Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευή πέργολας σε ανοιχτή θέση στάθμευσης


Desi

Recommended Posts

καλησπέρα ! θα ήθελα την γνώμη σας σαν νέα μηχανικός που είμαι !!

Ένας πελάτης μου έχει σε αποκλειστική χρήση ανοιχτή  θέση στάθμευσης σε ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ  κατοικιών  ...θέλει να κάνει σ αυτήν  μια πέργκολα

και σύμφωνα με το άρθρο 30 του ν4495/17 ΠΑΡ. ιγ. να μην εκδώσει άδεια

περίπτωση : ιγ. Κατασκευή πέργκολας με ή χωρίς προσωρινά σκίαστρα επιφάνειας έως (50 ) τ.μ σε ακάλυπτους χώρους , προκήπια και βεράντες ισογείων ,εφόσον δεν απαγορεύονται από ειδικές διατάξεις που ισχύουν στην περιοχή.

Η ερώτηση μου είναι αν μπορεί!!

Μου είπαν ότι σύμφωνα με νεωτέρα διάταξη σε συγκροτήματα κατοικιών θα πρέπει να υπάρχει  τη συναίνεση όλων αφού δεν υπάρχει κανονισμός.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να βγάλεις μία άδεια μικρής κλίμακας για προστεγάσματα με εξασφάλιση της πλειοψηφίας (51%) αν δεν υπάρχει κανονισμός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Desi Προσοχή στην έννοια «πέργκολα». Πολλοί ιδιώτες εννοούν στέγαστρο. Αν όντως αυτό που επιθυμεί να γίνει είναι πέργκολα τότε καλύπτεται από το άρθρο 30 του ν4495/17 ΠΑΡ. ιγ. Αν όμως μιλάμε για στέγαστρο, όχι.
Αναφέρετε ότ δεν υπάρχει κανονισμός. Είναι βέβαιο αυτό; Επίσης δεν μας ενημερώνετε για τον νομικό τρόπο διαχωρισμού των ιδιοκτησιών του «συγκροτήματος».

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις !!

Απ ότι μου είπαν έχει λήξει ο κανονισμός τους ,κάτι που ζήτησα βέβαια να δω

και έχουν οριζόντιες και κάθετες οι ιδιοκτησίες με αποκλειστικές χρήσεις ανοικτών θέσεων στάθμευσης !!

Ακόμα και αν κάνουν μια κατασκευή που εντάσσεται στο άρθρο 30 αν δεν υπάρχει κανονισμός απαιτείται 100% συναίνεση 

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει ότι ο κανονισμός έχει λήξει; Μπορεί να λήξει ένας κανονισμός;
Σε κάθε περίπτωση, εφόσον υπάρχουν «οριζόντιες και κάθετες» ιδιοκτησίες καλό θα ήταν να εξασφαλίσετε συναίνεση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ο κανονισμος δεν  μπορει να "ληξει"

Κι αν εισαι  σε "συγκροτημα" οικοδομων,

μαλλον υπαρχει  συσταση και καθετων και ΟΙ.

Αρα εχεις δικαιωματα, πλην οσων τυχον  απαγορευει ο κανονισμος.

Δες το ιδιοκτησιακο και ξεκαθαρισε τι ζηταει ο πελατης.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Desi @dimitris GM σε χώρο αποκλειστικής χρήσης (όπως αναφέρθηκε ότι είναι παραπάνω) είμαστε σίγουροι ότι έχει δικαίωμα κατασκευών ο ιδιοκτήτης χρήστης ???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ppanag said:

@Desi @dimitris GM σε χώρο αποκλειστικής χρήσης (όπως αναφέρθηκε ότι είναι παραπάνω) είμαστε σίγουροι ότι έχει δικαίωμα κατασκευών ο ιδιοκτήτης χρήστης ???

Καλή ερώτηση!!

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ppanag said:

@Desi @dimitris GM σε χώρο αποκλειστικής χρήσης (όπως αναφέρθηκε ότι είναι παραπάνω) είμαστε σίγουροι ότι έχει δικαίωμα κατασκευών ο ιδιοκτήτης χρήστης ???

Συμφωνώ με τη σκέψη του @ppanag. Η (αποκλειστική) χρήση ενός χώρου δεν παρέχει και ιδιοκτησιακά δικαιώματα. Το ορθό είναι να εξασφαλιστεί συναίνεση.

Βέβαια, οι γραμμές του νόμου «θόλωσαν» με τις αλχημείες των νόμων ρύθμισης αυθαιρέτων και κυρίως του τρόπου με τον οποίο αντιμετώπισε το θέμα «αυθαιρεσίες σε κοινόχρηστους χώρους» ο Ν.4495/17 και είναι λογικό να υπάρχουν παρανοήσεις. Παρ'όλα αυτά, γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να συγχέουμε την τακτοποίηση αυθαιρεσιών με την καθοδήγηση ενός ιδιώτη ως προς το τι είναι νόμιμος να διαπράξει. Με άλλα λόγια είναι άλλο η τακτοποίηση αυθαιρεσιών (προυφιστάμενων του Αυγούστου του 2011) και άλλο η κατασκευή πέργκολας σε χώρο που δεν είναι ιδιοκτησίας κάποιου.
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.