Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικά Δικαιώματα ΗΜ Τ.Ε


zetc93

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Είμαι πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων μηχανικών του πρώην ΤΕΙ Δυτικής Ελλάδας(Πάτρα). Εργάζομαι σε εταιρεία που ασχολείται με ΑΠΕ. Συγκεκριμένα με έργα Φ/Β. Έχω αποκτήσει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος υπομηχανικού β' τάξεως εδώ και 1 χρόνο και βρίσκομαι στο στάδιο που ''μαζεύω'' προϋπηρεσία ώστε να αναβαθμίσω την άδεια μου σε αυτή του υπομηχανικού Ά. Μίλησα με το τμήμα που μας παραχωρεί την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και μου είπαν ό,τι χρειάζομαι 4 χρόνια προϋπηρεσία εκ΄ των οποίων ο ένας χρόνος να είναι σε εγκαταστάσεις, επίβλεψη και μελέτη άνω των 1000V. Οπότε ξεκίνησα να εργάζομαι στη μελέτη, σχεδίαση και εγκατάσταση Φ/Β. Όλα τα έργα που κάνουμε είναι έργα των 0.5MW. Είμαι ασφαλισμένος ως ΣΣΕ ηλεκτρολόγος. Επίσης δεν έχω κάνει εγγραφή στο ΕΕΤΕΜ. Θα ήθελα όποιος συνάδελφος γνωρίζει να μου απαντήσει στα εξής:

α) Πως πρέπει να αποδείξω, όταν έρθει η ώρα για την έκδοση της άδειας, ό,τι εργαζόμουν σε έργα άνω των 1000V,

β) Εφόσον αποκτήσω την νέα μου άδεια, δικαίωμα έχω να υπογράψω ακριβώς τι; ( Αυτή η ερώτηση είναι γενική και όχι μόνο για Φ/Β)

γ) Έχω διαβάσει ό,τι πλέον μπορούμε να εγγραφούμε στο ΤΕΕ και εμείς οι υπομηχανικοί. Ισχύει; Αν ναι τι κερδίζουμε από αυτό; Αξίζει να μπούμε στη διαδικασία;

Συγγνώμη αν σας κούρασα ή αν έχει γίνει ξανά παρόμοια συζήτηση αλλά δεν βρήκα κάτι ή αυτά που βρήκα ήταν πριν 10 χρόνια και δεν ξέρω αν ισχύουν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον και κύριον ΔΕΝ είσαι υπομηχανικός. Είσαι Μηχανικός ΤΕ. Διόρθωσε το post σου και θα σου απαντήσω.

  • Upvote 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @stayros,

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντησή σου.Γνωρίζω τι ακριβώς είμαι συνάδελφε. Απλώς γράφω οτι γράφει η άδεια ασκήσεως επαγγέλματός μου για να αποφύγω παρεξηγήσεις και να μην μετατραπεί το πόστ μου σε καυγαδάκι :)

Τέλος με ενδιαφέρει μία άμεση και έγκυρη απάντηση.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις με την ατολμία σου τι κατάφερες. Οι διπλωματούχοι δεν σε βοηθούν επειδή είτε δεν ξέρουν είτε επειδή δεν είσαι ένας από αυτούς. Επιπλέον κατάφερες να αποξενωθείς και με έναν Μηχανικό ΤΕ που είχε κάθε διάθεση να σε βοηθήσει. Ελπίζω να σου έχει γίνει μάθημα για την επόμενη φορά που θα αυτοαποκαλεστείς υπομηχανικός λες και σπούδασες το 1960...

ΥΓ μπορεί μετά από αυτό το μήνυμα κάποιος να πεταχτεί να απαντήσει για να αποδείξει το αντίθετο, αλλά οι 5 ώρες που άφησα να περάσουν πριν απαντήσω νομίζω τα λένε όλα.

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@stayros Εγώ είμαι νέος εδώ μεσα και ήρθα να ρωτήσω κάτι. Εάν μπορείς να βοηθήσεις καλώς. Συγγνώμη αν σε προσέβαλα.,

Ευχαριστώ πολύ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, stayros said:

Κοίτα να δεις με την ατολμία σου τι κατάφερες. Οι διπλωματούχοι δεν σε βοηθούν επειδή είτε δεν ξέρουν είτε επειδή δεν είσαι ένας από αυτούς. Επιπλέον κατάφερες να αποξενωθείς και με έναν Μηχανικό ΤΕ που είχε κάθε διάθεση να σε βοηθήσει. Ελπίζω να σου έχει γίνει μάθημα για την επόμενη φορά που θα αυτοαποκαλεστείς υπομηχανικός λες και σπούδασες το 1960...

ΥΓ μπορεί μετά από αυτό το μήνυμα κάποιος να πεταχτεί να απαντήσει για να αποδείξει το αντίθετο, αλλά οι 5 ώρες που άφησα να περάσουν πριν απαντήσω νομίζω τα λένε όλα.

Όποιος έχει τη μύγα , μυγιάζετε.

 

ΥΓ Άλλο η ferrari άλλο το dacia

ΥΓ2: Κάποιοι όμως είναι υπομηχανικοί ... στον τρόπο σκέψης τους.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zetc93 said:

....Εγώ είμαι νέος εδώ μεσα και ήρθα να ρωτήσω κάτι. ...

Καλώς όρισες συνάδερφε.

 

Δεν γνωρίζω να βοηθήσω στο ερώτημα σου, το οποίο με τα λίγα που έχω δει, ταλαιπωρεί πολλά άτομα, με ασάφειες και ερμηνείες κλπ κλπ.

 

Σίγουρα θα βρεθεί κοινός βηματισμός όσοι έχετε παρόμοια προβλήματα και καλή διάθεση για να ξέρεις και συ που πατάς …

 

Καλή επιτυχία….

Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, Steelman said:

Συνάδελφε δεν υπάρχουν επ. δικαιώματα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών ΤΕ.
 

Και αυτά που γράφει η άδεια ασκήσεως επαγγέλματός μου τι είναι?

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, σε παρακαλώ πολύ να μου υποδείξεις το Π.Δ. και το φύλλο της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως για τα επ. δικαιώματα των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών ΤΕ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.