Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονομώ-Αυτονομώ: Αναβάθμιση τριών ενεργειακών κατηγοριών;


Recommended Posts

Εμένα μετά την ανάγνωση του οδηγού που εκδόθηκε χθες (13/10/2020) μου έκανε εντύπωση η δέσμευση για ενεργειακή αναβάθμιση τουλάχιστον τριών κατηγοριών. Αυτό περιορίζει όλους αυτούς οι οποίοι έχουν ήδη εκδώσει ΠΕΑ και έντυπο παρεμβάσεων από πέρισυ όπου δεν υπήρχε αυτή η δέσμευση. Πώς θα διαχειριστούμε αυτούς τους πελάτες άραγε; θα κάνουμε ανάκληση και τροποποίηση των ΠΕΑ; θα τους επιβαρύνουμε για αυτές τις υπηρεσίες;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω μάθει ότι για αυτές τις περιπτώσεις, που έχει ήδη εκδοθεί ΠΕΑ το οποίο δεν πληρεί στο σενάριο την άνοδο κατά 3 κατηγορίες, θα δοθούν συγκεκριμένες οδηγίες για την αντιμετώπιση τους. Ας περιμένουμε λίγο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, george_82 said:

Εμένα μετά την ανάγνωση του οδηγού που εκδόθηκε χθες (13/10/2020) μου έκανε εντύπωση η δέσμευση για ενεργειακή αναβάθμιση τουλάχιστον τριών κατηγοριών. Αυτό περιορίζει όλους αυτούς οι οποίοι έχουν ήδη εκδώσει ΠΕΑ και έντυπο παρεμβάσεων από πέρισυ όπου δεν υπήρχε αυτή η δέσμευση. Πώς θα διαχειριστούμε αυτούς τους πελάτες άραγε; θα κάνουμε ανάκληση και τροποποίηση των ΠΕΑ; θα τους επιβαρύνουμε για αυτές τις υπηρεσίες;

Στο τέλος του προδημοσιευμένου οδηγού γράφει

"Σημαντικές σημειώσεις:
1. Σχετικά με την έκδοση νέων ή και την τροποποίηση υφιστάμενων Α’ Π.Ε.Α., θα ακολουθήσει σχετική ανακοίνωση στις προσεχείς μέρες....."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι αν έχεις βγάλει ΠΕΑ από πέρυσι. Θα σου πούνε να κάνεις ανάκληση και να βάλεις παραπάνω επεμβάσεις αν θες να μπεις. 

Πάντως οι 3 ΕΚ τα αλλάζουν όλα πλέον στο εξοικονομώ. Βγαίνει η μεγάλη μάζα εκτός που νόμιζε ότι το εξοικονομώ είναι για να αλλάζεις κουφώματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, nik said:

Πάντως οι 3 ΕΚ τα αλλάζουν όλα πλέον στο εξοικονομώ. Βγαίνει η μεγάλη μάζα εκτός που νόμιζε ότι το εξοικονομώ είναι για να αλλάζεις κουφώματα.

Ή ότι μπορεί να κάνει επιδοτούμενο πρόγραμμα εξοικονόμησης ενέργειας με συρόμενα αλουμίνια και θερμοδιακοπή ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι τεράστια θερμοδιακοπή η χαραμάδα του χωνευτού...θα τρελαθούμε τελείως. Ενώ η εσωτερική θερμομόνωση...δεν έχει θερμοδιακοπές ? Τίγκα είναι.

Link to comment
Share on other sites

nik, δεν μιλάω για θερμοδιαφυγές από χαραμάδες ...

Βάλε κάτω και δες, στην ίδια όψη δωματίου :

α) ένα super αλουμίνιο με πανάκριβες θερμοδιακοπές, μέσα σε ένα κενό συρομένου που υπολογιστικά είναι μια τρύπα ίσου εμβαδού στην εξωτερική θερμομόνωση και υπέθεσε ότι για μεσαίο δωμάτιο το κούφωμα με το κενό του και το δοκάρι είναι όλη η όψη του,

β) ένα συνθετικό ανοιγόμενο με καλή υάλωση και πλήρες γέμισμα με μονωτικό του κενού συρομένου και χωρίς να βάλεις εξωτερική θερμομόνωση

και πες μου ποιο από τα δύο έχει φόντα να σε βοηθήσει να ανέβεις 3 κατηγορίες και ποιο είναι λογικότερο να επιδοτηθεί όταν δεν σου τρέχουν τα λεφτά από τα μπατζάκια ...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι το ανοιγόμενο είναι καλύτερο από πλευράς θεερμομόνωσης.

Αν εξαιρέσεις το σημείο που κυκλώνω που αλλού έχει θερμογέφυρα το κούφωμα ?Drawing2-Model.thumb.jpg.2d999b8f75b0336871de6722e2cde288.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε για απλή θερμογέφυρα στα συρόμενα.

Αν το φύλο ή τα φύλα του αλουμινίου κουνηθούν πάνω από 2 εκ. από τη θέση κλεισίματός τους, όλος ο αέρας μέσα στα κενά του συρομένου γίνεται πλέον εξωτερικός και η θερμομόνωση ακυρώνεται πλήρως αφού βρίσκεται πίσω από τον εχθρό ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, kan62 said:

Δεν μιλάμε για απλή θερμογέφυρα στα συρόμενα.

Αν το φύλο ή τα φύλα του αλουμινίου κουνηθούν πάνω από 2 εκ. από τη θέση κλεισίματός τους, όλος ο αέρας μέσα στα κενά του συρομένου γίνεται πλέον εξωτερικός και η θερμομόνωση ακυρώνεται πλήρως αφού βρίσκεται πίσω από τον εχθρό ...

Ακριβώς έτσι και χειρότερα αν σκεφτείς ότι στα περισσότερα είναι χωνευτό και το εξώφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.