Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΝΟΚ Δενδροφύτευση


Recommended Posts

Καλησπέρα,συνάδελφοι παρακαλώ τις συμβουλές σας και τις απόψεις σας στο παρακάτω θέμα:

Στην προχθεσινή καταστροφή στο Ν.Ηράκλειο Αττικής,μεγάλο ελαιόδεντρο εντός της ιδιοκτησίας μου έπεσε στο όμορο οικόπεδο χωρίς ευτυχώς να προκαλέσει τραυματισμούς ή σοβαρές υλικές ζημιές στον γείτονα.Ωστόσο στο σημείο που έπεσε γκρέμισε την μάντρα (δικής του ιδιοκτησίας) προς την μεριά του ρίχνοντας τους πλίνθους στο γειτονικό οικόπεδο. Σημειωτέον ότι το δέντρο ήταν σε απόσταση περίπου 0,50 m από την μάντρα(αν και δεν προκύπτουν και ελάχιστες αποστάσεις φύτευσης ούτε από το ΝΟΚ) και τα κλαδιά του εμφανώς προ εξείχαν και ήταν μέσα στην ιδιοκτησία του. Θα μπούμε σε μια διαδικασία συζήτησης για το τι θα κάνουμε με την ζημιά στην μάντρα αν και από τα λεγόμενα του κατάλαβα ότι θέλει να αναλάβω γρήγορα εγώ εξ ολοκλήρου την ζημιά.Η σκέψη είναι να του προτείνω να το δηλώσει στις αρμόδιες υπηρεσίες της περιφέρειας και να περιμένει να αποζημιωθεί από αυτούς.Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

Υ.Γ Ως ένδειξη καλής θέλησης και γειτνίασης άμεσα τον βοήθησα να κόψει όλο το δέντρο,τους χοντρούς κορμούς τους χάρισα καθώς έχει τζάκι και τέλος καθάρισα τον κήπο του από όλα τα μεγάλα κλαδιά. Σημειώστε ότι όλα αυτά ενώ δεν γνωριζόμαστε καν καθώς δεν κατοικώ στο ακίνητο.

Ευχαριστώ για την προσοχή

Link to comment
Share on other sites

Εξυπηρετεί σε κάτι η ύπαρξη της μάντρας που διαχωρίζει τις δύο ιδιοκτησίες?

Γιατί δεν ενοποιείτε τους ακαλύπτους? Υπάρχουν εδώ και δεκαετίες προτάσεις ενοποίησης ακαλύπτων σε επίπεδο οικοδομικών τετραγώνων.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Brasco said:

Εξυπηρετεί σε κάτι η ύπαρξη της μάντρας που διαχωρίζει τις δύο ιδιοκτησίες?

Γιατί δεν ενοποιείτε τους ακαλύπτους? Υπάρχουν εδώ και δεκαετίες προτάσεις ενοποίησης ακαλύπτων σε επίπεδο οικοδομικών τετραγώνων.

Καταρχάς,ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δύσκολο εως ουτοπικό να γίνει συνέλευση και να συμφωνήσουν οι υπολοιποι του Ο.Τ και με τον συγεκριμενο μόλις γνωριστηκαμε.Έχετε δίκιο να το προτείνετε,αλλά στην προκειμένη δεν γίνεται.Τι θα κάνατε λοιπον εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που η ζημιά αφορά κάτι το οποίο είναι έξω από την ιδιοκτησίας σας και δεν σας ανήκει, δεν μπορείτε να κάνετε το οτιδήποτε.

Εάν ήταν η μάντρα δομημένη από οπλισμένο σκυρόδεμα η βλάβη θα ήταν μικρότερη - ίσως και μηδαμινή.

Κάποιο από τα δύο ακίνητα είναι ασφαλισμένο?

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Brasco said:

Από την στιγμή που η ζημιά αφορά κάτι το οποίο είναι έξω από την ιδιοκτησίας σας και δεν σας ανήκει, δεν μπορείτε να κάνετε το οτιδήποτε.

Εάν ήταν η μάντρα δομημένη από οπλισμένο σκυρόδεμα η βλάβη θα ήταν μικρότερη - ίσως και μηδαμινή.

Κάποιο από τα δύο ακίνητα είναι ασφαλισμένο?

 

Εχετε δίκιο σ αυτό που λέτε αλλα ειναι πολύ παλιάς κατασκευής πλινθοκτιστη.Το δικό μου σιγουρα δεν είναι ασφαλισμένο δεν ξέρω για του γείτονα,νομίζω πως όχι.Συνεπώς προτείνετε να μην κάνω τίποτα απο την μεριά μου;Προβληματίζομαι απο το γεγονός οτι την ζημιά προκάλεσε το δικό μου δέντρο αν και μιλαμε για θεομηνία και περιοχή που αναμενεται να κηρυχθεί σε κατασταση εκτάκτου ανάγκης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.