Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμοσυσσωρευτές


Recommended Posts

Και εμείς τι να κάνουμε όταν στα βιβλία γράφει ότι το σύστημα θέρμανσης με θερμοσυσσωρευτές βρήκε αρκετή ανταπόκριση λόγω οικονομίας από την χρήση του νυχτερινού τιμολογίου της ΔΕΗ αλλά σήμερα έχει περιορισμένη εφαρμογή γιατί αντικαθίσταται εν τω μεταξύ από άλλα οικονομικότερα συστήματα;

Link to comment
Share on other sites

με λίγη θέληση, η υποδαπέδια θέρμανση μπορεί να θεωρηθεί σαν ένας μεγάλος θερμοσυσσωρευτής.

 

βάλτε την τώρα να λειτουργεί το βράδυ με το νυχτερινό τιμολόγιο και κλείστε την στο κανονικό. το ίδιο πράμα δεν είναι;

 

εγώ τουλάχιστο αυτό κάνω στο σπίτι μου. και μη νομίζετε ότι οι θερμοσυσσωρευτές δεν.. αδειάζουν από ζέστη. και τότε τι κάνεις;

(οι γονείς μου έχουν θερμοσυσσωρευτές εδώ και 20 χρόνια..) και έχουν και κλιματιστικό για συμπλήρωμα. Κοζάνη..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Σε σπίτι του 1979 με θερμοσυσσωρευτές που δούλευαν απροβλημάτιστα όλα αυτα τα χρόνια φέτος παρατηρείται το εξής: με το νυχτερινό δεν φορτίζουν καθόλου και όταν επιχείρησα να τους φορτίσω με το ημερήσιο φόρτισαν για μια μέρα και μετά καθόλου. Είναι πρόβλημα του πίνακα, της ΔΕΗ ή κατι συμβαίνει με τα σώματα; 

Link to comment
Share on other sites

Πριν τους ενεργοποιήσω για φέτος τους άνοιξα, τους καθάρισα και έλεγξα και τις αντιστάσεις. Αν είχαν κάποιο θέμα δεν θα φόρτιζαν ούτε αυτή τη μία φορά που φόρτισαν. Και μιλάμε για 6 σώματα. Μου ακούγεται περίεργο να χάλασαν όλα μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Τα ρελέ ακούγονται ότι οπλίζουν και στο ρολόι της ΔΕΗ ο μετρητής (το βελάκι) γυρίζει στο νυχτερινό. Βέβαια μέχρι πέρσι τα ρελέ όταν όπλιζαν ήταν κάπως ζεστά στην αφή ενώ τώρα όχι.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς ηλεκτρολόγο. Αν όλες οι ασφάλειες είναι πάνω, το νυχτερινό λειτουργεί, τα ρελέ οπλίζουν, πρέπει να γίνουν οι απαιτούμενες μετρήσεις στις γραμμες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.