Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικοδομησιμότητα σε ρυμοτομούμενο οικόπεδο εντος σχεδίου


tazoulinis

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδερφοι,
Έχω κάνει ένα τοπογραφικό σε εντός σχεδίου πόλεως οικόπεδο όπου η οικοδομική γραμμή μου το ρυμοτομεί ένα μέτρο περίπου. Οπότε το οικόπεδο είναι άρτιο και θα γίνει οικοδομήσιμο όταν αποδοθεί το ρυμοτομούμενο τμήμα σε κοινή χρήση. Το πρόβλημα είναι ότι ρυμοτομείται και το απέναντι οικόπεδο. Βγαίνει
οικοδομησιμότητα στο οικόπεδο μου ή θεωρείται ότι δεν έχω πρόσωπο σε πλήρως διανοιγμένο δρόμο  ??

Edited by tazoulinis
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tazoulinis said:

Καλησπέρα συνάδερφοι,
Έχω κάνει ένα τοπογραφικό σε εντός σχεδίου πόλεως οικόπεδο όπου η οικοδομική γραμμή μου το ρυμοτομεί ένα μέτρο περίπου. Οπότε το οικόπεδο είναι άρτιο και θα γίνει οικοδομήσιμο όταν αποδοθεί το ρυμοτομούμενο τμήμα σε κοινή χρήση. Το πρόβλημα είναι ότι ρυμοτομείται και το απέναντι οικόπεδο. Βγαίνει
οικοδομησιμότητα στο οικόπεδο μου ή θεωρείται ότι δεν έχω πρόσωπο σε πλήρως διανοιγμένο δρόμο  ??

Είναι αρχική διάνοιξη η διαπλάτυνση?

Link to comment
Share on other sites

Είναι Ρ.Σ. μετά από μία πράξη Εφαρμογής, ή με τις διατάξεις του νόμου του 1923 (παλαιό σχέδιο) ?

Για να αναφέρεις όμως την λέξη "διαπλάτυνση" υποθέτω πως είναι σχέδιο που δεν προέρχεται από Π.Ε. 

Πιθανότατα να χρειάζεται για την περιοχή σου πράξη "τακτοποίησης και αναλογισμού" (προσοχή . Εμείς γράφουμε πάντα για περιοχές που δεν γνωρίζουμε).

Σ' αυτές τις περιπτώσεις δηλ. μίας διαπλάτυνσης ή και σε διανοίξεις δρόμων, προκύπτουν ίσως και θέματα αποζημιώσεων - αυτοαποζημίωσεων (δες την μπροσούρα για τις "πράξεις τακτοποίησης και αναλογισμού" από το σεμινάριο του συλλόγου της Β.Ε.). Την ανέβασε πολλές φορές ο Δημήτρης.

  

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Όντως δεν είναι από πράξη εφαρμογής άλλα από παλαιό σχέδιο πόλεως.. Το ερώτημα μου είναι εάν θα πρέπει να εφαρμοστεί η πράξη αναλογισμού δηλαδή να γκρεμιστούν τα απέναντι σπίτια και να αποδοθούν σε κοινή χρήση τα ρυμμοτομούμενα τμήματα για να αποκτήσω πρόσωπο σε πλήρως διανοιγμένο δρόμο κατά το μήκος του προσώπου μου ώστε να βγάλω οικοδομική άδεια ή μπορώ να βγάλω εάν καταθέσω την πράξη εφαρμογής που ουσιαστικά θα μείνει στα χαρτιά άλλα εγω κατ εξαίρεση θα μπορέσω να εκδόσω άδεια με την εγκύκλιο 25 του 89 (ή 87 δεν θυμάμαι)  ??

Link to comment
Share on other sites

Μας λες λοιπόν πως έγινε "πράξη τακτοποίησης και αναλογισμού". Επομένως τις απαντήσεις στα ερωτήματα αυτά που βάζεις θα στα λύσει το λεκτικό του αναλογισμού που έγινε για την "πράξη τακτοποίησης". Ίσως να υπάρχουν και κάποιες αποζημιώσεις που να βαραίνουν και το δικό σου οικόπεδο......

