Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικοδομησιμότητα σε ρυμοτομούμενο οικόπεδο εντος σχεδίου


tazoulinis

Recommended Posts

  • 1 year later...

Καλημέρα συνάδελφοι. Έχω το εξής θέμα.

Έκανα τοπογραφικό σε περιοχή που είχε ενταχθεί από πολύ παλιά στο σχέδιο πόλης (προ του 83). Το οικόπεδο είχε ρυμοτομία στην ανατολική του πλευρά.

Το 2019, έγινε "Τροποποίηση του εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου με άρση απαλλοτρίωσης και ρυμοτομικού βάρους". Το ΦΕΚ είναι το 678Δ/2019 (Κηφισιά).
Σύμφωνα με την τροποποίηση, παύει να υφίσταται εκείνη η ρυμοτομία (καταργούμενη Ρυμοτομική Γραμμή), αλλά πλέον το οικόπεδο ρυμοτομείται από την δυτική του πλευρά για μερικά τ.μ. Να σημειώσω εδώ ότι, το ΦΕΚ περιέχει εμβαδομέτρηση όλων των επηρεαζόμενων ιδιοκτησιών, και έχει έναν πίνακα με 1. Επιφάνεια ρυμοτομούμενης ιδιοκτησίας, 2. Οφειλόμενη εισφορά και 3. Προτεινόμενη εισφορά. Δεν έχω ξανασυναντήσει κάτι τέτοιο.

Από αυτά που γνωρίζω, στην 651/77 πρέπει να αναγράψω ότι το οικόπεδο θα καταστεί οικοδομήσιμο μετά την απόδοση του νέου ρυμοτομούμενου τμήματος σε κοινή χρήση. Μάλιστα, επειδή υπάρχει ρυμοτομία και στην απέναντι πλευρά του δρόμου, θα πρέπει να αναφέρω ότι χρειάζεται να διανοιχθεί ο δρόμος σε όλο του το πλάτος. Σωστά δεν τα λέω?

Από την αρμόδια ΥΔΟΜ όμως, ισχυρίζονται ότι με το παραπάνω ΦΕΚ, η ιδιοκτησία μου έχει "αυτόματα απομειωθεί" στο απομένον τμήμα και μπορώ να υπογράψω καθαρή δήλωση 651/77. Μου είπαν ότι ισχύουν οι τελικές ρυμοτομικές ως νέο όριο του οικοπέδου χωρίς ρυμοτομία. Και ότι πρέπει να συγκρίνω όμως
τον πίνακα εισφοράς για το οικόπεδο, αν η εισφορά είναι μεγαλύτερη του ρυμοτομούμενου ή μικρότερη για να "πράξω αναλόγως".
Περιέγραψαν την τροποποίηση αυτή σαν "Πράξη εφαρμογής μόνο για τα όρια επί των δρόμων".

Εμένα μου προκαλεί εντύπωση αυτό, διότι δεν πρόκειται για κύρωση πχ πράξης εφαρμογής, αλλά για τροποποίηση ρυμοτομικού σε παλαιό σχέδιο.
Πρακτικά, ποια μορφή πρέπει να έχει η δήλωσή μου? δεν εξακολουθεί το ρυμοτομούμενο τμήμα να ανήκει στην ιδιοκτησία? Με ότι αυτό συνεπάγεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σχετικά με το πάνω ερώτημα, (πάει καιρός αλλά για διάφορους λόγους δεν έχει παραδοθεί ακόμα το τοπογραφικό), να προσθέσω ότι, σύμφωνα με το ΦΕΚ της τροποποίησης του ρυμοτομικού, "λαμβάνονται υπόψιν οι διατάξεις "της παρ. 6 του άρθρου 6 του ν. 4315/2014 «Πράξεις εισφοράς σε γη και σε χρήμα-Ρυμοτομικές απαλλοτριώσεις και άλλες διατάξεις» (Α΄ 269)."

Αυτό σημαίνει ότι πλέον οι ρυμοτομούμενες ιδιοκτησίες, έχουν ήδη απολέσει το ρυμοτομούμενο τμήμα? Εμένα με ενδιαφέρει ουσιαστικά το λεκτικό της δήλωσης 651/77, στο αν θα γράψω "άρτιο και οικοδομήσιμο" για την τελική ιδιοκτησία, ή αν θα γράψω "θα καταστεί οικοδομήσιμο μετά την παραχώρηση του ρυμοτομούμενου τμήματος σε κοινή χρήση και την διάνοιξη της οδού σε όλο της το πλάτος" για την αρχική ιδιοκτησία

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως συντελείται "αυτόματη ρυμοτόμηση" χωρίς ΠΕ ή ΠΑ.

