Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέση Κτιρίου - Άρθρο 14


Recommended Posts

 

Συνάδελφοι έχω τον εξής προβληματισμό σχετικά με την παράγραφο 1.β) του άρθρου 14 του ΝΟΚ:

β) όταν στο κοινό πλάγιο όριο όμορων οικοπέδων υπάρχει κτίσμα σε απόσταση μεγαλύτερη του ενός μέτρου και μικρότερη ή ίση του δ από το κοινό όριο και έχει ανοίγματα στην πλευρά αυτή, το κτίριο οφείλει να έχει κατ’ ελάχιστο απόσταση δ από το κοινό πλάγιο όριο μόνο κατά το τμήμα του οικοπέδου που υπάρχει το παραπάνω κτίσμα του όμορου οικοπέδου. Σε κάθε άλλη περίπτωση το κτίριο δύναται να εφάπτεται στο κοινό πλάγιο όριο.

Στο παρακάτω σχήμα απεικονίζω το νέο κτήριο σε προσπάθεια εφαρμογής της προηγούμενης παραγράφου.

Στο αριστερό πλάγιο όριο, το νέο κτήριο μπορεί να είναι σε επαφή με τμήμα του οικοπέδου ή πρέπει να αφεθεί απόσταση δ σε όλο το μήκος του πλάγιου ορίου;

Στο δεξιά πλάγιο όριο, το νέο κτήριο μπορεί να είναι σε επαφή με το πλάγιο όριο, δεδομένου ότι υπάρχει κτίσμα σε απόσταση μεγαλύτερη του δ;

Ευχαριστώ.

 

2106074765__2.jpg.48175acf6683c8b97f07255436142cef.jpg

Link to comment
Share on other sites

@andre_ Για το πρώτο ερώτημα· εάν το υπάρχον κτίριο έχει ανοίγματα στην πλευρά που εξετάζεις, υποχρεούσαι να αφήσεις δ μόνο στο τμήμα του οικοπέδου σου που συνορεύει με το κτίσμα του όμορου (όπως στο σχήμα).
Για το δεύτερο ερώτημα· ναι.

Link to comment
Share on other sites

@Πλήθων Ευχαριστώ για την απάντηση.

Προσθέτω ότι για μένα θα ήταν πιο ξεκάθαρο αν η παράγραφος 1.β) του άρθρου 14 του ΝΟΚ γραφόταν έτσι:

... το κτίριο οφείλει να έχει κατ’ ελάχιστο απόσταση δ από το κοινό πλάγιο όριο μόνο κατά το τμήμα του οικοπέδου στο οποίο προβάλλεται το παραπάνω κτίσμα του όμορου οικοπέδου. ...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα,

Σε εντός σχεδίου οικόπεδο με όψη 12μ τοποθετούμε κτήριο το οποίο το κολλάμε δεξιά σε υφιστάμενο κτήριο στο διπλανό οικόπεδο και το σχεδιάζουμε χωρίς δ απο το αριστερό πλαινό κτήριο εφαρμόζοντας την διάταξη για εξασφάλιση όψης τουλάχιστον 9μ.

Στο τμήμα που περισσεύει αριστερά μεταξύ του κτηρίου μας και του ορίου του οικοπέδου με, δηλαδή στα 3μ που απομένουν, θέλουμε να τοποθετήσουμε εξώστη και έρκερ του κτηρίου.

Πόσο μπορεί να είναι το πλάτος του εξώστη;

α) 3,00μ/4 = 0,75μ σαν να εφαρμόζαμε το 1/4 δ; Αλλά δεν έχουμε εφαρμογή δ στην περίπτωση μας.

