Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία Θερμότητας και Ηλιακός


kostasinjeyan

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω αντλία θερμότητας μεσαίων θερμοκρασιών σε συνδυασμό με fancoil και έναν ηλιακό 200lt που αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος με την αντλία.

Επίσης η αντλία είναι συνδεδεμένη σε buffer 80 lt με διαχωρισμό πρωτεύον/δευτερεύων.

Ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει και θα αν θα είναι αποδοτικό να συνδέσω την αντλία με τον ηλιακό με τρίοδη. Δηλαδή να διακόπτεται η θέρμανση στο σπίτι όταν ζεσταίνεται το νερό.

Αυτό που αγχώνει είναι κυρίως η ύπαρξη fancoil και το πόση ώρα θα μείνουν χωρίς παροχή ζεστού νερού.

 

Εμπειρικά πόσο θα έπαιρνε περίπου για ζεσταθούν τα 200lt πχ στους 50-55 C;

Με την αντίσταση πχ το χειμώνα χωρίς καθόλου ήλιο (για Αθήνα πάντα) θέλει μια ώρα γεμάτη, ίσως και παραπάνω.

 

Μήπως θα ήταν πιο αποδοτικός ένας κεντρικός ταχυθερμαντήρας σε συνδυασμό με solar kit;

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα δεδομένα και υπολογισμοί που χρειάζονται για τεκμηριωμένη απάντηση.

Τελείως εμπειρικά, το νερό δεν πρόκειται ποτέ να πάει σε 55οC...και δύσκολα στους 50, ίσως σε αρκετές ώρες, καθώς η θερμοκρασία εξόδου του νερού από την Α.Θ. δύσκολα θα πλησιάσει τους 60οC και ακόμα πιό δύσκολα θα φτάσει στην ταράτσα!

Ας σημειωθεί ότι το Boiler 200 λίτρων του ηλιακού για να ζεσταθεί από 15 σε 55 βαθμούς, απαιτεί 8000 Kcal=9.3 KWh άρα με την αντίσταση 4 KW απαιτεί αρκετά πάνω από 2 ώρες, ειδικά αν το Boiler είναι στην ταράτσα.

Υ.Γ. Κεντρικός ταχυθερμαντήρας σε λειτουργία ταυτόχρονη με Α.Θ. κλπ. υποστηρίζεται από την υπάρχουσα ηλεκτρική παροχή ???

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, antloukidis said:

Πολλά τα δεδομένα και υπολογισμοί που χρειάζονται για τεκμηριωμένη απάντηση.

Τελείως εμπειρικά, το νερό δεν πρόκειται ποτέ να πάει σε 55οC...και δύσκολα στους 50, ίσως σε αρκετές ώρες, καθώς η θερμοκρασία εξόδου του νερού από την Α.Θ. δύσκολα θα πλησιάσει τους 60οC και ακόμα πιό δύσκολα θα φτάσει στην ταράτσα!

Ας σημειωθεί ότι το Boiler 200 λίτρων του ηλιακού για να ζεσταθεί από 15 σε 55 βαθμούς, απαιτεί 8000 Kcal=9.3 KWh άρα με την αντίσταση 4 KW απαιτεί αρκετά πάνω από 2 ώρες, ειδικά αν το Boiler είναι στην ταράτσα.

Υ.Γ. Κεντρικός ταχυθερμαντήρας σε λειτουργία ταυτόχρονη με Α.Θ. κλπ. υποστηρίζεται από την υπάρχουσα ηλεκτρική παροχή ???

Τόσο ο ηλιακός όσο και η αντλία είναι στην ταράτσα μιας και το διαμέρισμα είναι ρετιρέ.

Η αντλία LG διαφιμίζει έως 65οC, βέβαια λόγο fancoil δεν έχω πάει ποτέ πάνω από 45oC

 

Ναι προφανώς να χρειάζεται ίσως και 2 ώρες, αυτό που ήθελα να πω είναι ότι μετά από μια ώρα μπορούν να κάνουν μπάνιο γρήγορα και ο ένας μετά τον άλλο κατευθείαν 3 άτομα.

 

Τώρα για την ηλεκτρική παροχή θα σας γελάσω.

Είναι μονοφασική σίγουρα. 

Η αντλία δεν έχω δει να τραβάει πάνω από 3-3.5 kw σε peak.

Από ταχυθερμαντήρες δεν έχω ιδέα τώρα τους έμαθα από το διαδύκτιο.

Τον προηγούμενο χειμώνα πάντως πολλές φορές δούλευε ταυτόχρονα και η αντλία αλλά και η αντίσταση του ηλιακού.

Αυτό που φανταζόμουν χωρίς να ξέρω αν είναι εφικτό, ήταν να δώσω την παροχή του ηλιακού σε ταχυθερμαντήρα.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν έχεις δεί πάνω από 3,5 ΚW στην Α.Θ. δεν σημαίνει ότι είναι έτσι.

Θα πρέπει να ελέγξεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά της.

Ακόμα και έτσι 3,5 + 4 (του θερμοσίφωνα) = 7,5KW (πολύ κοντά στα 8 KW της παροχής σου αν έχεις 35Α γενική ασφάλεια (αν έχεις 32Α αυτόματη τότε 32x 230= 7.36 KW!!! ).

Οι ταχυθερμαντήρες και ειδικά οι κεντρικοί απαιτούν πολύ μεγαλύτερες παροχές και μάλλον τριφασικές.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου.

 

Με την παραδοχή ότι αντλία και ηλιακός είναι σχεδόν δίπλα ~5 μέτρα, θεωρείτε ότι θα είχε νόημα η σύνδεσή τους;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό [....Μία συσκευή με όλες τις επιλογές μέγιστης ισχύος (6,6 και 8,8 KW)} το είδες???

Αν ο ηλιακός είναι τριπλής ενεργείας μπορείς να τον συνδέσεις.

Το cop της Α.Θ. όταν (προσπαθεί να) βγάζει νερό 60oC με εξ. θερμοκρασία χειμώνα πόσο είναι???

Αν θα αποσβέσεις το κόστος εγκατάστασης δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.