Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονομώ-Αυτονομώ: Αναβάθμιση τριών ενεργειακών κατηγοριών;


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ @cve20126

Μήπως θυμάστε ποια ανακοίνωση είναι αυτή; Δεν τη βρίσκω…

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο:

Αυτό, με το @username, πώς το κάνουμε να είναι link;;;

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

https://ypen.gov.gr/εξοικονομώ-αυτονομώ-οδηγίες-προ/

 

 

  1. Ελάχιστος ενεργειακός στόχος για τη χορήγηση ενεργειακού premium

Σε κτήρια υφιστάμενης ενεργειακής κατηγορίας Η και Ζ (μονοκατοικίες, μεμονωμένα διαμερίσματα, πολυκατοικίες Τύπου Α), εφόσον επιτευχθεί αναβάθμιση σε τουλάχιστον Β’ ενεργειακή κατηγορία, προστίθεται ενεργειακό premium +10%.

Ο έλεγχος για την απόδοση του ενεργειακού premium +10%, διενεργείται κατά την υποβολή της αίτησης, όπου και ελέγχεται η δυνητική κατάταξη της πρότασης βελτίωσης του Α’ Π.Ε.Α. Εφόσον, προβλέπεται αναβάθμιση σε τουλάχιστον Β’  ενεργειακή κατηγορία, προστίθεται το ενεργειακό premium +10%. Εάν δεν προβλέπεται, δεν προστίθεται ενεργειακό premium ακόμα και εάν κατά τον έλεγχο του Β’ Π.Ε.Α, επιβεβαιωθεί η αναβάθμιση σε τουλάχιστον  Β’  ενεργειακή κατηγορία.

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πέφτει πολύ δούλεμα πάντως. Έρχεται ο οδηγός  τη Δευτέρα και το το πρόγραμμα ανοιγει θεωρητικα σε δυο εβδομαδες από την δημοσίευσή του.

Ο Χατζηδακης έχει χάσει την μπάλα και η Σδουκου λέει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα λόγω πανδημίας 

 

https://www.b2green.gr/el/post/85345/a-sdoukou-gia-exoikonomo-prothesi-mas-na-synechisoume-me-to-yfistameno-chronodiagrama-anexartitos-pandimias?fbclid=IwAR1R6GR8g2SccFPA5GCmVWLmch9b7sdYWeky1z8yxamHunMFUGL8MPMD1-o

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ. Έχω έναν πελάτη που έχει διαμέρισμα κατασκευής του 1981 με μονά κουφώματα.Στην ταράτσα του κτιρίου (που είναι διώροφο) έχουν τοποθετηθεί φωτοβολταϊκά. Πιστεύετε ότι μπορεί να ενταχθεί αυτή η κατοικία στο Εξοικονομω?Επίσης στο σπίτι αυτό υπάρχει λέβητας ξύλου παλιός. Γνωρίζει κανείς αν προβλέπεται η "μετατροπή" του σε λέβητα πέλε/βιομάζας" ή πρέπει να τοποθετηθεί καινούριος? Είναι η πρώτη μου υπόθεση για το εξοικονομώ και η όποια βοήθεια είναι σημαντική .

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

μονο καινουριος λεβητας βιομαζας με πιστοποίηση . 

εννοητε μπορει να μπει στο προγραμμα αν με τις επεμβασεις που θα κανει πληρει τους ορους το προγραμματος .. λογικα με παραθυρα θερμοπροσωψη και ηλιακο αν δεν εχει μπαινει  

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2020 at 11:03 ΜΜ, george68 said:

μονο καινουριος λεβητας βιομαζας με πιστοποίηση . 

εννοητε μπορει να μπει στο προγραμμα αν με τις επεμβασεις που θα κανει πληρει τους ορους το προγραμματος .. λογικα με παραθυρα θερμοπροσωψη και ηλιακο αν δεν εχει μπαινει  

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε.

Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2020 at 11:10 ΠΜ, vagom said:

Καλημέρα συνάδελφοι. Μια απορία σε κάτι που δεν έχω καταλάβει. Το έχω στείλει και σαν ερώτημα, αλλά επειδή δεν μου έχουν απαντήσει, είπα να ρωτήσω μήπως το έχει ξεκαθαρίσει κάποιος άλλος…

Σχετικά με το επιπλέον ενεργειακό premium 10%, όταν έχουμε αναβάθμιση από Ζ-Η σε Β:

Έστω ότι κατά την αρχική υποβολή έχουμε επίτευξη του ως άνω στόχου (από το σενάριο του 1ου ΠΕΑ) και ο ωφελούμενος εντάσσεται και υπάγεται, με την πλατφόρμα να συνυπολογίζει το επιπλέον 10% στο ποσοστό επιδότησής του.

Αν τελικά δεν επιτευχθεί ο στόχος της Β κατηγορίας (αλλά έχει επιτευχθεί ο γενικός στόχος των τριών κατηγοριών) και το 2ο ΠΕΑ βγάλει π.χ. Γ ενεργειακή κατηγορία, τί θα γίνει με την αρνητική διαφορά στην επιδότηση που θα προκύψει; (περίπλοκο θέμα, με δεδομένο ότι και το ενδεχόμενο δάνειο και οι προκαταβολές θα έχουν υπολογιστεί με συνυπολογιζόμενο το ενεργειακό premium)

 

Σε σημερινή προφορική και όχι γραπτή επικοινωνία με το helpdesk μου απάντησαν ότι αν στο πρώτο ΠΕΑ ανέβεις στην Β κατηγορία αλλά στο δεύτερο ΠΕΑ είσαι Γ αλλά έχεις ανέβει τρεις κατηγορίες δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.