Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέα Μέθοδος 5000


Παναγιώτης

Recommended Posts

Καλημέρα.

Μήπως κάποιος συνάδελφος θα μπορούσε να με πληροφορήσει αν το Ecotect διαπραγματεύεται όλα τα θέματα ενεργειακού σχεδιασμού;

Δηλαδή και παθητικά συστήματα και ηλιοθερμικά και γεωθερμία; Είναι και υπολογιστικό ως προς τις επιμέρους μηχανολογικές λεπτομέρειες ή μήπως έχει να κάνει περισσότερο με αρχιτέκτονες; δηλαδή με σχεδίαση.

 

Ευχαριστώ. Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Χρειάζομαι για την διπλωματική μου να κάνω την ενεργειακή αποτίμηση μιας υφιστάμενης κατασκευής. Σε βιβλιογραφία βρήκα αναφορές στην "Νέα Μέθοδο 5000" αλλά δε μπόρεσα να βρω κάτι περισσότερο σχετικό (απαιτούμενα έντυπα, μεθοδολογία κτλ.).

 

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με κατευθύνει σχετικά (links, βιβλίο), και αν γνωρίζει κάτι σχετικό να μου πει τη γνώμη του για αυτή ή για κάποια εναλλάκτική μέθοδο.

 

Ευχαριστώ

 

Η μέθοδος 5000 αναπτύχθηκε στο Martin Centre / Cambridge με τη βοήθεια του Koen Steemers ο οποίος ήταν δάσκαλός μουθ κατά την εκπαίδευσή μου εκεί.

Έχουν εκδοθεί βιβλία με υποστήριξη της Ευρωπαικής Ένωσης για τα οποία μπορώ να σε ενημερώσω αν ενδιαφέρεσαι ακόμη.

Εναλλακτικά από την ιστοσελίδα του Martin Centre μπορείς να επικοινωνήσεις απευθείας με τον Koen Steemers για πληρεστερη ενημέρωση. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το όνομα μου Constantine Grapsas.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εναλλακτικά από την ιστοσελίδα του martin centre μπορείς να επικοινωνήσεις απευθείας με τον koen steemers για πληρεστερη ενημέρωση. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το όνομα μου constantine grapsas.

Η αλήθεια είναι ότι όταν το έγραψες είχα ήδη τελειώσει τη διπλωματική μου αλλά σε ευχαριστώ πολύ όπως και αν έχει!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γεια σας παιδιά (1ο post!)

Έχω ασχοληθεί με το θέμα του βιώσιμου σχεδιασμού και κατέληξα στο ecotect (πλέων autodesk ecotect, γκουχ γκουχ..!). Και μπορώ να πω πως είναι πολύ καλό για συγκεκριμένα θέματα και κυρίως είναι πρόγραμμα βιοκλιματικού σχεδιασμού πού συγκρίνει και δεν αναλύει τελικά και ρεαλιστικά αποτελέσματα!Δηλαδή είναι βασισμένο περισσότερο στην φιλοσοφία των σχεδιαστών και των αρχιτεκτόνων και όχι τόσο στην φιλοσοφία των μηχανικών. Υπάρχει το energyplus που δέχεται τα αποτελέσματα του ecotect και τα αναλύει περαιτέρω. Το θέμα είναι να έχουμε κλιματικά δεδομένα climatic data files, για παραπάνω περιοχές και όχι κοντά σε αεροδρόμια κτλ όπως υπάρχουν μέχρι στιγμής.

- Αν έχει κανείς από άλλες περιοχές πέρα της Αθήνας, Θεσσαλονίκης και Ανδραβίδας ας μοιραστεί!

- Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το "bioΚλιματικα" ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.