Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Civiltech Πόλις και ΣΣ - ανανέωση συμβολαίου συντήρησης


Recommended Posts

Α βρε Theo δεν τα ξέρεις τώρα!?

"Πιάσανε τον παπά απ΄τα @..........@" (που λεν και στον τόπο μου) και πουλάνε τσαμπουκά! Στο χέρι μας είναι να τους τον σπάσουμε! Μικρές εταιρείες με πραγματικά intelligent προγράμματα υπάρχουν πολλές, ξέρεις και ποιες είναι,οπότε........:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κ εγω θα φυγω απο την civil γιατι δε γουσταρω την αντιμετωπιση τους προς τους πελετες τους..Ειναι απαραδεχτοι..Πριν το αγορασω ειχα παει για μια παρουσιαση...Ετυχα σε στιγμη που υπαλληλος ΕΒΡΙΖΕ (κυριολεχτικα) πελατη απο το τηλεφωνο...Ακουσα ολη τη "συνομιλια"..Τον εβριζε επειδη ο ανθρωπος δεν ηξερε κ πολλα απο υπολογιστες, αποτι καταλαβα, και δεν του δουλευε η δισκετα κλειδι....Εγω εχω αποφασισει να φυγω....

 

 

Τωρα για το προβλημα σου..Κοιτα νομιζω οτι εχουν δικιο..Ποια εκδοση εχεις?? Απο τοτε που το πηρες εχει βγει καινουρια εκδοση?? Ειναι λιγο "περιεργο" να βγαζει η εταιρεις αναβαθμισεις για ολες τις εκδοσεις, παλιες και νεες, για καθε αλλαγη που γινεται..Το λογικο ειναι να βγαλει μονο για την τρεχουσα εκδοση...Το ιδιο ισχυει και σε ολα τα προγραμματα της αγορας...Παρε παραδειγμα το ΦΕΣΠΑ...Φαντασου καποιος να εχει εκδοση του 1999 να μην τη δουλευει και οταν πλεον θα μπουν οι ευρωκωδικες στη ζωη μας να απαιτει η εταιρια να του παρεχει αναβαθμιση για την εκδοση που αυτος κατεχει...

 

 

Γνωμη μου..Τα σχολια σας δεχτα...

 

Εγω στην επομενη αδεια θα παω σε insoft...

Link to comment
Share on other sites

Φαντσου καποιος να εχει εκδοση του 1999 να μην τη δουλευει και οταν πλεον θα μπουν οι ευρωκωδικες στη ζωη μας να απαιτει η εταιρια να του παρεχει αναβαθμιση για την εκδοση που αυτος κατεχει...

 

 

καλά.....δεν μιλάμε για 10 έτη και την 2α παρουσία. Το 2007 το αγόρασα και μάλιστα χωρίς να θεωρηθώ νέος μηχανικός όπως έμαθα ότι "θεωρήθηκαν" άλλοι.

 

Μιλάμε για 2 χρόνια παρά κάτι.

 

Και το ότι κάποιοι το κάνουν έτσι και κάποιοι κάπως αλλιώς και έτσι γίνεται εμένα δεν μου λέει κάτι αν δεν το ψάξω αν μπορεί να συμβαίνει.

Εν ολίγοις ............δεν πάει να κουρεύεται και ο Φέσπας και ο Σίβιλς .......αν αυτό που κάνουν δεν με ζημιώνει.

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις δε διαφωνω..Απλα καποια πραγματα εγω τα δεχομαι οπως ειναι κ δεν ασχολουμε απλα...Δε θα χασω εγω την ηρεμια μου για 4-5 μ#$@....Γιαυτο κ θα αποχωρησω....

Link to comment
Share on other sites

Κατ'εμε η συγκεκριμένη εταιρεία με τον τρόπο που χειρίζεται τόσο τους πελάτες της όσο και το ίδιο το προιόν της, υπογράφει την ημερομηνία λήξης της.

 

By default η αγορά του συγκεκριμένου προγράμματος πιστεύω ότι είναι μεγάλη απάτη σε σχέση με τα χρήματα που δίνεις να το αποκτήσεις.

 

Έκανα το λάθος και έδωσα κι εγώ το 2007 τα 760 ευρώ που έκανε το πρόγραμμα.

 

Και ερωτώ γιατί??????

 

Για να μου κάνει 5-10 πολλαπλασιασμούς???

 

Να μου έχει ένα χάος από άποψη βοήθειας και support????

 

Να με αναγκάζει να πληρώσω 300 ευρώ μετά από ένα χρόνο για να αλλάξει 2-3 συντελεστές???

 

Πλάκα κάνουμε ρε παιδιά?

