Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θέση Κτιρίου - Άρθρο 14


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μπορεί σε νέο κτίριο, βάσει ΝΟΚ 14.4, επί της πρόσοψης, τμήμα βάθους 2-3μ της πλάγιας πλευράς νέου κτιρίου να έχει απόσταση < δ  από το κοινό πλάγιο όριο, θεωρώντας ότι η υποχώρηση που σχηματίζεται είναι εσοχή?

Έχω εντοπίσει ΔΚ νεόδμητων με την εν λόγω υποχώρηση την οποία μνημονεύουν ως εσοχή και υλοποιούν στην όψη με απόσταση <δ βάσει ΝΟΚ 14.4.

ΝΟΚ 14.4. Εσοχές του κτιρίου στην περίπτωση που εφάπτεται με τα όρια του οικοπέδου, μπορούν να έχουν οποιαδήποτε απόσταση από το όμορο κτίριο. Ανοίγματα στις εσοχές αυτές δεν δημιουργούν δουλεία για τα όμορα οικόπεδα και προσμετρώνται στον υπολογισμό των ανοιγμάτων για την επάρκεια φυσικού φωτισμού και αερισμού, εφόσον πληρούν τις προϋποθέσεις του Κτιριοδομικού Κανονισμού.

Θεωρείται εσοχή?

Η εσοχές αυτές, όπου τις εντόπισα, συνήθως αξιοποιούνται για φωτισμό κλιμακοστασίων που τοποθετούνται 2-3μ πίσω από το επίπεδο της κύριας όψης της οικοδομής και σε επαφή με το κοινό πλάγιο όριο.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.jpg

Edited by StaGian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και γω θεωρώ ότι δεν αποτελεί εσοχή αυτό χωρίς όμως να μπορώ να επιχειρηματολογήσω, διότι όσο και να έχω ψάξει το ΝΟΚ αλλά και το βιβλίο της Λεμπέση δεν μου είναι ξεκάθαρη η έννοια της εσοχής.

Πιο πολύ θα θεωρούσα εσοχή μία υποχώρηση κατά το μήκος μιας πλευράς, εξαιρουμένης γωνιακής υποχώρησης. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, StaGian said:

οκ αλλά γιατί δεν είναι εσοχή..?

Για να υπάρχει εσοχή θα πρέπει να υπάρχει ένα περίγραμμα στο οποίο εισέχει μια επιφάνεια.

Κάτι σαν το παρακάτω

image.png.65a032ae90d40cd90ac720c09025d59c.png

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

'Οταν το παραπάνω αρ. (Νοκ14.4) αναφέρεται σε "οποιαδήποτε απόσταση απο όμορο κτίριο" εννοεί οτι εσοχή μπορούμε να έχουμε σε επαφή με το όριο, μόνο στην περίπτωση που υπάρχει σε εκείνο το σημείο και όμορο κτήριο σε επαφη με το όριο?

Edited by tipispok
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω περίπτωση που λόγω απόστασης από οριογραμμή οριοθετημένου ρέματος χωρίς έργα, μπαίνω πιο μέσα από την αρχή της οικοδομικής μου γραμμής έτσι όμως δεν εγγράφω πρόσοψη κτιρίου 9μ χωρίς να μπω στο δ του πλάγιου ορίου. Δικαιούμαι να το κάνω ή η μέτρηση του 9μετρου ξεκινά από την αρχή της οικοδομικής μου γραμμής άσχετα εάν δεν μπορώ να δομήσω εκεί. Οπότε πρέπει να κρατήσω και Δ και απόσταση από οριογραμμή και να χάσω δόμηση αφού η πρόσοψη θα είναι 7 μέτρα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ερώτηση για άρθρο 14 παρ. στ: Έχω πολύ μικρό οικόπεδο (πρόσωπο 8μ και βάθος 16) ο δρόμος έχει πλάτος 10μ. Βγαίνουν πολύ μικρά διαμερίσματα (1 ανά όροφο) Λόγω των πολύ μικρών διαμερισμάτων και του μικρού πλάτους της οδού μετακινώ το κτίριο προς τα μέσα, γιατί διαφορετικά το ιδεατό στερεό μου κόβει το κτίριο και δεν μπορώ να εξαντλήσω τον ΣΔ.
Μπορώ να κάνω χρήση της παρ. στ για να εξασφαλίσω διάσταση κτιρίου 9μ. εντός της πίσω υποχρεωτικής απόστασης δ;

Screenshot 2023-02-16 at 2.58.55 PM.png

Edited by achille
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά.... Όχι. Έχεις διάσταση 9μ. 

Αλλά γιατί λες ότι δεν μπορείς να εξαντλήσεις; Οι τελευταίοι δύο όροφοι πιο μικροί και οι υπόλοιποι μεγαλύτεροι...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις το διαμέρισμα βγαίνει 50μ²... με την απότμηση από το ιδεατό στερεό μένουν 38μ²... δεν εξαντλείται με τίποτα ο ΣΔ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.