Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άνοιγμα βιβλιων


dimvax

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι νέος μηχανικός πήρα το πτυχίο μου το 2018 και πήρα και την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος την ίδια χρονιά αλλά έκτοτε δεν έχω εργαστεί ως μηχανικός (δεν έχω ανοίξει βιβλία ποτέ). Τώρα παρουσιάστηκε μια ευκαιρία σε μια εταιρία να προσληφθω με μπλοκακι ως μηχανικός και θα πρέπει να ανοίξω βιβλια στην εφορία.. η διαδικασία ποια είναι? Θα πρέπει μήπως να πληρώσω στο τμεδε η στο ΤΕΕ ότι δεν έχω πληρώσει από το 2018? Η δεν χρειάζεται? Τη αμοιβή ζητάει ένας νέος μηχανικός συνήθως? Μου είπαν για παρακράτηση 20% του μισθού που επιβαρυνομαι εγώ και 24% ΦΠΑ που επιβαρύνεται ο εργοδότης για το δελτίο παροχής που θα του κόβω, επίσης θα επιβαρυνομαι και ασφαλιστικές εισφορές? 

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποία βοήθεια 

 

 

Βάλε την ειδικότητα σου στο προφίλ σου. Είναι υποχρεωτικό απο τους κανόνες του φόρουμ

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, dimvax said:

.....Θα πρέπει μήπως να πληρώσω στο τμεδε η στο ΤΕΕ ότι δεν έχω πληρώσει από το 2018?....

.

ναι.

Link to comment
Share on other sites

Για το ΤΕΕ συμφωνώ, πρέπει να καταβληθεί η συνδρομή.
Για το τ.ΤΣΜΕΔΕ νυν e-ΕΦΚΑ θεωρώ πως δεν οφείλονται εισφορές, αφου η ιδιότητα έχει αποσυνδεθεί από την ασφάλιση[1], οπότε κατά την γνώμη μου, εφόσον όπως γράφει ο συνάδελφος δεν έχει εργαστεί ως μηχανικός από τότε που πήρε το πτυχίο του, η υποχρέωση για ασφάλιση στον e-ΕΦΚΑ θα αρχίσει από όταν κάνει την προεγγραφή και όχι αναδρομικά.

[1] Σχετ. Δ.15/Δ/οικ.3376/73/14-2-2018/ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ
ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ με θέμα "Γνωστοποίηση άρθρου 20 του ν.4488/2017 – Αποσύνδεση ασφάλισης από ιδιότητα"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1) Αναφορικά στα ποσά:

Ως νέος κάτω 5ετίας έχεις εισφορές στον e-ΕΦΚΑ:
Στην ειδική κατηγορία για τα: ΚΣ 93€, ΥΓΕΙΑ 33€
και στην 1η κατηγορία για τα: ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ 42€, ΕΦΑΠΑΞ 26€
καθώς επίσης συνεισπράττονται μέσω του ειδοποιητήριου και υπέρ ΟΑΕΔ 10€

Σχετ. ΕΦΚΑ-Εγκ.3/2020 (για ΚΣ και ΥΓΕΙΑ) και ΕΦΚΑ-Εγκ.30/2020 (για ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗ και ΕΦΑΠΑΞ)
Επίσης μπορείς να δεις αντίστοιχα εδώ και εδώ

2) Για το ΤΕΕ δεν γνωρίζω, νομίζω κανένα 50ευρω το έτος για τους νέους... δεν είμαι σίγουρος
 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, georgegaleos said:

1) Αναφορικά στα ποσά:

Ως νέος κάτω 5ετίας έχεις εισφορές στον e-ΕΦΚΑ:
Στην ειδική κατηγορία για τα: ΚΣ 93€, ΥΓΕΙΑ 33€
και στην 1η κατηγορία για τα: ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ 42€, ΕΦΑΠΑΞ 26€
καθώς επίσης συνεισπράττονται μέσω του ειδοποιητήριου και υπέρ ΟΑΕΔ 10€

Σχετ. ΕΦΚΑ-Εγκ.3/2020 (για ΚΣ και ΥΓΕΙΑ) και ΕΦΚΑ-Εγκ.30/2020 (για ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗ και ΕΦΑΠΑΞ)
Επίσης μπορείς να δεις αντίστοιχα εδώ και εδώ

2) Για το ΤΕΕ δεν γνωρίζω, νομίζω κανένα 50ευρω το έτος για τους νέους... δεν είμαι σίγουρος
 

Μάλιστα, πολλά για τον εφκα αν πρέπει να τα πληρώσω αναδρομικά από το 2018...

