Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

1 ώρα πριν, vagom said:

 

Βλέπω ότι τώρα πολλοί συνάδελφοι χρησιμοποιούν το πλαφόν των 25.000€ της ΕΕΔΜΚ.

Τι εννοείς σε αυτό?

Ισχύει το πρώτο που είπες. Δεν νομιζω ότι άλλαξε κάτι.

 

Edited by katrmp
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

11 ώρες πριν, Bill22 said:

Οσον άφορα την ΥΔΕ, εγώ θα την βάζω στις εξτρα μελέτες (αν βέβαια μου εγκριθεί κανένα εξοικονομώ)  και το πιστοποιητικό που θα ανεβάζω, θα είναι από το παρακάτω site που έχει όλα αυτά που ζητάνε συν την ΥΔΕ. 

 

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Έχω σοκαριστεί που υπάρχει τέτοιο site στην Ελλάδα 😲😲😲

Δηλαδή δεν χρειάζεται να πάμε και να στηθουμέ στη ΔΕΔΔΗΕ με τις ώρες;;  Disbelief!! Disbelief!!

 

Πέρα από την πλάκα, μπράβο στον Bill22 που μας άνοιξε τα μάτια.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, vagom said:

Να ρωτήσω κάτι: για τον υπολογισμό ριζικής ανακαίνισης, έχει αλλάξει κάτι;

Εγώ είχα μείνει στο ΦΕΚ 29/Β΄/15.01.2019 που όριζε ως όριο το (ΟΚΡΑ) = 0,25 * (ΑΚ)

Βλέπω ότι τώρα πολλοί συνάδελφοι χρησιμοποιούν το πλαφόν των 25.000€ της ΕΕΔΜΚ.

@katrmp @dib Πληροφορήθηκα από πελάτη ότι συνάδελφος, του όρισε ως μέγιστο επιλέξιμο προϋπολογισμό τις 25.000€, βασιζόμενος σε κάποιον περιορισμό που ισχύει για τις ΕΕΔΜΚ.

Εγώ μικρής κλίμακας δεν βγάζω, οπότε με έπιασε αδιάβαστο…

Ψάχνοντας και ρωτώντας όμως, κατάλαβα ότι αυτό που ίσως εννοούσε ο συνάδελφος είναι το πλαφόν των 25.000€ (χωρίς ΦΠΑ) που ισχύει για κάθε (μία) εργασία που απαιτεί άδεια μικρής κλίμακας. Αν το έχω καταλάβει σωστά, εφόσον το κόστος μίας εργασίας που περιλαμβάνεται στην ΕΕΔΜΚ υπερβαίνει τις 25.000€ (πχ θερμοπρόσοψη ή αυτόνομο σύστημα θέρμανσης), τότε πάμε υποχρεωτικά σε άδεια ριζικής ανακαίνισης. Αυτό όμως είναι ένα όριο που για εργασίες Εξοικονομώ είναι μάλλον απίθανο να φτάσουμε.

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις πρέπει να ισχύει το (ΟΚΡΑ) = 0,25 * (ΑΚ), όπως ορίζεται από το ΦΕΚ 29/Β΄/15.01.2019…

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Bill22 said:

Οσον άφορα την ΥΔΕ, εγώ θα την βάζω στις εξτρα μελέτες (αν βέβαια μου εγκριθεί κανένα εξοικονομώ)  και το πιστοποιητικό που θα ανεβάζω, θα είναι από το παρακάτω site που έχει όλα αυτά που ζητάνε συν την ΥΔΕ. https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Δεν το έχω καταλάβει πολύ καλά… Εκτός από τη βεβαίωση του Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε. ότι υπάρχει σε ισχύ πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου κατά την ημερομηνία υποβολής των δικαιολογητικών (που βγάζουμε από το αναφερόμενο link), θα χρειάζεται να ανεβάσουμε και κάτι ακόμα; Η βεβαίωση αυτή δεν καλύπτει-εμπεριέχει την ΥΔΕ;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vagom said:

@katrmp @dib Πληροφορήθηκα από πελάτη ότι συνάδελφος, του όρισε ως μέγιστο επιλέξιμο προϋπολογισμό τις 25.000€, βασιζόμενος σε κάποιον περιορισμό που ισχύει για τις ΕΕΔΜΚ.

