Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θέση Κτιρίου - Άρθρο 14


Recommended Posts

Για σένα που σχεδιάζεις υπάρχει ο περιορισμός για απόσταση δ "μεταξύ κτηρίων".

Για τον "δικό σου εξώστη" όταν θα έχεις ήδη τοποθετήσει το κτήριο θα προκύψει και ένα δ/4 ...

Αν σου φανεί μικρός, απομάκρυνε τα κτήρια. Δεν βλέπω πρόβλημα. Σχεδιάζεις κατά τα συνήθη ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οπότε λες δ μεταξύ κτιρίων. οκ...

Το 1,50 όμως που θα προκύψει να έχει αυτός εντός δ;  δεν είναι θέμα λες; Μου φαίνεται περίεργο.

(βέβαια για να είμαστε ακριβοδίκαιοι, δεν έχει κρατήσει αποστάσεις από το όριο της καθέτου οπότε πρόβλημα του)

Link to comment
Share on other sites

Αυτός δεν είχε κάποια υποχρέωση όταν έκανε τον εξώστη. Νόμιμος δηλαδή.

Εσύ θα έχεις υποχρέωση πλάτους που για τον εξώστη σου θα την τηρήσεις. Πάλι νόμιμος.

Τώρα πρακτικά, πως θα είναι τα δύο αυτά μπαλκόνια μέσα σε ένα δ, δεν ξέρω. Γείτονες όμως είναι, το πολύ-πολύ και αν θέλουν, να τους σχεδιάσεις μια ζεύξη να βρίσκονται για τάβλι ...

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας , εάν σε ένα γωνιακό οικόπεδο στο οποίο στην μια πλευρά το όμορο οικόπεδο έχει κτίσμα που εφάπτεται στο δικό μου αλλά εγώ δε θέλω να φέρω σε επαφή το κτίριο . Μπορώ να εκμεταλλευτώ το άρθρο 14 παράγραφο στ για να γίνει η πλευρά μου 9 μ , καθώς άμα αφήσω αποστάσεις δ βγαίνει μια πλευρά 7 ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα συνάδελφοι. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε για το αν έχω καταλάβει καλά τη παρ. 3. Σε περίπτωση εγκεκριμένων ρυμοτομικών σχεδίων ή κατά την επέκταση ή αναθεώρησή τους, όπου το επιτρεπόμενο ύψος των κτιρίων της περιοχής καθορίζεται μέχρι και οκτώ μέτρα και πενήντα εκατοστά (8,50 μ.) και επιβάλλεται η τήρηση απόστασης του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου, επιτρέπεται η απόσταση αυτή να είναι μικρότερη του Δ της παρ. 1, όχι όμως μικρότερη των 2,50 μ.?

Στη περιοχή της υπο ανέγερση κατοικίας (Πόρτο Ράφτη) που έχει Ηmax=7,50 + 1,50στέγη, μπορώ να έχω απόσταση από το πίσω όριο 2,50?  

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, jbosdas said:

Αυτό λέει, ναι.

βασικά από όλα τα όρια 2,50 έτσι? και επίσης δεν μας νοιάζει ότι με τη στέγη έχω περάσει τα 8,50?

Link to comment
Share on other sites

στο μέγιστο ύψος δεν συμπεριλαμβάνεται το ύψος της στέγης (εκτός και αν από τους ειδικούς όρους δόμησης της περιοχής στο μέγ ύψος συμπεριλαμβάνεται και η στέγη)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.