Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην Θεσσαλία δεν υπάρχει τελικά covid.Όλα τα νοσοκομεία είναι γεμάτα και οι ασθενείς μεταφέρονται εκτός Θεσσαλίας. Την αφήνουν ως έχει με ημερομηνία 9/12/2020. Προχθές και μετά τις ανακοινώσεις περί μη παράτασης σε χωριό μέτρησα δύο κατοικίες με βοηθούς τους ιδιοκτήτες, το βράδυ της  ίδιας ημέρας ο πρόεδρος της κοινότητας ζητούσε με ανακοίνωσή του να ενημερώσουν οι δημότες ποιοί εχουν covid ( στα χωριά είναι θέμα ταμπού το να είσαι θετικός) και με ποιούς ήρθαν σε επαφή. Το χωριό είναι φουλ στον covid. Όταν τα έμαθα πήγα για τέστ και ένιωσα ότι ο Χατζηδάκης και η Σδούκου με βλέπουν σαν γομάρι και όλα αυτά για 500 ευρώ.Το κακό είναι  ότι αν είμαι θετικός ποιός θα δώσει τα φάρμακα στους ηλικιωμένους γονείς;Εγώ σταματάω με το εξοικονομώ αν και απαυτό το πρόγραμμα συντηρούμε, εάν το επιτρέψουν οι συνθήκες ας το ανοίξει και την 1/1/2021 εκεί θα είμαι, όχι όμως με αυτές τις συνθήκες.Είναι απαράδεκτος ο Υπεκα.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Νέα κόλπα

"Επισημαίνεται ότι το έργο θεωρείται ολοκληρωμένο όταν έχουν υλοποιηθεί οι παρεμβάσεις και έχει εκδοθεί βεβαίωση από τον Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε. ότι υπάρχει σε ισχύ πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου - Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη"

Link to comment
Share on other sites

@nick_61  Αυτό το λέει στις πολυκατοικίες. Βέβαια επειδή το μυαλό μου αυτή τη στιγμή δεν λειτουργεί θα το κοιτάξω αύριο αλλά τσεκαρε το.

Edited by Maria Electrical Engineer
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Maria Electrical Engineer said:

@nick_61  Αυτό το λέει στις πολυκατοικίες. Βέβαια επειδή το μυαλό μου αυτή τη στιγμή δεν λειτουργεί θα το κοιτάξω αύριο αλλά τσεκαρε το.

Το λέει για όλους. 

Από τον οδηγό :

7.3 Ολοκλήρωση Έργου – Προσκόμιση Δικαιολογητικών – Έλεγχοι

Αναλυτικά τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για τη διαδικασία ολοκλήρωσης παρουσιάζονται στο Παράρτημα Χ. Επισημαίνεται ότι στα ανωτέρω δικαιολογητικά συμπεριλαμβάνεται φωτογραφική τεκμηρίωση των εργασιών, καθώς και βεβαίωση του Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε. ότι υπάρχει σε ισχύ πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου κατά την ημερομηνία υποβολής των δικαιολογητικών (Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω μια απορία.

Υπάρχει κάποιο σύστημα θέρμανσης που να έχει ενσωματωμένο ταμιευτηρα αποθήκευσης ΖΝΧ? 

Ο οδηγός λέει ότι σε αυτήν την περίπτωση που δηλωνεται ως παρεμβαση τέτοιο σύστημα θέρμανσης με ενσωματωμένο ταμιευτήρα  δεν επιλέγεται ηλιακός θερμοσίφωνας, σωστά?

Αντιθέτως, αν δεν υπάρχει ενσωματωμένος ταμιευτήρας αποθήκευσης ΖΝΧ στο σύστημα θέρμανσης, τότε αναγκαστικά πρέπει να δηλωθεί ως παρέμβαση και ηλιακός θερμοσίφωνας αν δεν υπάρχει ήδη εγκατεστημένος στην οικία?

Edited by pol_michanikos
Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, nick_61 said:

Το λέει για όλους. 

Από τον οδηγό :

7.3 Ολοκλήρωση Έργου – Προσκόμιση Δικαιολογητικών – Έλεγχοι

Αναλυτικά τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για τη διαδικασία ολοκλήρωσης παρουσιάζονται στο Παράρτημα Χ. Επισημαίνεται ότι στα ανωτέρω δικαιολογητικά συμπεριλαμβάνεται φωτογραφική τεκμηρίωση των εργασιών, καθώς και βεβαίωση του Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε. ότι υπάρχει σε ισχύ πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου κατά την ημερομηνία υποβολής των δικαιολογητικών (Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη).

Αυτό πραγματικά τι είναι; Θα πρέπει να έχουν όλοι; Καλύπτεται από το πρόγραμμα; Πώς τους ήρθε;

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, pol_michanikos said:

Γεια σας, έχω μια απορία.

Υπάρχει κάποιο σύστημα θέρμανσης που να έχει ενσωματωμένο ταμιευτηρα αποθήκευσης ΖΝΧ? 

Ο οδηγός λέει ότι σε αυτήν την περίπτωση που δηλωνεται ως παρεμβαση τέτοιο σύστημα θέρμανσης με ενσωματωμένο ταμιευτήρα  δεν επιλέγεται ηλιακός θερμοσίφωνας, σωστά?

Αντιθέτως, αν δεν υπάρχει ενσωματωμένος ταμιευτήρας αποθήκευσης ΖΝΧ στο σύστημα θέρμανσης, τότε αναγκαστικά πρέπει να δηλωθεί ως παρέμβαση και ηλιακός θερμοσίφωνας αν δεν υπάρχει ήδη εγκατεστημένος στην οικία?

Αν δεν έχεις ΖΝΧ από ΑΠΕ θα βάλεις υποχρεωτικά ηλιακό σύστημα. Το θέμα είναι αν θα το πληρωθείς:

1) Αν δεν έχεις σύστημα θέρμανσης που να έχει ενσωματωμένο ταμιευτηρα αποθήκευσης ΖΝΧ θα βάλεις υποχρεωτικά ηλιακό και θα τον πληρωθείς.

2) Αν έχεις σύστημα θέρμανσης που να έχει ενσωματωμένο ταμιευτηρα αποθήκευσης ΖΝΧ, εγώ καταλαβαίνω ότι θα βάλεις πάλι υποχρεωτικά ηλιακό αλλά δε θα τον πληρωθείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.