Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, mechgiann said:

Αυτόματη υδραυλική προσαρμογή των κυκλοφορητών/αντλιών ανάλογα με το θερμικό/ψυκτικό φορτίο σημαίνει κυκλοφορητής inverter ο οποίος προσαρμόζει τις στροφές λειτουργίας του και δεν σταματάει. (κατηγορία Β και Α).

Αυτόματος έλεγχος ON/OFF της λειτουργίας των κυκλοφορητών/αντλιών μέσω θερμοστάτη ή χρονοδιακόπτη σημαίνει απλός κυκλοφορητής ο οποίος σταματάει και ξεκινάει τη λειτουργία του.(κατηγορία Γ)

Είναι 2 διαφορετικά είδη κυκλοφορητών

 

Μπορείς μήπως να μας δώσεις ένα παράδειγμα του εμπορίου για την κάθε κατηγορία σε θέρμανση με λέβητα αερίου που είναι ο πιο κοινός ώστε να ξέρουμε τι να ζητάμε στις προσφορές μας; Και φυσικά να βρούμε μια τάξη μεγέθους για το κόστος;

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, George9555 said:

Καλησπερα, αν εχουμε διαφορετικα κοστη στο σεναριο στο ΠΕΑ και στο εντυπο παρεμβασεων, υπαρχει προβλημα;; 

Όχι. Σε πολλές περιπτώσεις δε μπορούμε να έχουμε τα ίδια κόστη καί στα δύο, π.χ. μόνωση οροφής κάτω από στέγη μονοκατοικίας: στο ΠΕΑ θα βάλεις μόνο την επιφάνεια της οροφής θα είναι Κόστος= 25€ΧΕοροφής ενώ το πρόγραμμα σου δικαιολογεί και μαρκίζες, οπότε στο έντυπο παρεμβάσεων θα έχεις Κόστος=25€ΧΕσυνολικό_πλάκας

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Sw0rdf1sh said:

@nzerman θεωρω αυτονοητο οτι κατι το οποιο εκανες και τηρησες αυτο τον κενακ για αλλο λογο (πχ 4495, αλλαγη χρησης με βαση εν ισχυ κενακ, αλλος λογος που τηρησες τον κενακ) δεν ζητας να το επιδοτηθεις ξανα. 

Δε λέμε να βάλεις την ίδια παρέμβαση... 

έχω περίπτωση που με τον 4495 έβαλε την 10 cm EPS στην οροφή. Γιατί να μη μπει τώρα να γίνει «τούρμο» και από συστήματα... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι , μπορούμε να κάνουμε τροποποίηση των παρεμβάσεων αφού ενταχθήκαμε στο πρόγραμμα ;; πχ έχω δηλώσει ως παρεμβάσεις αντλία θερμότητας για θέρμανση και κλιματιστικά για ψύξη και μετά αν θέλω να το τροποποιήσω και να χρησιμοποιήσω την αντλία θερμότητας και για θέρμανση και για ψύξη; με την προυπόθεση πάντα ότι οι 3 κατηγορίες αλλάζουν και προφανώς ο προυπολογισμός είναι μικρότερος! Ευχαριστώ ! 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, George9555 said:

Καλησπέρα συνάδελφοι , μπορούμε να κάνουμε τροποποίηση των παρεμβάσεων αφού ενταχθήκαμε στο πρόγραμμα ;; πχ έχω δηλώσει ως παρεμβάσεις αντλία θερμότητας για θέρμανση και κλιματιστικά για ψύξη και μετά αν θέλω να το τροποποιήσω και να χρησιμοποιήσω την αντλία θερμότητας και για θέρμανση και για ψύξη; με την προυπόθεση πάντα ότι οι 3 κατηγορίες αλλάζουν και προφανώς ο προυπολογισμός είναι μικρότερος! Ευχαριστώ ! 

Ναι μπορείς. Στο τέλος στο παραρτημα 6 θα δηλώσεις τις παρεμβάσεις που τελικά έγιναν.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, George9555 said:

Καλησπερα, αν εχουμε διαφορετικα κοστη στο σεναριο στο ΠΕΑ και στο εντυπο παρεμβασεων, υπαρχει προβλημα;; 

Oχι,  αλλα θα σε βοηθησει αυτα τα δυο να ειναι κοντα στην πργματικοτητα καταγραφης των μεγ τιμων του εντυπου παρεμβασεων

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, gsaraf said:

Καταγράφεις τα συνολικά kW φωτισμού που έχεις πριν κ' μετά την τοποθέτηση έξυπνων λαμπών LED.

Σε ευχαριστω για την απαντηση! Αυτο που μου εξηγεις το εχω καταλαβει! Τον τροπο που υπολογιζουμε τα kw πριν και μετα δεν ξερω! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.