Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

10 λεπτά πριν, nick_61 said:

Θα στην ζητήσει αυτόματα αφού θα δηλώσεις πρόσφατη απόκτηση ακινήτου

Εκεί ακριβώς έχω κολλήσει.

Αφού έχω την κυριότητα από την μεταβολή του Ε9, έχω και την κύρια χρήση από τον μισθωτή, ποιός ο λόγος να δηλώσω πρόσφατη απόκτηση ακινήτου και να στείλω την αίτηση στις ειδικές περιπτώσεις; Μήπως περνάει κανονικά;

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 λεπτά πριν, vagom said:

Εκεί ακριβώς έχω κολλήσει.

Αφού έχω την κυριότητα από την μεταβολή του Ε9, έχω και την κύρια χρήση από τον μισθωτή, ποιός ο λόγος να δηλώσω πρόσφατη απόκτηση ακινήτου και να στείλω την αίτηση στις ειδικές περιπτώσεις; Μήπως περνάει κανονικά;

Στις "κανονικές περιπτώσεις" ο εγγονός δεν έχει δικαίωμα αίτησης γιατί δεν έχει την επικαρπία του ακινήτου. Άρα αν τους βάλεις να ψάξουν στο 2019 θα βρουν μεν την χρήση, δεν θα βρουν όμως την κυριότητα και θα σε απορρίψουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, vagom said:

Εκεί ακριβώς έχω κολλήσει.

Αφού έχω την κυριότητα από την μεταβολή του Ε9, έχω και την κύρια χρήση από τον μισθωτή, ποιός ο λόγος να δηλώσω πρόσφατη απόκτηση ακινήτου και να στείλω την αίτηση στις ειδικές περιπτώσεις; Μήπως περνάει κανονικά;

Και για να στο κάνω πιο κατανοητό, με βάση το ΕΚΟ ΙΙβ η πλατφόρμα σου ζητάει αν το εμπράγματο δικαίωμα αποκτήθηκε μετά την 31/12/2019.

Αφού θα απαντήσεις ΝΑΙ θα σου ζητήσει να ανεβάσεις συμβόλαιο και Υ.Δ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, nick_61 said:

Και για να στο κάνω πιο κατανοητό, με βάση το ΕΚΟ ΙΙβ η πλατφόρμα σου ζητάει αν το εμπράγματο δικαίωμα αποκτήθηκε μετά την 31/12/2019.

Έχοντας αφιερώσει όλο το πρωινό μου μιλώντας με τα δύο helpdesk (ΕΚΟ και ΤΕΕ), με δικηγόρους, συμβολαιογράφους και κτηματολόγιο, αποκόμισα τα εξής:

Όταν το συμβόλαιο δεν προσδιορίζει μετά θάνατον  παρακράτηση και μεταβίβαση της επικαρπίας σε τρίτον (όταν δηλαδή ο ψιλός κύριος γίνεται πλήρης κύριος, όπως είναι η περίπτωση στην οποία αναφέρομαι), τότε στο κτηματολόγιο δεν κάνεις απολύτως τίποτα. Και να θέλεις, δεν μπορείς… Άρα δεν υφίσταται πιστοποιητικό μεταγραφής.

Η πλατφόρμα βλέπει την τρέχουσα περιουσιακή κατάσταση του ωφελούμενου, όπως αυτή έχει διαμορφωθεί μέχρι σήμερα. Ο πελάτης μου, έχοντας ολοκληρώσει τη μεταβολή στο Ε9 του, έχει σήμερα την πλήρη κυριότητα. Το ακίνητο δεν θεωρείται νέο-αποκτηθέν (κατά το helpdesk του ΤΕΕ, εγώ δεν είμαι σίγουρος), αφού ο εγγονός είχε δικαίωμα κυριότητας από παλαιότερα, και η κύρια χρήση φαίνεται στο Ε1 του μισθωτή. Άρα η αίτηση (ίσως) μπορεί να υποβληθεί και ως κανονική.

Το μόνο που λείπει είναι η δήλωση της μίσθωσης στο Ε2 του εγγονού, η οποία θα εμφανιστεί το 2021 (φορολογικό έτος 2020).

