Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θέσεις Στάθμευσης σε Πυλωτή


antreas_tda

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σε μία πολυκατοικία σύμφωνα με την κάτοψη πυλωτής δείχνει τρεις θέσεις στάθμευσης, ωστόσο στην συγγραφή υποχρεώσεων που μας παρέδωσε ο κατασκευαστής στην αγορά ενός από τα διαμερίσματα της ανωτέρω πολυκατοικίας, στο τμήμα περιγραφής της πυλωτής αναφέρει τις τρεις θέσεις στάθμευσης και τις μοιράζει σε οριζόντιες ιδιοκτησίες. Συγκεκριμένα στο Β - Γ- Δ όροφο. Σε δύο άλλους ιδιοκτήτες παραχωρεί τμήμα του ακάλυπτου χώρου με την μορφή αποκλειστικής χρήσεως, οι οποίοι παρκάρουν δικά τους οχήματα. Στην κάτοψη ο ακάλυπτος όπως φαίνεται αναφέρεται ακάλυπτος χώρος - φύτευση, όμως ο κατασκευαστής έχει ρίξει τσιμέντο. Οι ερωτήσεις μου είναι δύο: Πρώτον επιτρέπεται η στάθμευση των οχημάτων των δύο που δεν αναφέρονται ως θέσεις στάθμευσης στην κάτοψη και ούτε στην οριζόντια σύσταση αναφέρεται σαν θέση στάθμευσης; Δεύτερον όταν αναφέρει ότι δίνεται σε αποκλειστική χρήση πως ερμηνεύεται αυτό...δηλαδή ο κάτοχος του ως τι μπορεί να το χρησιμοποιήσει;   

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

η συγγραφη υποχρεωσεων ειναι μια "υποσχεση"...δεν εχει εμπραγματα  αποτελεσματα.

Κατα τα λοιπα,

 σε καθε μεταβιβαση εδωσε τις τρεις  θεσεις- ανα μια σε καθε διαμερισμα

και εδωσε, επίσης με συμβολαια,   και αποκλειστικο δικαιωμα για  σταθμευση αυτοκινητων σε τμηματα του ακαλυπτου. 

Ολοι κατεχουν νομιμα τις "θεσεις τους".

[Δεν γνωριζω, βέβαια, το ακριβες περιεχομενο των συμβολαιων...οπότε θα μιλησεις με τον δικηγορο σου.]

Εσυ, ποιος απο όλους εισαι?

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου,

Εγώ είμαι ιδιοκτήτης διαμερίσματος στην εν λόγω πολυκατοικία. Στην κάτοψή της πυλωτής που παρέλαβα από την πολεοδομία εμφανίζονται μόνο οι τρεις περιγραφόμενες θέσεις στάθμευσης. Στον κομμάτι που παραχωρεί σε αποκλειστική χρήση σε δύο άλλους ιδιοκτήτες εμφανίζονται ως ακάλυπτος - φύτευση. Υπάρχει το δικαίωμα να αλλάξει η χρήση από ακάλυπτος - φύτευση σε θέση στάθμευσης;; 

Link to comment
Share on other sites

επειδη "κατι" μου θύμιζε η ερωτηση

το εψαξα...

η ιδια ακριβως ερωτηση ειχε γινει στις 14/9 και ειχε δοθει η "ίδια" απαντηση...

https://www.michanikos.gr/forums/topic/53907-θέσεις-στάθμευσης-στον-ακάλυπτο-με-αποκλειστική-χρήση/

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, dimitris GM said:

επειδη "κατι" μου θύμιζε η ερωτηση.....

γατόνι είσαι. ...😆

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα. Έχω ανοιχτή  θέση στάθμευσης σε πυλωτή πολυκατοικίας. Ακόμα δεν έχει πωληθεί κάποια ιδιοκτησία. Τώρα στην συγκεκριμένη θέση στάθμευσης, θέλω να τροποποιήσω τις εξωτερικές τις διαστάσεις (όχι το αρχικό εμβαδόν). Η οικοδομική άδεια της πολυκατοικίας δεν είναι σε ισχύ. Εκδίδω κάποια οικοδομική άδεια και με ποιά διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2020 at 10:56 ΠΜ, MOUGGOLIAS said:

Εκδίδω κάποια οικοδομική άδεια και με ποιά διαδικασία?

Όχι συνάδελφε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.