Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Γεια σας,

εχει κανεις επιγνωση τι δικαιολογητικα απαιτειται να προσκομισουμε για την περιπτωση εγκαταστασης Φ/Β?

Αρκει το δελτιο προιοντος, CE, τεχνικα χαρακτηριστικα για τα panel?

Η θελει και τιποτα αλλο? Π.χ. καμια συνδεση με δεδδηε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντίγραφο σύμβασης σύνδεσης με το Δίκτυο ΧΤ, μεταξύ του ωφελούμενου
(αυτοπαραγωγού) και του διαχειριστή του Δικτύου (Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε.) καθώς και
βεβαίωση για την ενεργοποίηση της σύνδεσης του σταθμού παραγωγής (αφορά
εγκατάσταση Φωτοβολταϊκού σταθμού με ενεργειακό συμψηφισμό και σύστημα
αποθήκευσης ενέργειας (συσσωρευτές) σε συνδυασμό με το Φ/Β). (ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Χ)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Stefevagg said:

Αντίγραφο σύμβασης σύνδεσης με το Δίκτυο ΧΤ, μεταξύ του ωφελούμενου
(αυτοπαραγωγού) και του διαχειριστή του Δικτύου (Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε.) καθώς και
βεβαίωση για την ενεργοποίηση της σύνδεσης του σταθμού παραγωγής (αφορά
εγκατάσταση Φωτοβολταϊκού σταθμού με ενεργειακό συμψηφισμό και σύστημα
αποθήκευσης ενέργειας (συσσωρευτές) σε συνδυασμό με το Φ/Β). (ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Χ)

σωστα, σωστα!

Ευχαριστω παρα πολύ Stefevagg!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

1. μπορω να βαλω εξοπλισμο εκτος εξοικονομω με ιδια κεφαλαια (πχ ηλιακος ή κλιματιστικο) ωστε να το ανεβασω κατηγοριες και να εχω το μπονους premium ή τα Φωτ/κα και να συμμετεχει μονο στο Β ΠΕΑ χωρις να αναφερεται στον προυπολογισμο του έργου και στο παραρτημα εργασιων; Θα μπορουσε να ειναι ειτε αγορα ανεξαρτητη είτε ακομα και τοποθετηση μεταχειρισμενου απο αλλού.

 

2. Σε συστημα βεβιασμενου ΖΝΧ με ανεξαρτητο συλλεκτη και μποιλερ, ο ηλιακος συλλεκτης πρεπει να εχει σημανση CE; Αποτι ξερω οι εταιρειες δινουν μονο στο μποιλερ ή στο συστημα συλλεκτη-ταμιευτηρα.

Στο helpdesk μου ειπαν να τους ανεβασω επισημο χαρτι οτι δεν απαιτειται ....

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, ytsiou said:

καλησπέρα

1. μπορω να βαλω εξοπλισμο εκτος εξοικονομω με ιδια κεφαλαια (πχ ηλιακος ή κλιματιστικο) ωστε να το ανεβασω κατηγοριες και να εχω το μπονους premium ή τα Φωτ/κα και να συμμετεχει μονο στο Β ΠΕΑ χωρις να αναφερεται στον προυπολογισμο του έργου και στο παραρτημα εργασιων; Θα μπορουσε να ειναι ειτε αγορα ανεξαρτητη είτε ακομα και τοποθετηση μεταχειρισμενου απο αλλού.

 

2. Σε συστημα βεβιασμενου ΖΝΧ με ανεξαρτητο συλλεκτη και μποιλερ, ο ηλιακος συλλεκτης πρεπει να εχει σημανση CE; Αποτι ξερω οι εταιρειες δινουν μονο στο μποιλερ ή στο συστημα συλλεκτη-ταμιευτηρα.

Στο helpdesk μου ειπαν να τους ανεβασω επισημο χαρτι οτι δεν απαιτειται ....

1. Μπορεις να θεωρησεις στο Β ΠΕΑ παρεμβασεις που πραγματοποιηθηκαν εκτος προγραμματος με ιδια κεφαλαια. Όταν θα πας να κάνεις το Β ΠΕΑ θα δεις την συνολική εικόνα , ανεξάρτητα απο το ποιος χρηματοδοτησε την αναβαθμιση. Το μπονους αν δεν είχε προυπολογιστεί, δεν θα το πάρεις τωρα (δεν μπορείς να πάρεις περισσότερα χρήματα απο αυτά που εγκρίθηκαν και αναφερονται στην αποφαση υπαγωγης

2. Δεν μου έτυχε ποτέ τέτοιο "εξωτικό" σύστημα αλλά θα θεωρούσα ότι το CE ισχύει και σε αυτή την περίπτωση. Ο προμηθευτής θα πρέπει λογικά να μπορεί να το βρει από τον κατασκευαστή, διαφορετικά μην το βάλεις γιατί ρισκάρεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. 

Ανεβάζω τώρα τα παραστατικά στην πλατφόρμα για να κλείσω ένα εξοικονομώ-αυτονομώ και έχει πιάσει πανικός γιατί συνειδητοποίησα το εξής: Για τα κουφώματα ο προμηθευτής έχει εκδώσει τιμολόγιο αντί για ΑΠΥ και αυτό έγινε τον Φεβρουάριο. Μήπως έχει συμβεί κάτι ανάλογο σε κάποιον από εσάς και αν ναι πως το χειριστήκατε; 

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς συνάδελφε, για το πρόγραμμα είναι αδιάφορο το είδος παραστατικού που έκοψε. Δεν θα έχεις πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

όταν είμαι σε κατάσταση  "07. Αίτηση σε υλοποίηση παρεμβάσεων", η ημερομηνία λήξης αναφέρεται στο να προχωρήσω στο επόμενο βήμα "08. σε διενέργεια ελέγχου" ή να κλείσει τελείως; Υπάρχει κάποιο θέμα δηλαδή αν βγάλει παρατηρήσεις ο έλεγχος;

Επίσης, για τα CE ανεβάζουμε κάτι ή μόνο τις υπέυθυνες δηλώσεις του προμηθευτή (και πότε τις ανεβάζουμε αυτές);

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Σας έχει ζητηθεί κατά το τελικό έλεγχο εκταμίευσης από τον ελεγκτή βεβαιώση πληρωμών εισφορών ΙΚΑ? Με άλλους συναδέλφους που μίλησα και όπου κατά την υπαγωγή είχαν δεσμεύσει ποσό για την έκδοση ΕΕΜΚ δεν τους έχει ζητηθεί (και ενώ οι εργασίες περιλάμβαναν μη στεγασμένα επαγγέλματα όπως η θερμοπρόσοψη για παράδειγμα) . Τους ζητήθηκε μόνο το φύλλο της ΕΕΜΚ. 

Εχθές 31/05 βγήκε ένας οδηγός όπου αναφέρει πως είναι υποχρεωτικό να ανέβουν οι βεβαιώσεις εισφορών για το ΙΚΑ σε περίπτωση που έχει εκδοθεί ΕΕΜΚ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι εμένα μου ζητήθηκε στις 19-5-22 δηλ πριν δημοσιοποιηθούν οι χθεσινές παρατηρήσεις 

Τότε πίστεψα ότι είναι περιττή παρατήρηση γιατί δεν είχα ζητήσει να μου επιδοτηθούν ασφαλιστικές εισφορές 

Χθες που αναρτήθηκε ο οδηγός πληρότητας κατάλαβα γιατί το ζητάνε .. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.