Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Έχω εγκριθεί για επιχορήγηση στο Εξοικονομώ και στις παρεμβάσεις συμπεριλαμβάνεται και κατασκευή Φ/Β για net metering.

Στα δικαιολογητικά που ζητάει ο ΔΕΔΔΗΕ για την υποβολή της αίτησης λέει τα εξής:

"Μονογραμμικό ηλεκτρολογικό σχέδιο του φωτοβολταϊκού σταθμού (υπογεγραμμένο από μηχανικό κατάλληλης ειδικότητας" --> Μπορεί να υπογραφεί και από μηχανολόγο μηχανικό ή χρειάζεται αποκλειστικά ηλεκτρολόγο μηχανικό;

"Κάτοψη του χώρου εγκατάστασης όπου θα αποτυπώνεται η ακριβής θέση τοποθέτησης των φωτοβολταϊκών πλαισίων" --> Προκειμένου για Φ/Β σε στέγη, θα πρέπει αυτά θα σχεδιαστούν ή αρκεί η υπόδειξη της στέγης ως χώρου εγκατάστασης;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, msxoin said:

"Μονογραμμικό ηλεκτρολογικό σχέδιο του φωτοβολταϊκού σταθμού (υπογεγραμμένο από μηχανικό κατάλληλης ειδικότητας" --> Μπορεί να υπογραφεί και από μηχανολόγο μηχανικό ή χρειάζεται αποκλειστικά ηλεκτρολόγο μηχανικό;

Και Μηχανολόγος Μηχ/κος μπορεί. Σε 2 δικά μου Μηχανολόγος είχε υπογράψει.

"Κάτοψη του χώρου εγκατάστασης όπου θα αποτυπώνεται η ακριβής θέση τοποθέτησης των φωτοβολταϊκών πλαισίων" --> Προκειμένου για Φ/Β σε στέγη, θα πρέπει αυτά θα σχεδιαστούν ή αρκεί η υπόδειξη της στέγης ως χώρου εγκατάστασης;

Ένα απλό σχέδιο που δείχνει την κάτοψη της στέγης και που θα τοποθετηθούν τα πάνελ αρκεί. Στην πρώτη περίοδο Φ/Β σε στέγες υπήρχαν κάποιες ελάχιστες αποστάσεις από τα όρια της στέγης που έπρεπε να τηρούνται - δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, msxoin said:

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Έχω εγκριθεί για επιχορήγηση στο Εξοικονομώ και στις παρεμβάσεις συμπεριλαμβάνεται και κατασκευή Φ/Β για net metering.

Στα δικαιολογητικά που ζητάει ο ΔΕΔΔΗΕ για την υποβολή της αίτησης λέει τα εξής:

"Μονογραμμικό ηλεκτρολογικό σχέδιο του φωτοβολταϊκού σταθμού (υπογεγραμμένο από μηχανικό κατάλληλης ειδικότητας" --> Μπορεί να υπογραφεί και από μηχανολόγο μηχανικό ή χρειάζεται αποκλειστικά ηλεκτρολόγο μηχανικό;

"Κάτοψη του χώρου εγκατάστασης όπου θα αποτυπώνεται η ακριβής θέση τοποθέτησης των φωτοβολταϊκών πλαισίων" --> Προκειμένου για Φ/Β σε στέγη, θα πρέπει αυτά θα σχεδιαστούν ή αρκεί η υπόδειξη της στέγης ως χώρου εγκατάστασης;

Σε ποιά περιφέρεια εγκρίθηκε αυτή η περίπτωση; 

Αναφέρθηκαν σποραδικά πως όταν στις παρεμβάσεις υπήρχε Φ/Β κολλούσε η λήψη στοιχείων από το Π.Ε.Α.... 

Για «δράκους» πρόκειται;  

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, nzerman said:

Σε ποιά περιφέρεια εγκρίθηκε αυτή η περίπτωση; 

Αναφέρθηκαν σποραδικά πως όταν στις παρεμβάσεις υπήρχε Φ/Β κολλούσε η λήψη στοιχείων από το Π.Ε.Α.... 

Για «δράκους» πρόκειται;  

Τι εννοείς λέγοντας "δράκους"?

 

50 λεπτά πριν, dkyr said:

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Για το μονογραμμικο σχέδιο απαιτείται αυτοψία η μόνο η ενημέρωση σχετικά με τα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν;

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, nzerman said:

Ψέματα 

Όχι, για κανονικό σύστημα Φ/β. Η αίτηση έγινε στις 21/12, όταν "έπαιζαν" αιτήσεις των περιφερειών Βορείου και Νοτίου Αιγαίου και Κρήτης. Για την ακρίβεια και προς μεγάλη μου έκπληξη γιατί είχα ακούσει κι εγώ ότι αυτό που κολλάει γενικά είναι η άντληση στοιχείων του ΠΕΑ, η άντληση αυτή έγινε με τη μία. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Επανέρχομαι στο θέμα της αίτησης που περιλαμβάνει εγκατάσταση Φ/Β και συστήματος αποθήκευσης (5Α και 5Β). Έχω έναν πελάτη ο οποίος ενδιαφέρεται επίσης για μια τέτοια παρέμβαση, αλλά έχω και κάποια ερωτήματα:

1. Δημιουργώ το xml του ΠΕΑ κανονικά και φροντίζω ώστε στην πρόταση 2 να πιάνω την Β+ κατηγορία με τις "συνήθεις" παρεμβάσεις, σωστά;

2. Στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ, κατά τη δημιουργία της πρότασης 1 (που περιέχει και τα Φ/Β) συμπληρώνω κάτι στο πεδίο "Φωτοβολταϊκά" όπως τύπο πάνελ, εμβαδό, ισχύ κλπ; Ή απλά αναγράφω στο λεκτικό της παρέμβασης τα Φ/Β χωρίς εισαγωγή στοιχείων αφού δεν επηρεάζεται η ενεργειακή συμπεριφορά, όπως ζητάει το πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

1. Σωστά

2.Προφανώς και συμπληρώνεις στην πρόταση 1 τα στοιχεία των Φ/Β και φυσικά επηρεάζεται  η ενεργειακή συμπεριφορά και λογικά στην πρόταση 1 θα είσαι υψηλότερη κατηγορία από Β+ που είσαι στην πρόταση 2.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΙΙΙ στο πεδίο που ελέγχουμε την ισχύ του συστήματος θέρμανσης (για ονομαστική θερμικής ισχύς άνω των 20kW) γράφει ότι "Συμπληρώνεται μόνο για επιθεώρηση κτηρίου, όχι κτηριακής μονάδας". Σε κτίριο με 5 μεζονέτες κολλημένες (οπότε έχω τμήμα κτιρίου) κάνουμε τον παραπάνω έλεγχο ή μπορώ να βάλω λέβητα pellet 30KW χωρίς να το αιτιολογήσω?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.