Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο με γεώτρηση


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι, 

σε οικόπεδο εντός σχεδίου υφίσταται (ενεργή) γεώτρηση εντός πρασιάς. Δεν υπάρχει οικίσκος που να την περιβάλλει, φαίνονται απλά τα μικρού όγκου μηχανολογικά της αντλίας. Το οικόπεδο θα μεταβιβαστεί και κατόπιν θα οικοδομηθεί.

Ερώτηση 1: Είμαι υποχρεωμένος να την δείξω στο Τοπογραφικό Διάγραμμα;

Ερώτηση 2: Είμαι υποχρεωμένος να αναγράψω αν υφίσταται ή όχι σημείο υδροληψίας εντός του οικοπέδου;

Ερώτηση 3: Αν δεν την δείξω στο τωρινό Τοπογραφικό και ο νέος ιδιοκτήτης θελήσει να την δηλώσει στο ΕΜΣΥ μελλοντικά, θα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα;

Ερώτηση 4: Μπορείς να δώσεις βεβαίωση αδόμητου για το συγκεκριμένο οικόπεδο;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αναγράφεται το σημείο υδροληψίας στο τοπογραφικό. Δεν μπορεί να γίνει μεταβίβαση διαφορετικά (ρώτα και συμβολαιογράφο)

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, αυτό το γνωρίζω.

Αλλά η ερώτηση μου είναι αν είμαι υποχρεωμένος να το δείξω στο Τοπογραφικό; Υποθέτω ότι ως στοιχείο εντός οικοπέδου πρέπει να το εμφανίσεις. Αλλά έχουμε όντως ευθύνη να ανιχνεύουμε όλο το οικόπεδο για να εντοπίσουμε πιθανά σημεία υδροληψίας;

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2020 at 11:00 ΠΜ, Polytexnitis said:

Καλημέρα συνάδελφοι, 

σε οικόπεδο εντός σχεδίου υφίσταται (ενεργή) γεώτρηση εντός πρασιάς. Δεν υπάρχει οικίσκος που να την περιβάλλει, φαίνονται απλά τα μικρού όγκου μηχανολογικά της αντλίας. Το οικόπεδο θα μεταβιβαστεί και κατόπιν θα οικοδομηθεί.

Ερώτηση 1: Είμαι υποχρεωμένος να την δείξω στο Τοπογραφικό Διάγραμμα;

Ερώτηση 2: Είμαι υποχρεωμένος να αναγράψω αν υφίσταται ή όχι σημείο υδροληψίας εντός του οικοπέδου;

Ερώτηση 3: Αν δεν την δείξω στο τωρινό Τοπογραφικό και ο νέος ιδιοκτήτης θελήσει να την δηλώσει στο ΕΜΣΥ μελλοντικά, θα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα;

Ερώτηση 4: Μπορείς να δώσεις βεβαίωση αδόμητου για το συγκεκριμένο οικόπεδο;

Ευχαριστώ.

Εφόσον το τοπογραφικό είναι για μεταβίβαση πρέπει να αποφασίσετε αν θέλετε να αναγράφεται στο συμβόλαιο η γεώτρηση, οπότε θα τη δηλώσει ο ιδιοκτήτης και στον αρμόδιο φορέα και εσύ υποχρεωτικά θα την αποτυπώσεις. Αν δεν την θέλει και πάλι με αίτηση στον αρμόδιο φορέα προχωράει σε σφράγιση, οπότε παύει η υποχρέωσή σου να την δείξεις.

Το δε 3 δεν το συνιστώ γιατί ο νέος ιδιοκτήτης ή θα πρέπει να υποστηρίξει ότι το συμβόλαιο και το τοπογραφικό είναι ψευδή ή να ζητήσει νέα γεώτρηση που πιθανόν και να απορριφθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λίγο άσχετο αλλά και σχετικό.

Για έκδοση οικοδομικής άδειας χρειάζεται η νομιμοποίηση της γεώτρησης/πηγαδιού ή μπορεί να γίνει αργότερα όταν θα χρειαστεί συμβολαιογραφική πράξη;

Edited by maranti
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.