Αυτό λοιπόν που προσπαθώ να διαλευκάνω (ανεπιτυχώς  μέχρι τώρα, αφού και τα δύο helpdesk ΕΚΟ και ΤΕΕ δεν το γνωρίζουν) είναι το αν η πλατφόρμα διασταυρώνει στοιχεία και με το Ε2, γιατί μόνο σε αυτή την περίπτωση θα υπάρξει πρόβλημα στο να υποβληθεί η αίτηση ως κανονική.

Έχω υποβάλει το ερώτημα και γραπτά, και αναμένω απάντηση…

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, vagom said:

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Μια ερώτηση σχετικά με μεταβολή εμπράγματου δικαιώματος επί ακινήτου μετά τις 31/12/2019.

Σε μισθωμένο ακίνητο, ο παππούς είχε την επικαρπία και ο εγγονός την ψιλή κυριότητα.

Μέσα στο 2020 ο παππούς απεβίωσε, οπότε ο εγγονός γίνεται ο πλήρης κύριος (χωρίς να απαιτείται αλλαγή του τίτλου ιδιοκτησίας ή πιστοποιητικό μεταγραφής).

Το μόνο που απαιτείται νομικά (και έχει γίνει) είναι η τροποποίηση του Ε9 του εγγονού, ώστε να αλλάξει το δικαίωμα του από ψιλή σε πλήρη κυριότητα.

Η μίσθωση συνεχίζεται (σε τρίτον, ο οποίος το δηλώνει ως κύρια κατοικία), χωρίς κι εδώ να απαιτείται νομικά η τροποποίηση του μισθωτηρίου.

Ο εγγονός θα πρέπει να δηλώσει τη μίσθωση στο Ε2 του επόμενου φορολογικού έτους (2020), άρα Ε2 με τη μίσθωση στο όνομα του εγγονού δεν υφίσταται ακόμα.

Ο εγγονός λοιπόν επιθυμεί την ένταξη του ακινήτου στο Εξοικονομώ-Αυτονομώ.

Μελετώντας τις αναφορές σε νέο-αποκτηθέντα ακίνητα στους οδηγούς του προγράμματος, δεν βλέπω να εμπίπτει αυτή η περίπτωση στις διατάξεις των ειδικών περιπτώσεων.

Το ερώτημα που προκύπτει είναι το αν η πλατφόρμα του προγράμματος θα «δει» τον εγγονό ως πλήρη κύριο και θα επιτρέψει την υποβολή της αίτησης, ή όχι.

Αν όχι, τί απαιτείται ως συμπληρωματικό έγγραφο;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Θα κολλήσει γιατί θα βλέπει ότι στο ε2 του εγγονού το 2019 δεν φαίνεται η ενοικίαση. 

Μου έχει τύχει αντίστοιχη περίπτωση. 

Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στις ειδικές περιπτώσεις ως νεοαποκτυθεν με Υδ ότι χρησιμοποιείται από τον τάδε ενοικιαστή. 

Επίσης εάν προσέξεις όταν δηλώνεις τα στοιχεία στο σύστημα σε ρωτάει εάν το έμπρακτο δικαίωμα με το οποίο γίνεται η αίτηση αποκτήθηκε πρώτη φορά μετα τις 31/12/2019.

Εαν εσύ κάνεις αίτηση ως πλήρης κύριος τότε αυτό το δικαίωμα αποκτήθηκε πρώτη φορά μετά το 2019. 

Πάντως είναι απελπιστικο να μην μπορούν να απαντήσουν στο help desk. 

Edited by *olga*
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα , 

υπάρχει κάπου εντυπο παρεμβασεων για το νέο προγραμμα με ενημερωμένες τις τιμές και τις παρεμβασεις σε μορφη excel σαν αυτό που ειχε κανει ο συναδελφος @Jonous για το εξοικονομω ΙΙ? 

 

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Δεύτερον, το απαιτούμενο από τις Πολεοδομίες (ΥΔΟΜ) πιστοποιητικό για να υποβληθεί η αίτηση υπαγωγής στο πρόγραμμα (Βεβαίωση νομίμως εκδοθείσας οικονομικής άδειας ή Βεβαίωση τακτοποίησης αυθαιρέτου) δεν είναι υποχρεωτικό στην παρούσα φάση και μπορεί να αντικατασταθεί από μια υπεύθυνη δήλωση, με σχετική αλλαγή που θα γίνει στο πληροφοριακό σύστημα.

Τί είναι αυτό;

Το ανέφερε η προδημοσίευση;

Edited by TBD
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.