β) Οσό μπορούμε μέχρι να αφήσουμε 1,00μ απόσταση απο το όριο του οικοπέδου; 

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 29/3/2022 at 7:36 ΜΜ, panapara1 said:

Καλήσπερα έχετε δικίο ...άπλα με αγχώσε λιγο γιατι δεν το γνώριζα... δηλαδή σε περιπτώσεις σχεδίων μέτα το 1985 ( αρθρο 14 παρ 2.) δεν ορίζεται ελαχίστη αποστάση . Ποία είναι η γνώμη σας 

Ευχαριστώ για την απαντήση και με συγχωρείται για το αορίστο ερωτήμα

 

Καλησπέρα, είχες καμία απάντηση στην ερώτηση σου; Η παρ.2 του άρθρου 14 αναφέρει μόνο για τις αποστάσεις από τα πίσω και πλαγια  όρια των οικοπέδων που ενταχθεικαν στο σχέδιο μετά το 1985.  Η απόσταση μεταξύ των κτιρίων του ίδιου οικοπεδου μπορεί να ειναι 2,50; πριν τον 4759/20  μπορούσε!!!

 

On 13/12/2021 at 4:06 ΜΜ, ChristinaK said:

Εάν εντάχθηκε στο σχέδιο μετά τον ν.1577/85,η παρ.2 λέει ότι τοποθετείται ελεύθερα και στο πίσω όριο ή εφάπτεται ή αφήνει Δ.Ταυτόχρονα,ισχύει η παρ.1.στ και γι αυτά τα οικόπεδα,άρα επειδή σ αυτήν τη διάσταση δεν υπάρχουν τα 9μ.,ή εφάπτεται στο όριο ή αφήνει 1μ.Άρα,νομίζω ότι μπορείς να τοποθετήσεις όπως στο σκαρίφημα,αν ερμηνεύω σωστά το άρθρο.

δεν αναφέρετε πουθενά ότι στα μετά του 1985 ισχύει η παρ.1 του άρθρου 14

 

On 22/12/2021 at 1:09 ΜΜ, sirkos81 said:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση , και ενώ προς τα εκεί τείνω  αλλά για αποφυγή εκπλήξεων πήγα στην πολεοδομία, έχω κάνει ερώτημα  και περιμένω απάντηση από τον υπάλληλο, γιατί πρέπει να το μελετήσει λίγο . 

είχες απάντηση στο ερώτημα σου; όταν τα οικόπεδα είναι μετά το 1985 μπορεί ταυτόχρονα να ισχύει και η παράγραφος 1;

Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2022 at 6:00 ΜΜ, JOHN BABIS said:

είχες απάντηση στο ερώτημα σου; όταν τα οικόπεδα είναι μετά το 1985 μπορεί ταυτόχρονα να ισχύει και η παράγραφος 1;

Επειδή η πολεοδομία εδώ ήταν που ήταν υποστελεχωμένη  φύγανε και 2 υπάλληλοι και έχουν μείνει τρεις και ο κούκος , άλλαξα εντελώς ρότα και το κόλλησα στη Ρ.Γ. για να μην έχω εκπλήξεις ,έχω καταθέσει πριν δυο μήνες την αρχιτεκτονική μελέτη  για προέγκριση και ακόμα δεν το έχουν κοιτάξει , αυτά……

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι,

έχω διαβάσει δεν ξέρω πόσες φορές τα θ) και ι)

"θ) σε οικόπεδα όπου κατασκευάζονται περισσότερα του ενός κτίρια, και όταν αυτά δεν εφάπτονται, η ελάχιστη απόσταση μεταξύ τους είναι δ.

ι) κτίρια του ίδιου ακινήτου μπορούν να εφάπτονται ή να απέχουν μεταξύ τους κατά ελάχιστη απόσταση 2,50 μ., όταν το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής ή το ύψος στο οποίο εξαντλείται ο σ.δ. δεν ξεπερνά τα 8,50 μ.."