Άρα, προς το παρόν, δεν είναι οικοδομήσιμο, λόγω μη ύπαρξης προσώπου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, έχω μια ερώτηση:

Είναι ένα οικόπεδο που μετά την ένταξη στο σχέδιο της περιοχής, ρυμοτομείται ένα κομμάτι 3 τ.μ. , παραμένει άρτιο και οικοδομήσιμο, και θα παραχωρηθεί με κοινή χρήση (συμβ. πράξη). Το όμορο οικόπεδο νοτίως αυτού, ρυμοτομείται επίσης από την εφαρμογή του σχεδίου. Να επισημάνω ότι στο πρόσωπο του οικοπέδου, έχει διανοιχτεί η οδός πάνω απο το 50% του μήκους του προσώπου άρα ως προς το διανοιγμένο πλάτος κατά μηκος του προσώπου δεν υπάρχει πρόβλημα. Υπάρχει θέμα ως προς την οικοδομησιμότητα του οικοπέδου επειδή και το όμορο πρέπει να παραχωρήσει το τμήμα του οικοπέδου που ρυμοτομείται αφού αυτό ειναι άρτιο αλλα μη οικοδομήσιμο ή απλά ισχύει εδώ ότι η δόμηση στο δικό μου οικόπεδο δεν πρέπει να επηρεάζει την τακτοποίηση του ομόρου όπως λέει ο ΝΟΚ ώστε να είναι οικοδομήσιμο; Σας ευχαριστώ...

 

Υ.Γ (Έχω γράψει το κείμενο και σε άλλο topic ας σβηστεί από το άλλο, ευχαριστώ)

Link to comment
Share on other sites

ntanos,

- το αρθρο 32 παρ. 6 οριζει οτι:

6. Εκκρεμείς διαδικασίες τροποποίησης εγκεκριμένων ρυμοτομικών σχεδίων λόγω άρσης προς συμμόρφωση δικαστικών αποφάσεων, για τις οποίες έχει υποβληθεί σχετικό αίτημα στις αρμόδιες υπηρεσίες, συνεχίζουν με τις προϊσχύουσες διατάξεις του άρθρου 20 του ν. 2508/ 1997 και του άρθρου 32 του ν. 4067/2012. Μετά από αίτημα του ιδιοκτήτη ή του συνόλου των συνιδιοκτητών του ακινήτου δύναται να υπάγονται στις διατάξεις της παρ. 7 του άρθρου 1 και του άρθρου 3 του παρόντος. Σε κάθε περίπτωση εκκρεμών διαδικασιών ισχύουν οι διατάξεις των παραγράφων 4, 6, 7, 16 και 18 του άρθρου 32 του ν. 4067/2012, όπως τροποποιήθηκε με το παρόν

- Πλην ομως, το αρθρο 32 εχει καταργηθει με το 138 του 4759/20

Άρθρο 138
Καταργούμενες διατάξεις

Από την έναρξη ισχύος του παρόντος καταργούνται:

α. η παρ. 7 του άρθρου 21 του ν. 1577/1985 (Α΄ 210),

β. το άρθρο 18 του ν. 3983/2011 (Α΄ 144),

γ. το άρθρο 32 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79),

δ. η παρ. 3 του άρθρου 41, η περ. θ΄ του άρθρου 64, τα άρθρα 69 και 73 και οι παρ. 2 και 3 του άρθρου 77 του ν. 4495/2017 (Α΄ 167).

Να βλεπαμε το ΦΕΚ της τροποποιησης...

υγ

στην κωδικοποιηση του ΝΟΚ απο τον καν 62 εχει σχετικα εγγραφα στο αρθρο 32.

Ας τα δεις και τα λεμε

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 Alex Spanidis

Λειπουν στοιχεια..

τί ηταν,  με ποσο εμβαδον, ποτε κυρωθηκε η ΠΕ, τί απεδωσε....

   Από την κυρωση της, οι δρομοι ειναι κοινοχρηστοι και ανηκουν στον Δημο  [εκτος εάν υπαρχουν δικαιωματα για αποζημιωση λογω υπερτερης εισφορας σε  γη ....

Ουτε μπορει η ΠΕ  να αποδοσει μη αρτια και μη οικοδομησιμα οικοπεδα.

Αρα, τα ξαναβλεπεις...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@dimitris GM

Kαλησπέρα, δεν είναι σε περιοχή Π.Ε, εντάχθηκε η περιοχή  μεταγενέστερα (1977)

Edited by Alex Spanidis
Link to comment
Share on other sites

Άρα, πάει με πράξη αναλογισμού. Θα ελέγξεις αν το όμορο, μετά την π.α., παραμένει άρτιο και οικοδομήσιμο

Ο έλεγχος θα πρέπει να γίνει και στα άλλα όμορα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.