 

Όταν για να πάρεις ένα στατικό πρόγραμμα θέλεις περίπου 3000-3500 ευρώ θεωρώ αδιανόητο οι τύποι να ζητάνε για αυτό το πράγμα 700!!!

 

Αν μη τι άλλο ο χρόνος που απαιτείται για το development ενός στατικού προγράμματος και η γνώση που αυτό εμπεριέχει δεν συγκρίνονται με αυτότο πράγμα!!!

 

Στην τελική με ένα στατικό πρόγραμμα "αγοράζεις" μία ολόκληρη επιστήμη.

 

Οι τύποι είναι καιροσκόποι που έχουν επωφεληθεί από το χάος που επικρατεί σε αυτήν την χώρα , τόσο με τη νομοθεσία αυτή καθεαυτή όσο και την γραφειοκρατεία που την περιβάλλει!!

 

Προσωπικά δεν τους δίνω πάνω από 10 χρόνια άμα δεν αλλάξουν νοοτροπία...

 

(αλλά πραγματικά πιστεύω πλέον ότι δεν τους πολυνοιαζει...)

 

@TheoTDM900:

 

Πολύ ενδιαφέρουσα η τοποθέτησή σου περί νομικής κίνησης και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Θα με ενδιέφερε να την υποστηρίξω με όποιον τρόπο μπορώ , αν και πιστεύω ο καλύτερος τρόπος να τους ζημιώσεις είναι η δυσφήμιση όπου σταθείς και όπου βρεθείς!! Εγώ προσπικά αυτό κάνω! Και κυρίως θα το κάνω στο μέλλον σε πιο νέους μηχανικούς για να τους προφυλλάξω...

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή έχει ξαναγίνει άλλες δύο φορές πληρώνοντας μάλιστα την υποστήριξη κάθε έτος.

Η πρώτη ήταν όταν είχαμε τη μετατροπή των δραχμών σε ευρώ και η δεύτερη ήταν όταν μπήκε το online πρόγραμμα του ΤΕΕ.

Και τις δύο φορές ζητήθηκε να ξαναπληρώσουμε το 50% του προγράμματος!!!

Ιδίως την πρώτη φορά σιγά τις αλλαγές στον αλγόριθμο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλα τα λεφτα....Αυτο τους νοιαζει....Σκεφτειτε ποσοι ειναι οι χρηστες (μερικες χιλιαδες), απο 300Ε ο καθενας, ποσα μαζευονται...

Link to comment
Share on other sites

@TheoTDM900

Νομίζω ότι έχεις άδικο. Αν προχωρήσεις νομικά κατά της εταιρείας φοβάμαι ότι θα χάσεις. Εκτός εάν αποδείξεις ότι η εταιρεία έχει μεν το δικαίωμα να ζητά κάποιο κόστος για την αναβάθμιση αλλά αυτό που κάνει είναι κερδοσκοπία.

Το πρόγραμμα που αγόρασες λειτουργούσε και λειτουργεί και δεν προβάλεις ως πρόβλημα την όποια δυσλειτουργία του προγράμματος αλλά τη μη ενημέρωση αυτού άνευ κόστους ώστε να είναι σύμφωνο με την νέα νομοθεσία. Για την ακρίβεια όχι νέα νομοθεσία αλλά νέες αλλαγές του ΤΕΕ στο τρόπο υπολογισμού των αμοιβών (η νομοθεσία δεν άλλαξε). Κατά την ίδια λογική όταν θα αλλάξει η νομοθεσία και από ΕΚΩΣ-2000, ΕΑΚ-2000, θα έχουμε Ευρωκώδικες θα πρέπει να απαιτήσουμε να μας δώσουν δωρεάν τις νέες εκδόσεις. Κάτι τέτοιο ακούγεται παράλογο.

Έχεις όμως ως καταναλωτής "ηθικό" δίκαιο κατά τη γνώμη μου, στο ότι το κόστος αναβάθμισης είναι πάρα πολύ υψηλό.

 

Τι μπορούμε όμως να κάνουμε σ' αυτές τις περιπτώσεις;

_ Το πρώτο το έκανες. Δημοσιοποίησες τη σχετική συζήτηση ενημερώνοντας τους νυν και μελλοντικούς πελάτες της εταιρείας για τις πρακτικές και την τιμολογιακή πολιτική αυτής.

_ Το δεύτερο είναι να μην συνεχίσεις στην ίδια εταιρεία. Προσωπικά το έκανα πριν ένα χρόνο που αγόρασα το "Αμοιβές" του ΤΟΛ.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη

 

και τα 2 τα έπραξα που προτείνεις.

 

Θα το ψάξω νομικά και θα πράξω αναλόγως.

 

Πάντως γράμμα διαμαρτυρίας προς την εταιρεία θα στείλω ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.