Μάλλον χάνω εγώ σε κάποια γνώση ορισμού; μεταξύ του οικοπέδου και του ακινήτου;

δεν καταλαβαίνω γιατί το δεύτερο δεν είναι εξάιρεση του πρώτου. Τι διαφορά θέλει να υποδείξει ο νομοθέτης με το: "σε οικόπεδα όπου κατασκευάζονται περισσότερα του ενός κτίρια" και το "κτίρια του ίδιου ακινήτου";

Έχω κτίρια με μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος 4,5μ <8,50μ τι άλλο στοιχείο πρέπει να λάβω υπόψη μου για να καταλήξω στην μεταξύ τους απόσταση σύμφωνα με το αρθρο 14;

θα είναι 2,5μ ή δ; στην περίπτωση μου δ=10μ, μπορώ να είμαι 2,5μ< απόσταση < 10μ;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by archAD
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, archAD said:

Συνάδελφοι,

έχω διαβάσει δεν ξέρω πόσες φορές τα θ) και ι)

"θ) σε οικόπεδα όπου κατασκευάζονται περισσότερα του ενός κτίρια, και όταν αυτά δεν εφάπτονται, η ελάχιστη απόσταση μεταξύ τους είναι δ.

ι) κτίρια του ίδιου ακινήτου μπορούν να εφάπτονται ή να απέχουν μεταξύ τους κατά ελάχιστη απόσταση 2,50 μ., όταν το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής ή το ύψος στο οποίο εξαντλείται ο σ.δ. δεν ξεπερνά τα 8,50 μ.."

Μάλλον χάνω εγώ σε κάποια γνώση ορισμού; μεταξύ του οικοπέδου και του ακινήτου;

δεν καταλαβαίνω γιατί το δεύτερο δεν είναι εξάιρεση του πρώτου. Τι διαφορά θέλει να υποδείξει ο νομοθέτης με το: "σε οικόπεδα όπου κατασκευάζονται περισσότερα του ενός κτίρια" και το "κτίρια του ίδιου ακινήτου";

Έχω κτίρια με μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος 4,5μ <8,50μ τι άλλο στοιχείο πρέπει να λάβω υπόψη μου για να καταλήξω στην μεταξύ τους απόσταση σύμφωνα με το αρθρο 14;

θα είναι 2,5μ ή δ; στην περίπτωση μου δ=10μ, μπορώ να είμαι 2,5μ< απόσταση < 10μ;

 

Ευχαριστώ πολύ.

αν το οικόπεδο σου βρίσκεται σε περιοχή που εντάχθηκε στο σχέδιο πριν το 1985 τότε η απόσταση είναι 2,50 μ. εάν εντάχθηκε στο σχέδιο μετά το 1985 η απόσταση είναι Δ ή δ. Έχω κάνει ερώτημα για τα μετά του 1985 και περιμένω απάντηση. το δ σου πως γίνεται να είναι 10μ.; είσαι εκτός ή εντός σχεδίου;

Edited by JOHN BABIS
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, JOHN BABIS said:

αν το οικόπεδο σου βρίσκεται σε περιοχή που εντάχθηκε στο σχέδιο πριν το 1985 τότε η απόσταση είναι 2,50 μ. εάν εντάχθηκε στο σχέδιο μετά το 1985 η απόσταση είναι Δ ή δ. Έχω κάνει ερώτημα για τα μετά του 1985 και περιμένω απάντηση.

 

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, JOHN BABIS said:

αν το οικόπεδο σου βρίσκεται σε περιοχή που εντάχθηκε στο σχέδιο πριν το 1985 τότε η απόσταση είναι 2,50 μ. εάν εντάχθηκε στο σχέδιο μετά το 1985 η απόσταση είναι Δ ή δ. Έχω κάνει ερώτημα για τα μετά του 1985 και περιμένω απάντηση. το δ σου πως γίνεται να είναι 10μ.; είσαι εκτός ή εντός σχεδίου;

Σε ευχαριστώ πολύ, παρασύρθηκα στις νομοθεσίες και αγνόησα ότι έπιασα νομοθεσία εντός και δεν μου έβγαζε και νόημα, είμαι εκτός σχεδιου με τουριστική εγκατάσταση και είναι και η πρώτη φορά με σχετική αδειοδότηση και κυνηγάω τα άρθρα από πίσω.

Και πάλι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.