που αναφέρεις ότι 3 μηχανικοί είχαν διαφορετική άποψη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, σε συνέχεια της συζήτησης μας έλαβα την παρακάτω απάντηση από την πολεοδομία ( το έγγραφο έχει την υπογραφή του διευθυντή)  μετά από αίτηση του μηχανικού. 
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν αυτό το έγγραφο  πιστοποιεί ότι το γήπεδο είναι οικοδομήσιμο.

Ευχαριστώ και πάλι 

B7BFEADE-3854-4FCF-912A-17BBB95CE828.jpeg

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2020 at 5:41 ΜΜ, Lefteris Karapatis said:

Καλησπέρα σας, έχω ένα αγροτεμάχιο 5,5 στρέμματα στο οποίο με τελεσίδικη πράξη ένα τμήμα του ( 2 στρέμματα )έχει χαρακτηριστεί ως δημόσιο δασικό, 1,5 στρέμμα ιδιωτικό δασικό και 2 στρέμματα αγρολιβαδικο. Το δημόσιο δασικό είναι το μόνο τμήμα του που εφάπτεται σε δρόμο. Το ερώτημα μου είναι αν το αγροτεμάχιο διατηρεί την αρτιότητα του και κατ’ επέκταση αν μπορεί να οικοδομηθεί.

ευχαριστω εκ των προτέρων 

Αν είστε μηχανικός συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας. Σε αντίθετη περίπτωση το θέμα σας θα μεταφερθεί στην ενότητα ιδιωτών. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

η ερωτηση ηταν η πιο πανω και σε αυτην απαντησαμε

Τωρα, φαινεται οτι  προεκυψαν "τμηματα" διαφορετικου χαρακτηρα σε σχεση με την  ερωτηση.

 

Οσο για την απαντηση της Υπηρεσιας που επισυναψες,   "200 τμ για γηπεδα μεχρι 4000 τμ." εχει τη εννοια "4000+0000,1"

και δξ πού βασισθηκε η υπηρεσια και σου εδωσε 200 τμ για τμημα εμβαδού 1849 τμ.

 

Τεσπα

δινεις την απαντηση στον μηχανικο σου  δια τα περαιτερω.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η ερμηνεία που δίνει ο διευθυντής της πολεοδομίας ( και ο μηχανικός ) είναι ότι επειδή δεν έχει γίνει κατάτμηση ( η αλλιώς απομείωση ), το αγροτεμάχιο διατηρεί την αρτιότητα του κι επομένως λογίζεται 5,5 στρέμματα στα οποία επιτρέπεται η δόμηση στο αγρολιβαδικο.

 Είναι η ίδια λογική με την εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

 

αυτο σημαινει οτι,

απο τα 5,5 στρ. ενα τμημα χαρακτηρισθηκε ιδιωτικη δασικη εκταση

και δεν ισχυουν τα εμβαδα της αρχικης σου ερωτησης.

 

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.