Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος Κατασκευής Μονοκατοικίας Ανά Τ.Μ. Το 2020 Με Το Κλειδί Στο Χέρι


Jimmy40

Recommended Posts

1 ώρα πριν, georgios_m said:

...

didonis, μια διευκρίνιση: ...

....

Δεν νομίζω ότι χρειάζονται άλλοι μηχανικοί τέτοιες διευκρινίσεις απο άλλο μηχανικό στο γενικό πλαίσιο του θέματος. Ή γνωρίζουν ή δεν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμείς μπορεί να μη χρειαζόμαστε, αλλά ο Τζίμης δεν ξέρω πώς το έχει αντιληφθεί.

Παρόμοια συζήτηση έγινε και εδώ, ρίξε μια ματιά Τζίμη.

 

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2020 at 1:13 ΠΜ, georgios_m said:

Και τα έτοιμα βέβαια, κάποια τεχνικά γραφεία τα έφτιαξαν..

...

βεβαίως, με βασικό όμως σκοπό, όχι τις ανάγκες του πελάτη, αλλά το κέρδος (τους)

και για να το κάνω πιο κατανοητό

κάτι σαν τη διαφορά μεταξύ κοτόπουλου μαζικής εκτροφής, και σπιτικού

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και στην εξατομικευμένη δουλειά το κέρδος είναι ο βασικός σκοπός, που θα είναι μάλιστα και μεγαλύτερο. Δεν είναι κακό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, georgios_m said:

.... το κέρδος είναι ο βασικός σκοπός, που θα είναι μάλιστα και μεγαλύτερο. ..

Μπρε Γιώργη και με το συμπάθιο δηλαδή....

αλλά ο άνθρωπος το σπιτάκι της ζωής του και της οικογένειας του θέλει να αποφασίσει να φτιάξει όχι να αναλύσει αν το "Φιλελέ μοντέλο ανάπτυξης της κοινωνίας" ή τα παιδιά του Σικάγου ή οι Μαρξιστές ή ότι άλλο οικονομικό μοντέλο θες είναι καλό ή κακό.....

 

Εκτός αν θέλουμε διάφορα θέματα άνευ λόγου να καταλήγουν σε αναλύσεις άρες μάρες κουκουνάρες κλπ κλπ .....

 

Ειλικρινά δεν έχω κάτι να προσθέσω σ αυτο.

παντελώς οφφ τόπικ κατ ελάχιστο ..... 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, απλά σχολίασα αυτή τη μπηχτή για τους κατασκευαστές.

Έδωσα νομίζω αρκετές πληροφορίες για το ερώτημα για να στέκεσαι μόνο σ' αυτό το τελευταίο.

Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθω στο θέμα, έτσι ενημερωτικά, η μέση τιμή που πήρα από μια εταιρεία είναι ελάχιστο 2600 ευρώ το τμ με πιθανότερο τα +3000 το τμ, για όλα κομπλέ (για μια σύγχρονη, καλή κατασκευή χωρίς χρυσούς διακόπτες). Θα ρωτήσω και αλλού.

Να διευκρινίσω ότι, με δεδομένο το κόστος του οικοπέδου, ο σκοπός μου είναι ερευνήσω εάν φτάνει το μπάτζετ μου (βάζοντας φυσικά ένα 5-10% παραπάνω για να είμαι μέσα). Στα χρήματα αυτά, δεν με παίρνει.

 

Edited by Jimmy40
Link to comment
Share on other sites

Πολύ μεγάλο κόστος δεν είναι τα 2600-3000 το τ.μ.; Είχα στο μυαλό μου ότι με έως 1.500 το τ.μ. φτιάχνεις κάτι μεσαίο και αξιοπρεπές. Αυξάνεται τόσο το κόστος λόγω πολυτελούς κατασκευής και εντυπωσιακής αρχιτεκτονικής;

Link to comment
Share on other sites

Τι περιλαμβάνουν τα κόστη αυτά; Αμοιβές μηχανικών και κατασκευή, συν διάφορα άλλα απαραίτητα σε ένα σπίτι που αναφέρει ο sdim στο θρεντ που παρέθεσα;

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, georgios_m said:

Τι περιλαμβάνουν τα κόστη αυτά; Αμοιβές μηχανικών και κατασκευή, συν διάφορα άλλα απαραίτητα σε ένα σπίτι που αναφέρει ο sdim στο θρεντ που παρέθεσα;

Όλα μέσα υποτίθεται (πχ και το κόστος του υπόγειου). Το thread που αναφέρεις δεν μου εμφανίζεται - λέει δεν έχω δικαίωμα να το διαβάσω

Edited by Jimmy40
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.