Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονομώ-Αυτονομώ: Αναβάθμιση τριών ενεργειακών κατηγοριών;


Recommended Posts

εξοικονόμηση στο έντυπο ? αυτη του πεα με τα λάθος σενάρια?!!  ή αυτη του πεα που θα προέκυπτε αν σε αφηναν να κάνεις ανάκληση?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άφησα του ΠΕΑ καθώς κάλυπτε τον στόχο του 40% *Κ.Α. Σε αντίθετη περίπτωση δεν ξέρω, νομίζω θα έβαζα αυτή που θα προέκυπτε. Ας περιμένουμε μπας και γίνει ενημέρωση επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, L-Nikos said:

Εγώ άφησα του ΠΕΑ καθώς κάλυπτε τον στόχο του 40% *Κ.Α. Σε αντίθετη περίπτωση δεν ξέρω, νομίζω θα έβαζα αυτή που θα προέκυπτε. Ας περιμένουμε μπας και γίνει ενημέρωση επί του θέματος.

Ετσι υπέθεσα και ε΄γω ότι σου ταίριαξαν για το 40%

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να κάνω και πάλι δυο ερωτήσεις για το νέο πρόγραμμα. Δεν αφορά ακριβώς την αναβάθμιση των τριών κατηγοριών όπως είναι το τόπικ, αλλά είπα να μην ανοίξω νέο θέμα για γενικές ερωτήσεις (αν και νομίζω καλό θα ήταν να φτιαχτεί ένα).

1) Πρόκειται για πρόσφατη απόκτηση ακινήτου η ερώτηση: Ιδιοκτήτης αγόρασε πριν 1 μήνα ένα διώροφο με δύο διαφορετικές οριζόντιες ιδιοκτησίες βάσει συμβολαίου, δηλαδή χρήση πολυκατοικία με 2 διαμερίσματα, στο όνομά του και τα δύο. Προφανώς τακτοποιημένο και χωρίς προβλήματα, για να γίνει και η μεταβίβαση. Τον προηγούμενο καιρό το σπίτι πριν την αγορά ήταν άδειο. Σκεφτόταν αν μπορεί να το βάλει στο νέο πρόγραμμα και αναρωτιέμαι τι ακριβώς ισχύει σε αυτή την περίπτωση; Κάνει ΥΔ ότι θα χρησιμοποιηθεί στο άμεσο μέλλον ως κύρια κατοικία (και αν ναι και τα δύο διαμερίσματα; και πως θα αποδειχτεί αυτό;); Επίσης από ότι κατάλαβα, επειδή έχει σχετικά ψηλό εισόδημα τον συμφέρει να το βάλει ως πολυκατοικία και όχι μεμονωμένα τα δύο διαμερίσματα, έτσι ώστε να πάρει βασική επιδότηση το 60%, που δίνεται στις πολυκατοικίες για τύπου Α. Τα λέω σωστά;

2) Έχει κάποιος σαφή εικόνα πως θα λειτουργήσει αυτό με τις φωτογραφίες; Έχω άνθρωπο που έβαλε πριν το καλοκαίρι τον ηλιακό του και δεν έκοψε απόδειξη με τη λογική να κόψει στο νέο πρόγραμμα. Ωστόσο αν ζητήσουν φωτογραφίες από δώμα κλπ θα φαίνεται ένας ηλιακός. Ακυρώνεται η ιδέα; Ξέρουμε τι ακριβώς θα ανεβάσουμε και σε ποιες φάσεις;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Στο 1) ναι για την πρόσφατη απόκτηση (για τις ιδιοκτησίες αναμένουμε), στο 2) αναμένουμε τον τελικό οδηγό :)

Edited by Maria Electrical Engineer
Link to comment
Share on other sites

Λάθος το αναμένουμε... :( Απλά δεν είμαι σίγουρη αν μπορεί να μπει σαν πολυκατοικία διότι είναι και οι 2 ιδιοκτησίες στο όνομά του ή η μόνη επιλογή είναι να κάνει και στα 2 διαμερίσματα ξεχωριστές αιτήσεις (αν πληρούνται βέβαια οι υπόλοιπες προϋποθέσεις). Αν γνωρίζει κάποιος με βεβαιότητα που το αναφέρει ας μας το πει αλλιώς αναμένουμε τον τελικό οδηγό και ίσως τις FAQs.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Maria Electrical Engineer said:

.... η μόνη επιλογή είναι να κάνει και στα 2 διαμερίσματα ξεχωριστές αιτήσεις....

Αν θυμάμαι καλά και έχω καταλάβει σωστά τη προδημοσίευση του οδηγού...κάποιος μπορεί να κάνει περισσότερες απο μια αιτήσεις αλλά όχι στο ίδιο κτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιορίζει στο ίδιο κτίριο. Μπορεί κάποιος να έχει 2 ακίνητα, στο ένα να μένει ο ίδιος και στο άλλο ενοικιαστής. Το θέμα μου είναι αν στη συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να κάνει σε όλο το κτίριο, πολυκατοικία τύπου Α δηλαδή διότι είναι ο μόνος ιδιοκτήτης και στους 2 ορόφους..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Maria Electrical Engineer said:

...Το θέμα μου είναι αν στη συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να κάνει σε όλο το κτίριο, πολυκατοικία τύπου Α δηλαδή διότι είναι ο μόνος ιδιοκτήτης και στους 2 ορόφους..

Στο ΕΚΟ ΙΙ β : παρ. 2.3. οδηγού : "Επιτρέπεται η υποβολή αιτήσεων για περισσότερες ιδιοκτησίες από το ίδιο  πρόσωπο εάν οι επιπλέον της μιας αίτησης αποτελούν μέρος αίτησης/αιτήσεων που αφορά σε πολυκατοικία."

Αφού επιτρεπόταν στο ΕΚΟ ΙΙβ, που υπήρχε ο περιορισμός 1 ακίνητο/ΑΦΜ, πόσο μάλλον στο νέο πρόγραμμα. Αρκεί να χρησιμοποιούνται σαν κύρια κατοικία.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.