Αυτά όλα αναγράφονται στο λεκτικό της πράξης. Ποιος αποζημιώνει  ποιον και τι αποζημιώνει. Πρέπει να το διαβάσεις.

Κατέβασε και την μπροσούρα, για τις πράξεις, ώστε να μπορείς να δόσεις από μόνος σου τις απαντήσεις αυτές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα...

και  να συμπληρωσω οτι,

για να υπαρχει κυρωμένη πραξη τακτοποιησης, σημαινει οτι  εγινε παραιτηση απο δικαιωματα επι κτισματων

αλλως θα εβγαινε "αδυνατου"

nbr τις καλησπερες μου

η.."μπροσουρα"....

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΣΥΝΤΑΞΗ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΗ ΔΙΟΡΘΩΤΙΚΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ Νοεμβρίου 2012

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πάλι ??

Ε! λοιπόν από τώρα και στο εξής δεν πρέπει να υπάρχει συνάδελφος που να μη την έχει και να μη την έχει διαβάσει!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Στην επισυναπτόμενη εικόνα είναι ένα οικόπεδο εντός σχεδίου πόλεως (τοπογραφικό του 2007) με 2 κατοικίες εντός (προ του 1955). Με κόκκινο hatch είναι τα ρυμοτομούμενα τμήματα του οικοπέδου τα οποία ‘’βλέπουν σε πεζόδρομο’’. Με συμβόλαιο αποδοχής κληρονομιάς (2010) οι ιδιοκτήτες αποδέχονται και δίνουν αυτά τα τμήματα προς κοινή χρήση.

Η απορίες μου είναι οι εξής:

1.      Σε περίπτωση ανέγερσης πολυκατοικίας εντός του οικοπέδου τα Δ θα υφίσταται από τις οικοδομικές γραμμές που είναι highlighted με cyan  και μέσα?

2.      Αφού βάσει συμβολαίου έχουν αποδώσει αυτά τα τμήματα προς κοινή χρήση σε περίπτωση απαλλοτρίωσης τους, αποζημιώνονται οι ιδιοκτήτες?

3.      Ουσιαστικά τα πραγματικά όρια του οικοπέδου τους είναι αυτά που είναι σε συνάρτηση με την αναγραφόμενη οικοδομική γραμμή (cyan)?

4.      Στα ρυμοτομούμενα τμήματα μπορούν να γίνουν εργασίες π.χ. θερμομόνωση.

5.      Θα μπορούσα να εκδώσω βεβαίωση για τα κτίσματα προ του 55 ?

Drawing1-Model.pdf

Link to comment
Share on other sites

1. Η απόσταση Δ ισχύει για όλα τα όρια, πλην του προσώπου. Η υποχρεωτική απόσταση εκεί (αν υπάρχει) ορίζεταιαπό την υποχώρηση της ο.γ. σε σχέση με τη ρ.γ. (προκήπιο)

2. Από τη στιγμή που έγινε παραχώρηση σε κ.χ. δεν τίθεται θέμα απαλλοτρίωσης.  Ούτε και υπάρχει αυτή η έννοια εντός σχεδίου. Εκει έχεις είτε πράξη αναλογισμού, είτε πράξη εφαρμογής. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αποζημιώνονται τα επικείμενα. Η "αποζημίωση" εδάφους δεν είναι βέβαιη (για διάφορους λόγους)

3. Τα όρια του οικοπέδου (στα πρόσωπα) καθορίζονται από τη ρ.γ., εάν και εφόσον έχει εφαρμοστεί το εγκεκριμένο σχέδιο πόλεως

4. Παραχώρηση σε κ.χ. και τμήματος οικοδομής??? Στο ρυμοτομούμενο (και παραχωρημένο σε κ.χ.) ΔΕΝ μπορείς να κάνεις τίποτε. 

5. Βεβαίως

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.