Εγώ μικρής κλίμακας δεν βγάζω, οπότε με έπιασε αδιάβαστο…

Ψάχνοντας και ρωτώντας όμως, κατάλαβα ότι αυτό που ίσως εννοούσε ο συνάδελφος είναι το πλαφόν των 25.000€ (χωρίς ΦΠΑ) που ισχύει για κάθε (μία) εργασία που απαιτεί άδεια μικρής κλίμακας. Αν το έχω καταλάβει σωστά, εφόσον το κόστος μίας εργασίας που περιλαμβάνεται στην ΕΕΔΜΚ υπερβαίνει τις 25.000€ (πχ θερμοπρόσοψη ή αυτόνομο σύστημα θέρμανσης), τότε πάμε υποχρεωτικά σε άδεια ριζικής ανακαίνισης. Αυτό όμως είναι ένα όριο που για εργασίες Εξοικονομώ είναι μάλλον απίθανο να φτάσουμε.

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις πρέπει να ισχύει το (ΟΚΡΑ) = 0,25 * (ΑΚ), όπως ορίζεται από το ΦΕΚ 29/Β΄/15.01.2019…

Ωραία διευκρίνηση. Ας μάς πούν οι ΠΜ άν υπάρχει αυτός ο περιορισμός αν μία εργασία απο μόνη της και μόνο ξεπερνά τίς 25000Ε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vagom said:

Δεν το έχω καταλάβει πολύ καλά… Εκτός από τη βεβαίωση του Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε. ότι υπάρχει σε ισχύ πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου κατά την ημερομηνία υποβολής των δικαιολογητικών (που βγάζουμε από το αναφερόμενο link), θα χρειάζεται να ανεβάσουμε και κάτι ακόμα; Η βεβαίωση αυτή δεν καλύπτει-εμπεριέχει την ΥΔΕ;

Αν δεν έχει "ληξει" η ΥΔΕ, θα ανεβάζω μόνο το έγγραφο που προκύπτει απο site του ΔΕΔΔΗΕ.

Αν τυχον έχει λήξει(που στις περισσότερες κατοικίες που έχω ελέγξει έχει λήξει), θα ανεβάζω και αντίγραφο από την ΥΔΕ για να δικαιολογήσω την αμοιβή της μελέτης (τα 250Ε) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Bill22 Είναι σίγουρο ότι η ΥΔΕ, μπορεί να θεωρηθεί «μελέτη» και να υποβληθεί το παραστατικό της; Ακόμα και αν γίνεται, θα πρέπει ο ηλεκτρολόγος να είναι εγγεγραμμένος στην πλατφόρμα και η ΑΠΥ να κοπεί «επί πιστώσει»…

Link to comment
Share on other sites

Απο τον οδηγο 4.2.γ 

"Η αμοιβή για τυχόν εκδόσεις αδειών/εγκρίσεων ή εκπόνησης μελετών (στα πλαίσια έκδοσης αδειών/εγκρίσεων) που απαιτούνται από την κείμενη νομοθεσία για την υλοποίηση παρεμβάσεων (όπως για παράδειγμα αμοιβή για έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας, αμοιβή για μελέτη εσωτερικής εγκατάστασης φυσικού αερίου), ορίζεται ως εξής: i) Για μονοκατοικία/μεμονωμένο διαμέρισμα, μέχρι 250 €/αμοιβή, με δυνατότητα πολλαπλών αδειών/μελετών και μέχρι του συνολικού ποσού των 350 €, "

Μπορεί να κάνω και λάθος αλλα η ΥΔΕ όμως δεν απαιτείται από την κείμενη νομοθεσία, δεν θεωρείται επίσημο έγγραφο όπως η μικρή κλίμακα με όλες τις συνέπειες του νόμου?

Επιπλέον πάνω στην ΥΔΕ αναφέρεται και ο αριθμός του φορολογικού παραστατικού.

Edited by Bill22
Link to comment
Share on other sites

"... που απαιτούνται από την κείμενη νομοθεσία για την υλοποίηση παρεμβάσεων"

Χλωμό μου φαίνεται να εμπίπτει η ΥΔΕ σε αυτό (εκτός αν έχεις και ΦΒ στις παρεμβάσεις)…

Νομίζω είναι κάτι σαν το φύλο συντήρησης λέβητα. Αν έχει λήξει είσαι υποχρεωμένος να το βγάλεις, αλλά προφανώς και δεν επιδοτείται.

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει λήξει η ΥΔΕ, δεν θα πρέπει να ανανεωθεί?

Το κόστος αυτό ποιος θα το χρεωθεί?

Επίσης αν το πάρουμε με το γραμμα του νόμου, π.χ. η εγκατάσταση νέων κλιματιστικων συνοδεύεται πολλές φόρες απο τροποποίηση του πινάκα, πράγμα που σημαίνει υποχρεωτική εκδοσή ΥΔΕ

Ας δούμε τις οδηγίες που θα εκδώσουν, αν και είναι  πολύ νωρίς για να δούμε αν η ΥΔΕ πληρώνεται από το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.