Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθωτός Μηχανικός & διάθεση πτυχίου ΜΕΚ σε άλλη εταιρεία για στελέχωση


evagpap

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Εργάζομαι 15 χρόνια ως μηχανικός με μπλοκάκι σε ελληνική εταιρία στην οποία έχω διαθέσει το πτυχίο ΜΕΚ μου για τη στελέχωση της.

Το επόμενο διάστημα ξεκινώ ως μισθωτός μηχανικος σε άλλη ελληνική εταιρία.

Το ερώτημα ειναι:

Είναι υποχρεωτικό να κλείσω τα βιβλία μου ή μπορώ να συνεχίσω να διαθέτω το πτυχίο μου ΜΕΚ για τη στελέχωση της πρώην εταιρίας μου (προφανώς με extra αμοιβή μέσω σύμβασης και τιμολογίων) κ ταυτόχρονα να είμαι μισθωτός στη νέα εταιρία? Και αν γίνεται, βλέπεται κάποιο πρόβλημα με τη φορολογία ή τις ασφ. εισφορες?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

Η διάθεση πτυχίου για στελέχωση εταιρείας είναι ανεξάρτητη από αν ασκείς παροχή υπηρεσίας σε αυτήν ή άλλη εταιρεία ή αν ασκείς δική σου ατομική επιχείρηση.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα 

4 λεπτά πριν, gamvro said:

Η διάθεση πτυχίου για στελέχωση εταιρείας είναι ανεξάρτητη από αν ασκείς παροχή υπηρεσίας σε αυτήν ή άλλη εταιρεία ή αν ασκείς δική σου ατομική επιχείρηση.

Ευχαριστώ συνάδελφε για την άμεση απόκριση.

Αυτό που γράφεις το κατανοώ και ετσι το γνωρίζω και εγώ.

Η απορια μου έχει να κάνει με το ότι θα ξεκινήσω σε άλλο εργοδότη ως μισθωτός μηχανικός και όχι με μπλοκάκι (όπως ήμουν ως τώρα στον τωρινό μου εργοδότη).

Με αυτό το δεδομένο, μπορώ όντας μισθωτός μηχανικός σε εταιρία Α να διατηρήσω ανοιχτά βιβλία για να κόβω αποδείξεις για τη διάθεση του πτυχίου ΜΕΚ στην εταιρία Β?

 

Ευχαριστώ κ πάλι.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, evagpap said:

Το επόμενο διάστημα ξεκινώ ως μισθωτός μηχανικος σε άλλη ελληνική εταιρία.

Θεωρώ ότι (μάλλον) υπάρχει πρόβλημα (αν η εταιρεία που θα είσαι μισθωτός μηχανικός έχει ΜΕΕΠ), διότι ήδη έχεις υπογράψει υπεύθυνη δήλωση και που έχει κατατεθεί στο τμήμα του ΜΕΕΠ από την εταιρεία που στελεχώνεις με το ΜΕΚ σου, ότι δηλαδή:

ScreenShoot_12-10-2020_00001.jpg.03d55dbbe483e3587917dd4cf01cbf2e.jpg

Το πρόβλημα αυτό θεωρώ ότι δεν υπάρχει αν δεν είσαι μισθωτός στην άλλη εργοληπτική εταιρεία του ΜΕΕΠ και εννοείται ότι ικανοποιείται το αρχικό μέρος του παραπάνω (1).

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Θεωρώ ότι (μάλλον) υπάρχει πρόβλημα (αν η εταιρεία που θα είσαι μισθωτός μηχανικός έχει ΜΕΕΠ), διότι ήδη έχεις υπογράψει υπεύθυνη δήλωση και που έχει κατατεθεί στο τμήμα του ΜΕΕΠ από την εταιρεία που στελεχώνεις με το ΜΕΚ σου, ότι δηλαδή:

ScreenShoot_12-10-2020_00001.jpg.03d55dbbe483e3587917dd4cf01cbf2e.jpg

Το πρόβλημα αυτό θεωρώ ότι δεν υπάρχει αν δεν είσαι μισθωτός στην άλλη εργοληπτική εταιρεία του ΜΕΕΠ και εννοείται ότι ικανοποιείται το αρχικό μέρος του παραπάνω (1).

Πολύ σωστή η παρατήρηση αυτή. Πάντως εφόσον διατίθεται το μεκ οφείλει και να τιμολογίσει άρα τα βιβλία πρέπει να είναι ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, gamvro said:

εφόσον διατίθεται το μεκ οφείλει και να τιμολογίσει άρα τα βιβλία πρέπει να είναι ανοιχτά.

Εεεε μα ναι, είναι αυτονόητο εφόσον υπάρχει (που όντως υπάρχει από τα γραφόμενα του συναδέλφου) τέτοια σύμβαση (παροχή υπηρεσίων με μπλοκάκι) [και όχι ως μισθωτός στην εταιρεία που στελεχώνει το ΜΕΕΠ, οπότε και η αμοιβή του για την στελέχωση του ΜΕΕΠ θα ήταν από την μισθωτή συνεργασία του].

Την καλησπέρα μου.

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

και η ασφαλιστική ενημερότητα σαν μισθωτό δεν θα σε αναφέρει στην άλλη εταιρεία; δεν πρέπει να φαίνεσαι ελεύθερος επαγγελματίας; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.