Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγές/διευκρινήσεις για τον νέο χωροταξικό νόμο


Recommended Posts

"– Η ρύθμιση που περιλάμβανε το σχέδιο νόμου για τον χωρισμό των δρόμων σε δύο κατηγορίες, από τις οποίες θα εξαρτάται αν κάποιος μπορεί να χτίσει εκτός σχεδίου ή όχι, θα παραμείνει;

– Eχουμε αποφασίσει να παραμείνει σε ισχύ η σημερινή νομοθεσία, μέχρι την υιοθέτηση των τοπικών πολεοδομικών σχεδίων."

εδω

https://ecopress.gr/ypen-ti-fevgei-apo-tis-telikes-rythmiseis-gia-ektos-schediou-domisi/

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

.............................................................

Διάβαζα λοιπόν και αυτό το άρθρο και κατάλαβα πως έχουμε στο υπουργείο μας έναν άνθρωπο που δεν ξέρει τις βασικές έννοιες των πολεοδομικών διατάξεων (ούτε που ξέρει την διαφορά μεταξύ Γηπέδου και ... οικοπέδου)...................... 

 

Αρχίζω και ζηλεύω τους συναδέλφους που θα γεμίσει ο τόπος από πολεοδομικές μελέτες και όχι μόνο και εγώ δεν θα είμαι εκεί.

Βουρ λοιπόν για μελετητικά πτυχία! Όσοι δεν έχετε να βγάλετε. Στις κατηγορίες 1, 2, και 16.

Αυτό πάντως που δεν το κατάλαβα καλά από τα γραφόμενα είναι το εξής: Λέει ο κύριος Τάδε πως όσοι έχουν γήπεδα (εγώ λέω εδώ το σωστό), που είναι οικοδομήσιμα με κάποια παρέκκλιση, να τρέξουν να βγάλουν οικοδομικές άδειες μέσα στα επόμενα δύο χρόνια? Γιατί μετά ... Πάπαλα? Χάνουν το πουλάκι ? 

Εγώ πάντως, που πάντα δήλωνα πως είμαι αντίθετος με την εκτός σχεδίου δόμηση, λέω πως αυτό το νομοσχέδιο, όπως το παρακολουθώ και από άλλα άρθρα, είναι για κλάματα.

 

Θα το δούμε και με την τελική του μορφή. 

Οι σύλλογοι και το ΤΕΕ έχουν πάρει θέση πάνω στο νομοσχέδιο??

Τώρα που γράφω εγώ η ανάρτηση του Δημήτρη κλείνει, όπως βλέπω, 9  ώρες και κανείς ενεργός συνάδελφος δεν έγραψε κάτι για το θέμα αυτό. 

  

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.