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκύπτει κάπου από τη νομοθεσία ότι μπορεί να γίνει αυτό. Πόσο μάλλον αφού υπάρχει η παραπάνω απόφαση.

Αν δεν είναι κόπος ενημέρωσε σχετικά το forum καθώς προσωράς τη διαδικασία.

Καλή αρχή.

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον george galeos, η ιδιότητα έχει αποσυνδεθεί από την ασφάλιση, επομένως δεν νομίζω ότι έχεις αναδρομικές οφειλές προς τον ΕΦΚΑ. Κατά τον ίδιο τρόπο ένας μηχανικός σήμερα που αποφασίζει να κλείσει βιβλία, σταματάει να πληρώνει εφκα (εκτός αν επιθυμεί την προαιρετική ασφάλιση) αλλά παραμένει μέλος του τεε οφείλοντας ετήσια συνδρομή. Η ετήσια συνδρομή προς το ΤΕΕ φαίνεται εδώ (θα πάρεις κωδικούς αν δεν έχεις κάνει ήδη την διαδικασία) και θα δεις τί οφείλεις. Νομίζω η ετήσια συνδρομή για νέους μηχανικούς για τα πρώτα 5 έτη είναι 20 ευρώ. Παρατηρώ βέβαια στην δικιά μου καρτέλα είχα πληρώσει 40 ευρώ το πρώτο έτος και 20 για τα επόμενα 4 έτη, δεν θυμάμαι το γιατί, κάποιον τρόπο θα είχαν βρει πάλι.:grin:

Για την έναρξη στην ΔΟΥ, είτε θα μιλήσεις με λογιστή (πχ κάποιον φίλο κλπ) ή θα αποφασίσεις να ξεκινήσεις μόνος σου και ρωτώντας να μαζέψεις όλα τα δικαιολογητικά που θα σου υποδείξουν. Βέβαια λάβε υπόψη ότι θα χρειαστείς λογιστή σταδιακά, όσο θα μπεις στην παραγωγική διαδικασία τιμολογώντας, αποδίδοντας ΦΠΑ κλπ. ΄Αρα ξεκίνα καλύτερα με τον ορθό τρόπο: εύρεση ενός καλού λογιστή, συζήτα και την αμοιβή του και ρώτα τον τα πάντα που αφορούν το οικονομικό-λογιστικό σκέλος. Για το κομμάτι της αμοιβής σου είναι κάτι που θα το σταθμίσεις εσύ: βάλε κάτω έσοδα-έξοδα και θα δεις τί πρέπει να μένει στην τσέπη. Χοντρικά θα έχεις: ασφαλιστικές εισφορές (περίπου 200ευρώ μηνιαίως όπως αναγράφει παραπάνω ο george galeos), έξοδα λογιστή, παρακράτηση φόρου,δεν ξέρω αν έχεις απαλλαγή από το ετήσιο τέλος επιτηδεύματος (νομίζω ναι για τα πρώτα πέντε έτη). Τα πάντα στην εταιρεία που αναφέρεις είναι αποτέλεσμα συνεννόησης, δλδ τί θα σου πληρώνουν και τί όχι. Νομίζω ότι θα πρέπει να τα συνεννοηθείς επακριβώς και ταυτόχρονα να είσαι και σε μια καλή συνέργεια με τον λογιστή σου. Καλές δουλειές και καλό κουράγιο.

εδιτ: όπως θα έχεις διαπιστώσει στο φόρουμ, υπάρχει άφθονο υλικό οπότε εκμεταλλεύσου το:grin:

Edited by pirsogiannis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Δεν προκύπτει κάπου από τη νομοθεσία ότι μπορεί να γίνει αυτό. Πόσο μάλλον αφού υπάρχει η παραπάνω απόφαση.

Αν δεν είναι κόπος ενημέρωσε σχετικά το forum καθώς προσωράς τη διαδικασία.

Καλή αρχή.

Το ελπίζω πραγματικά.. σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας και θα ενημερώσω σχετικά 

Link to comment
Share on other sites

Για ΕΦΚΑ βάζε λεφτά στην άκρη απο τώρα. Έκανα έναρξη τον Μάρτιο και ακόμα δεν μου έχει έρθει ειδοποιητήριο να πληρώνω κάτι. Απ ότι μου είχε πει ο υπάλληλος όταν έκανα την εγγραφή θα έρθουν όλα μαζί μετά από 8-10 μήνες 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.