Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέα Μέθοδος 5000


Παναγιώτης

Recommended Posts

Χρειάζομαι για την διπλωματική μου να κάνω την ενεργειακή αποτίμηση μιας υφιστάμενης κατασκευής. Σε βιβλιογραφία βρήκα αναφορές στην "Νέα Μέθοδο 5000" αλλά δε μπόρεσα να βρω κάτι περισσότερο σχετικό (απαιτούμενα έντυπα, μεθοδολογία κτλ.).

 

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με κατευθύνει σχετικά (links, βιβλίο), και αν γνωρίζει κάτι σχετικό να μου πει τη γνώμη του για αυτή ή για κάποια εναλλάκτική μέθοδο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα Παναγιώτη. Εχω κάποια πράγραμματα για την μέθοδο 5000. Γράψε μου το email σου αν θέλεις να σου τα στείλω...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ανεβάσει στο Rapidshare σημειώσεις για την μέθοδο 5000 για όποιον ενδιαφέρεται. Το link είναι:

 

 

Μέθοδος 5000 Rapidshare link

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Παναγιωτη γεια σου...Ειμαι καινουργιος στο site και καινουριος μηχανικος παραλληλα...Παρολαυτα ομως εχω καποια εμπειρια πανω στο θεμα γιατι η διπλωματικη μου εργασια ειχε θεμα τον ενεργειακο σχεδιασμο κτιριων...Η μεθοδος 5000 ειναι αρκετα προχειρη μεθοδος και δεν θα ελεγα οτι αποτελει και το πιο αξιοπιστο εργαλειο...Την ειχα διδαχτει στα πλαισια ενος μαθηματος που ειχαμε στη σχολη και εχω κανει μονος μου τα εντυπα...Αν θελεις στειλε μου το mail σου για να σου στειλω τα εντυπα...Εγω την διπλωματικη μου τη δουλεψα στο suncode...Δεν ξερω αν το εχεις ακουστα...Ειναι λιγο περιεργο προγραμμα αλλα μπορω να σου δοσω πληροφοριες σχετικα...Στειλε μου αν θελεις το mail σου και θα σου απαντησω...

 

Για την μετατροπή από κεφαλαία σε πεζά, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Μανόλη καλώς ήρθες στο forum.

Σύμφωνα με τους Κανονισμούς Συμμετοχής του forum απαγορεύονται τα κεφαλαία. Και αυτό διότι κάνουν δυσανάγνωστο το κείμενο και η χρήση τους δίνει την εντύπωση ότι φωνάζεις.

 

Επειδή εδώ είναι ένα forum στο οποίο συμμετέχουν πολλά μέλη που τώρα ή στο μέλλον θα έχουν τις ίδιες απορίες με τον Παναγιώτη θα σου ήταν εύκολο να αναβάσεις στα downloads τα έντυπα στα οποία αναφέρεσαι;

Επίσης ότι πληροφορίες έχεις και θέλεις να τις μοιραστείς μαζί μας είναι καλοδεχούμενες.

 

Προς όλα τα μέλη

Αν θέλετε να απαντήσετε προσωπικά σε κάποιο μέλος, όπως θεωρώ ότι είναι η παραπάνω δημοσίευση του νέου φίλου μας Μανόλη στον Παναγιώτη, κάντε το μ' ένα προσωπικό μήνυμα (pm) και όχι με μια δημοσίευση στο forum που την βλέπουν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Μανόλη

 

Κατ'αρχάς σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου. Το πρόγραμμα Suncode δεν το είχα υπόψιν μου, αλλά μιας και το ανέφερες σκοπεύω να του ρίξω ένα μάτι. Αν και όσον αφορά λογισμικό έχω αρχίσει να κλίνω προς το ECOTECT .

 

Σχετικά με τη μέθοδο 5000 τώρα, όντως είναι καλύτερα, αν θες δλδ να τα ανεβάσεις ώστε να μπορούν να τα πάρουν και άλλοι. Ακόμη έχω βρεί και ένα ΒΙΒΛΙΟ που έχει σχετικά στοιχεία καθώς και ένα ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ για τη μέθοδο αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να ζητήσω συγγνώμη για τα κεφαλαία γράμματα, οφείλω να ομολογήσω οτι δεν είχα διαβάσει τους κανόνες! Τα έντυπα τα έχω δημοσιεύσει. Έλπίζω να βοηθήσουν! Για τυχόν απορίες και διευκρινίσεις στείλτε μου οτιδήποτε θέλετε. Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΤΟ Ecotect πραγματικά είναι καλό και κυρίως γρήγορο.

Για επιστημονική δουλειά θεωρώ ότι το καλύτερο με διαφορά από τα υπόλοιπα (πχ energy ten) είναι το esp-r. Δυστυχώς η εκμάθηση του απαιτεί χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καταλάθος έσβησα τις σημειώσεις της μεθόδου 5000.

Το νέο link για να τις κατεβάσετε είναι:

 

 

Method 5000 Rapidshare Download Link

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.